REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak vybrat kotel na dřevo pro váš dům?

Za rozhodnutím topit dřevem stojí obvykle několik důvodů. Od finančních úspor, nedostatku jiných možností vytápění až po využití dostupného paliva. Při instalaci moderního kotle je topení dřevem výrazně snadnější než dřív.
Zdroj: opop.cz

Přestože se toho v technologii změnilo hodně, jedno zůstává stejné. Do kotle na dřevo je stále nutné ručně přikládat. Ale i doplňování paliva si můžete zpříjemnit a také prodloužit interval, kdy se o přikládání nemusíte vůbec starat. Přečtěte si, jak snadné je vytápění dřevem v kotli od českého výrobce OPOP.

Výhody zplynovacího kotle

V současnosti jsou nejoblíbenější kotle takzvaně zplynovací, které dosahují nejvyšší úrovně spalování. Ve zplynovacím kotli je zabudovaný odtahový ventilátor, který řídí přísun spalovacího vzduchu.

Modulované otáčky ventilátoru

Odtahový ventilátor automaticky moduluje své otáčky od nuly po maximálních sto procent. Díky tomu se výkon kotle upravuje podle aktuální a požadované teploty vody v systému. Navíc výrazně klesá riziko přetopení kotle, čemuž zabraňuje také chladicí smyčka.

Řídící jednotka kotle Zdroj: opop.cz

Ovládejte kotel jednoduše

Kotel na dřevo H4EKO-D je vybavený řídicí jednotkou s přehledným dotykovým displejem. Řídicí jednotka umí ovládat nejen kotel, ale i všechny prvky topného systému. Nemusíte tak dávat další peníze za ovládání nadřazených modulů, které ovládají směšovací ventily, ohřev teplé vody nebo akumulační nádobu.

Vše na očích a na dosah

Velký dotykový displej slouží pro jednoduché nastavení a sledování provozu kotle. Zobrazuje všechny důležité parametry, teplotu v komíně, otáčky ventilátoru a přechody mezi režimy vytápění. Na displeji vidíte také signalizaci dohoření paliva v násypné šachtě.

Zdroj: opop.cz

Kdy přiložit palivo? Kotel se přihlásí

Nemusíte přemýšlet, kdy je správný čas přiložit, aby kotel nevyhasl. Informace o dohořívání paliva se zobrazí na displeji kotle. Detekce je řešená pouze čidlem teploty spalin, takže má reálnou vypovídající schopnost a není zde riziko, že by se mohla pokazit.

Mějte přehled i v mobilu

Kotel lze připojit také k internetu a sledovat jeho provoz vzdáleně na telefonu nebo počítači. V aplikaci vidíte nejen aktuální teplotu, ale i historii nebo už zmíněné hlášení, že dochází palivo. Máte tak perfektní přehled o stavu všech komponent topného systému.

Zdroj: opop.cz

Pro jednoduché přikládání paliva

Kotle H4EKO-D mají velkou přikládací komoru, do které se na jedno naložení vejde hodně kusů dřeva. Navíc můžete vkládat i velká polena. To zajišťuje dlouhé hoření a dostatečně vysokou žhavou vrstvu, která při nízkých otáčkách ventilátoru udrží teplotu dlouhé hodiny.

Přikládejte bez kouře v kotelně

Díky odsávací klapce můžete otevírat kotel a přikládat palivo bez nepříjemného kouře. Ten se totiž přes klapku odsaje z násypky do komína a poté můžete bez problémů doplnit nové dřevo. 

Vysoká účinnost kotle šetří palivo

Kotel od OPOP má vysokou účinnost přes 90 procent, takže využívá energii dřeva s minimálními ztrátami. Díky tomu nemusíte přikládat tak často a ušetříte. Četnost doplňování paliva záleží také na druhu dřeva, které k topení používáte. Tvrdé dřevo hoří déle, zatímco měkké dřevo se hodí spíše na zátop a rychlé rozhoření.

Zdroj: shutterstock

Akumulace nebo stáložár?

Další možností, jak prodloužit dobu bez přikládání, je instalace akumulační nádoby a využívání stáložárné vrstvy. Akumulační nádrž je podmínkou pro správné fungování a provoz kotle. Setrvačností vyhřívá dům, i když oheň v kotli dohoří, a podle svého objemu dokáže překlenout i celý den bez přiložení paliva.

Nebo můžete v kotli bez přikládání vytvořit žhavou vrstvu, která vydrží dlouhou dobu, třeba přes noc. Sami zvolíte, jak dlouho má stáložárná vrstva vydržet. Záleží jen na tom, jakou nastavíte teplotu vyhasínání.

Výkon podle vašich potřeb

Český výrobce OPOP svoji produktovou řadu zplynovacích kotlů H4EKO-D aktuálně rozšiřuje o vyšší výkony. Do menších domů jsou určené kotle s výkonem 16 až 25 kW a pro větší objekty můžou majitelé volit kotel v rozsahu 35 až 55 kW, které budou brzy na trhu.

OPOP, spol. s r.o.

logo
Zašovská 750
757 01 Valašské Meziříčí

telefon: 571 675 240
e-mail: sales@opop.cz

web: www.opop.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: AdobeStock.com - exclusive-design

Nespalujte odpadky v kotli! SMOKEMANovo desatero správného topiče, díl 03/10

Každý zdroj pro lokální vytápění byl navržen a vyroben pro spalování určitého paliva s daným rozsahem fyzikálních a chemických parametrů. Spalováním jiného paliva s parametry mimo uvedený požadovaný rozsah dochází k výraznému zhoršení kvality spalování, což vede ke zvýšení produkce znečišťujících látek.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA