Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze vzrostla

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostla na 147.884 korun za metr čtvereční. Meziročně jde o nárůst o 17 procent, mezičtvrtletně o 1,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group. Analýza uvádí, že v metropoli se ve třetím čtvrtletí prodalo 550 nových bytů, trh podle developerů stagnuje. Horší prodejní výsledky ukazuje analýza společnosti Ekospol. Podle ní je v Praze poptávka po novém bydlení nejnižší za 15 let a ve třetím čtvrtletí se prodalo 410 nových bytů.
Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Prodejní ceny nových bytů v Praze zdražily podle analýzy Skansky, Trigemy a Central Group mezičtvrtletně o víc než 2000 korun za metr čtvereční. Nabídkové ceny bytů se podle analýzy dostaly na 154.181 korun za metr čtvereční, meziročně o 12 procent více, mezičtvrtletně pak stouply o 1,4 procenta.

"Naplnilo se, že růst cen už nebude tak strmý. Nazýváme to hudebně adagio, trh velmi zpomalil, ale nezamrzl. Cenová hladina se stabilizovala, ale ceny neklesají. U 80 procent nabídky se cena nezměnila, u deseti šla nahoru a u sedmi osmi procent nových projektů byla cena redukována - to je jen ve výjimečných situacích, kdy má projekt nějaký nedostatek, má třeba špatnou lokalita či je tlak na investora," řekl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.

Ceny nových bytů se podle developerů ustálí na úrovni okolo 145.000 až 150.000 korun za metr čtvereční. Michálek uvedl, že nevidí prostor pro pokles cen vzhledem k vysokým nákladům. Zejména se podle něj jedná o rostoucí ceny materiálů, pozemků, energií a zásadní je také pomalé povolování staveb.

V Praze se podle analýzy prodalo ve třetím čtvrtletí 550 nových bytů, o 42,1 procenta méně oproti druhému čtvrtletí a nejméně od roku 2011. Od začátku roku se prodalo 2550 bytů a developeři odhadují, že se celkem letos prodá okolo 3000 bytů. "Trh je zamrzlý a chvilku bude," řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský a zopakoval, že jeho společnost možná některé projekty odloží.

Všichni developeři se shodují, že za poklesem prodejů jsou drahé hypotéky. Dříve kupovalo byty 50 až 80 procent lidí na hypotéky a zbytek z vlastních úspor, nyní je to obráceně. "Oproti loňskému roku jsou úroky dražší až trojnásobně. Už tak špatná dostupnost vlastního bydlení se ještě zhorší a stane se nedostupným i pro podstatnou část střední třídy. Vytvářet jakékoliv predikce dalšího vývoje je v současné velmi turbulentní době nemožné. Předpokládám však, že se situace jen tak nezlepší," řekl předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Marcel Soural z Trigemy upozornil, že zpomalení trhu je dáno náladou ve společnosti a odkládání nákupů neznamená, že by dramaticky zchudla. "Čeká se, jak se bude vyvíjet celospolečenské klima. Slyšíme prezentaci strachu ze zimy, jak se budou chovat energie. A v situaci vyvolávání strachu vzniká, že obyvatelstvo brzdí apetit," pronesl Soural. Developeři míní, že by se situace mohla zlepšit příští rok na jaře, poté v roce 2024 a v případě poklesu hypoték pod hranici tří procent.

Současná situace může podle nich přinést větší rozdíl cen mezi novými a staršími byty. Ten se pohybuje mezi deseti až 20 procenty, což je podle developerů málo, měl by být 25 až 30 procent. "Pokles cen starších bytů bude především pro energeticky méně úsporné. Panelové byty mají o 50 procent vyšší energetické náklady než novostavby," upozornil Kunovský. Starší byt se průměrně v Praze podle analýzy prodává za 125.442 korun za metr čtvereční a cena je meziročně stejná.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, robsonphoto

Před čtvrt stoletím byl otevřen Strahovský tunel v Praze

Před 25 lety, 2. prosince 1997, byl otevřen Strahovský tunel v Praze. Jeho výstavba trvala 12 let a v době svého zprovoznění byl nejdelším silničním tunelem v České republice. Na severní straně tunelu navazuje od září 2015 Brusnický tunel, který je součástí tunelového komplexu Blanka ústícího na trojském břehu Vltavy.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, artush

Prezident Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a další daňové změny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Senát schválil daň z mimořádných zisků i vyšší limit pro registraci k DPH

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. V takzvaném daňovém balíčku ji schválil Senát. Spolu s tím schválil i další daňové změny. Například limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun a…

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, daliu

Senátní hospodářský výbor podpořil odvody z příjmů za prodej elektřiny

Senátní hospodářský výbor hlasy všech svých přítomných členů doporučil Senátu schválit novelu energetického zákona, která zavádí povinnost výrobců elektřiny odvádět státu odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Zavádí tím horní hranici ceny elektřiny u výrobců odstupňovanou podle jejích zdrojů. Vláda plánuje, že…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, photocreo-bednarek

MInisterstvo nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další zařízení

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další přímo řízené organizace. Ty zaplatí zastropované ceny, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Smlouvy na energie do konce letošního roku mělo podle dřívějšího vyjádření ministerstva asi 40 ministerstvem zřizovaných organizací.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, mimacz

Průměrná cena staršího bytu v ČR znovu klesla, rostou nájmy

Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84.782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Rostou nájmy, které stouply meziročně o 14 procent. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS),…