REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze vzrostla

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostla na 147.884 korun za metr čtvereční. Meziročně jde o nárůst o 17 procent, mezičtvrtletně o 1,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group. Analýza uvádí, že v metropoli se ve třetím čtvrtletí prodalo 550 nových bytů, trh podle developerů stagnuje. Horší prodejní výsledky ukazuje analýza společnosti Ekospol. Podle ní je v Praze poptávka po novém bydlení nejnižší za 15 let a ve třetím čtvrtletí se prodalo 410 nových bytů.
Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Prodejní ceny nových bytů v Praze zdražily podle analýzy Skansky, Trigemy a Central Group mezičtvrtletně o víc než 2000 korun za metr čtvereční. Nabídkové ceny bytů se podle analýzy dostaly na 154.181 korun za metr čtvereční, meziročně o 12 procent více, mezičtvrtletně pak stouply o 1,4 procenta.

"Naplnilo se, že růst cen už nebude tak strmý. Nazýváme to hudebně adagio, trh velmi zpomalil, ale nezamrzl. Cenová hladina se stabilizovala, ale ceny neklesají. U 80 procent nabídky se cena nezměnila, u deseti šla nahoru a u sedmi osmi procent nových projektů byla cena redukována - to je jen ve výjimečných situacích, kdy má projekt nějaký nedostatek, má třeba špatnou lokalita či je tlak na investora," řekl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.

Ceny nových bytů se podle developerů ustálí na úrovni okolo 145.000 až 150.000 korun za metr čtvereční. Michálek uvedl, že nevidí prostor pro pokles cen vzhledem k vysokým nákladům. Zejména se podle něj jedná o rostoucí ceny materiálů, pozemků, energií a zásadní je také pomalé povolování staveb.

V Praze se podle analýzy prodalo ve třetím čtvrtletí 550 nových bytů, o 42,1 procenta méně oproti druhému čtvrtletí a nejméně od roku 2011. Od začátku roku se prodalo 2550 bytů a developeři odhadují, že se celkem letos prodá okolo 3000 bytů. "Trh je zamrzlý a chvilku bude," řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský a zopakoval, že jeho společnost možná některé projekty odloží.

Všichni developeři se shodují, že za poklesem prodejů jsou drahé hypotéky. Dříve kupovalo byty 50 až 80 procent lidí na hypotéky a zbytek z vlastních úspor, nyní je to obráceně. "Oproti loňskému roku jsou úroky dražší až trojnásobně. Už tak špatná dostupnost vlastního bydlení se ještě zhorší a stane se nedostupným i pro podstatnou část střední třídy. Vytvářet jakékoliv predikce dalšího vývoje je v současné velmi turbulentní době nemožné. Předpokládám však, že se situace jen tak nezlepší," řekl předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Marcel Soural z Trigemy upozornil, že zpomalení trhu je dáno náladou ve společnosti a odkládání nákupů neznamená, že by dramaticky zchudla. "Čeká se, jak se bude vyvíjet celospolečenské klima. Slyšíme prezentaci strachu ze zimy, jak se budou chovat energie. A v situaci vyvolávání strachu vzniká, že obyvatelstvo brzdí apetit," pronesl Soural. Developeři míní, že by se situace mohla zlepšit příští rok na jaře, poté v roce 2024 a v případě poklesu hypoték pod hranici tří procent.

Současná situace může podle nich přinést větší rozdíl cen mezi novými a staršími byty. Ten se pohybuje mezi deseti až 20 procenty, což je podle developerů málo, měl by být 25 až 30 procent. "Pokles cen starších bytů bude především pro energeticky méně úsporné. Panelové byty mají o 50 procent vyšší energetické náklady než novostavby," upozornil Kunovský. Starší byt se průměrně v Praze podle analýzy prodává za 125.442 korun za metr čtvereční a cena je meziročně stejná.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA