REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nájmy jsou oproti vlastnímu bydlení i více než třikrát dostupnější

Nájmy v České republice kvůli zvýšenému zájmu stoupají, ale stále vycházejí levněji než splátky hypoték na vlastní bydlení, v Praze i více než třikrát. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1900 nemovitostí v hodnotě přesahující 11 miliard korun.
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Cena nájmu u nejvyhledávanější dispozice 2+kk vycházela podle UlovDomov.cz v hlavním městě ve třetím čtvrtletí roku průměrně na 18.798 korun, což je o 12,3 procenta meziročně více. Ve srovnání s druhým čtvrtletím letošního roku stoupla o 1197 korun, což je více o 6,8 procenta.

Společnost UlovDomov.cz ze svých dat stanovuje index, který srovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční. Index nezohledňuje vstupní náklady na úvěr ani fakt, že hypotéky znamenají ukládání peněz do vlastního aktiva.

Pro Prahu dosahuje index bytu 2+kk hodnoty 3,2, což znamená, že platba za nájem může vycházet více než třikrát levněji než splátka úvěru. "Hodnota indexu 3,2 ukazuje aktuální extrém na trhu. Ceny bytů mimo centrum Prahy mají nižší hodnoty indexu. Například při porovnání pro Prahu 4 vychází index 2,3. Stále to ale znamená, že jsou náklady na vlastní bydlení více než dvojnásobné ve srovnání s nájmy," řekl ředitel společnosti UlovDomov.cz Michal Hrbatý.

Nejnižší indexy má Ostrava, kde má u bytu 3+kk o velikosti 80 metrů čtverečních hodnotu 1,4. V Olomouci má malý byt kategorie 1+kk index 1,6. Lidé tam podle firmy za nájem zaplatí průměrně 9378 korun, zatímco měsíční splátka 90 procentní hypotéky na 30 let při úrokové sazbě 6,71 procenta ročně by byla asi o 6000 Kč vyšší. V Brně vychází pronájem bytu o dispozici 2+kk na necelých 15.000 korun, nový byt o velikosti 60 metrů čtverečních by se kupoval kolem šesti milionů korun a splátka by byla více než 40.000 korun měsíčně. Index společnosti UlovDomov.cz tak je 2,7.

Nájmy letos na podzim podle expertů stoupají nejen kvůli tradičnímu zájmu vysokoškoláků, ale roli hrají i právě nedostupnější hypotéky. Výrazný úbytek lidí kupujících nové byty na hypotéky pociťují developeři a situaci se přizpůsobují. "Pamatují na zkušenost před více než deseti lety a budou směřovat byty více do segmentu nájemního bydlení, který je u nás stále ještě nerozvinutý a na kterém výrazně roste poptávka," konstatoval Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Do nájmů můžou zamířit i domácnosti, která nezvládnout splácet úvěr. "To může dále zvedat poptávku po nájmech a tlačit jejich ceny nahoru," uvedl Hrbatý. I Miroslav Linhart, vedoucí partner oddělení finančního poradenství Deloitte ČR, odhaduje, že nájemní trh dál prudce poroste a v horizontu dvou let se může s hypotékami, které klesnou, vyrovnat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, robsonphoto

Před čtvrt stoletím byl otevřen Strahovský tunel v Praze

Před 25 lety, 2. prosince 1997, byl otevřen Strahovský tunel v Praze. Jeho výstavba trvala 12 let a v době svého zprovoznění byl nejdelším silničním tunelem v České republice. Na severní straně tunelu navazuje od září 2015 Brusnický tunel, který je součástí tunelového komplexu Blanka ústícího na trojském břehu Vltavy.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, artush

Prezident Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a další daňové změny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Senát schválil daň z mimořádných zisků i vyšší limit pro registraci k DPH

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. V takzvaném daňovém balíčku ji schválil Senát. Spolu s tím schválil i další daňové změny. Například limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun a…

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, daliu

Senátní hospodářský výbor podpořil odvody z příjmů za prodej elektřiny

Senátní hospodářský výbor hlasy všech svých přítomných členů doporučil Senátu schválit novelu energetického zákona, která zavádí povinnost výrobců elektřiny odvádět státu odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Zavádí tím horní hranici ceny elektřiny u výrobců odstupňovanou podle jejích zdrojů. Vláda plánuje, že…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, photocreo-bednarek

MInisterstvo nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další zařízení

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další přímo řízené organizace. Ty zaplatí zastropované ceny, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Smlouvy na energie do konce letošního roku mělo podle dřívějšího vyjádření ministerstva asi 40 ministerstvem zřizovaných organizací.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, mimacz

Průměrná cena staršího bytu v ČR znovu klesla, rostou nájmy

Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84.782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Rostou nájmy, které stouply meziročně o 14 procent. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS),…