Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Co je to triak a jaké má výhody?

Triak (trioda pro střídavý proud) je třípólová elektronická součástka, která po spuštění vede proud v obou směrech.
Zdroj: TME Czech Republic, s.r.o.
Zdroj: TME Czech Republic, s.r.o.

Triaky jsou elektronické součástky, které se hojně používají v aplikacích pro řízení střídavého proudu. Jsou schopny spínat vysoká napětí a vysoké úrovně proudu, a to v obou částech střídavého průběhu. Díky tomu jsou triakové obvody ideální pro použití v různých aplikacích, kde je potřeba spínat výkon.

Jedním z konkrétních použití triakových obvodů jsou stmívače světla pro domácí osvětlení a používají se také v mnoha dalších případech řízení výkonu, včetně řízení motorů a elektronických spínačů.

Tyristory

Triaky jsou podskupinou tyristorů (obdoba relé v tom, že malým napětím a proudem lze ovládat mnohem větší napětí a proud) a jsou příbuzné křemíkovými řízenými usměrňovači. Triak se od křemíkového řízeného usměrňovače liší tím, že umožňuje průtok proudu oběma směry, zatímco křemíkový usměrňovč může vést proud pouze jedním směrem.

Většinu triaků lze spustit přivedením kladného nebo záporného napětí na hradlo. Po spuštění pokračují triaky ve vedení proudu, i když proud hradlem přestane téct, dokud hlavní proud neklesne pod určitou úroveň, která se nazývá udržovací proud.

Základní informace o triacích

Triak je vývojovou verzí tyristoru. Zatímco tyristor může řídit proud pouze v jedné polovině cyklu, triak jej řídí ve dvou polovinách střídavého průběhu.

Průběh spínání triaku

Triak jako takový lze považovat za dvojici paralelních, ale protilehlých tyristorů s oběma branami spojenými dohromady a anodou jednoho zařízení připojenou ke katodě druhého atd. Skutečnost, že spínací činnost triaku probíhá na obou polovinách střídavého průběhu, znamená, že pro střídavé elektronické spínací aplikace lze použít celý cyklus.

U základních tyristorových obvodů se využívá pouze polovina průběhu, což znamená, že základní obvody využívající tyristory nevyužijí obě poloviny cyklu. K využití obou polovin jsou zapotřebí dvě zařízení.

Triak však vyžaduje pouze jedno zařízení pro řízení obou polovin střídavého průběhu a v mnoha ohledech je ideálním řešením elektronického spínače pro střídavý proud.

Výhoda: obousměrné vedení

Obousměrnost triaků z nich dělá vhodné spínače pro střídavý proud. Kromě toho použití spouštěče při řízeném fázovém úhlu střídavého proudu v hlavním obvodu umožňuje řídit průměrný proud tekoucí do zátěže (fázové řízení). Toho se běžně využívá k řízení otáček univerzálního motoru, stmívání světel a ovládání elektrických ohřívačů. Triaky jsou bipolární zařízení.

Použití

Triaky s nízkým příkonem se používají v mnoha aplikacích, například jako stmívače světel, regulátory otáček elektrických ventilátorů a jiných elektromotorů a v moderních počítačových řídicích obvodech mnoha malých i velkých domácích spotřebičů.

Při spouštění triaků se síťovým napětím pomocí mikrokontrolérů se často používají optoizolátory (například k řízení proudu hradla lze použít optotriaky). Alternativně, pokud to bezpečnost dovoluje a není nutné elektrické oddělení regulátoru, může být jedna z napájecích lišt mikrokontroléru připojena k jednomu ze síťových zdrojů.

Kde sehnat kvalitní triaky?

TME je rodinná společnost, která se vyvinula z malého obchodu s elektronickými součástkami pro servisní a drobné výrobní účely. Po dvou letech TME připravila svůj první katalog a zahájila na tehdejší dobu inovativní zásilkový prodej součástek. Společnost TME získala nové zákazníky a zavedla do své nabídky nové skupiny výrobků.

TME zásobuje několik desítek tisíc společností ve 133 zemích a denně odešle 3700 zásilek. Mezi téměř 200 000 produkty v jejich nabídce najdete zboží většiny významných výrobců elektronických součástek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Elektroinstalace pro dům a byt

Zdroj: AdobeStock.com - bigshottheory-1

Fotovoltaika na bytovém domě umí snížit účty za elektřinu až o třetinu. Čeká se ale na komunitní energetiku

Fotovoltaická elektrárna na bytovém domě může obyvatelům přinést úspory na elektřině v desítkách procent. Navíc na ni lze získat 50 % dotací z programu Nová zelená úsporám. Proč tedy v dobách vysokých cen elektřiny zažívá fotovoltaika boom jen na rodinných domech? Instalace fotovoltaiky na bytový dům je totiž v roce…

Zdroj: ABB

Jak uspořit elektřinu u běžné elektroinstalace. Vyměňte vypínače!

Pokud si například z rozpočtových důvodů nemůžete pořídit prvky chytré elektroinstalace do vaší novostavby nebo rekonstruovaného domu, rozhodně to neznamená, že nemůžete ušetřit elektrickou energii. Moderní elektronické prvky, jakými jsou stmívače, automatické spínače se snímačem pohybu, termostaty nebo domovní…

Zdroj: ABB

Jak uspořit energie v domácnosti pomocí chytré elektroinstalace

Ušetřit za elektrickou energii prostřednictvím nové elektroinstalace, rekonstrukce nebo jen dílčích „upgradů“? Poradíme jak na to. Zaměříme se na prvky chytré elektroinstalace v domácnosti, jejichž fungování přináší reálné úspory.

REKLAMA