REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

V Brně se majitelé budov budou moci hlásit k městské solární elektrárně

Majitelé budov na území Brna se od ledna budou moci hlásit o připojení do vznikající městské solární elektrárny, kterou postupně buduje SAKO Brno Solar. Jde o dceřinou společnost městské odpadové firmy SAKO Brno. Novinářům to řekli náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder (KDU-ČSL). Město plánuje do pěti let osadit 650 střech ve městě solárními panely, a vytvořit tak městskou solární elektrárnu.
Brno, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, aharond
Brno, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, aharond

Projekt zatím počítal pouze s využitím městských budov, nyní se rozšiřuje na bytová družstva, společenství vlastníků jednotek i komerční budovy. "K tomuto rozhodnutí nás vedl velký zájem veřejnosti související s nynější energetickou krizí. Co nevětší zapojení Brna do projektu sdílené solární elektrárny bude výhodné jak pro všechny účastníky, tak pro město samotné, které sníží svoji závislost na dodávkách fosilních paliv," uvedl Hladík.

Majitelé budov mohou poskytnout střechu pro vybudování solární elektrárny. Výhodou pro ně je, že do panelů nemusejí investovat - elektrárnu na své náklady vybuduje SAKO Brno Solar. Majitel budovy pak bude odebírat elektřinu za 80 procent ceny, kterou má nasmlouvanou se současným dodavatelem, po splacení investice bude odebírat kilowatthodinu za korunu. "Důvodem je, že SAKO Brno Solar bude mít i nadále s elektrárnou náklady, bude třeba provádět její údržbu a případně měnit některé části," řekl Hladík. Doplnil, že výhodné by vzhledem k rozloze střechy mělo být zapojení například panelových domů.

Město zatím osadilo panely střechy dvou bytových domů a domu s pečovatelskou službou. V září SAKO Brno Solar oznámila, že v listopadu začne instalace 1000 panelů na osm budov v majetku města - mimo jiné jde o školy, domov seniorů nebo polikliniku.

Propojit všechny solární panely do jediného energetického společenství zatím není možné kvůli chybějícímu zákonu o komunitní energetice.

Projekt solární elektrárny na střechách brněnských domů přinese městu nejméně 43 gigawatthodin solární elektřiny ročně a emise CO2 sníží o 36.000 tun. Během několika let chce Brno osadit střechy přibližně 650 budov v majetku města či městských společností.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, rainer-fuhrmann

Průzkum: Třetina lidí se špatnou dopravou do práce se chce přestěhovat

Třetina lidí, která považuje dopravní dostupnost z bydlení do práce za špatnou, se chce přestěhovat. Celkem 37 procent Čechů zaznamenalo, že se situace s dopravou za poslední rok zhoršila, více než polovina respondentů ji považuje za stejnou a podle šesti procent se zlepšila. Zhoršení dopravy do práce oproti loňsku…

Jičín, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, ccat82

Jičín potvrdil výsledky 19 dražeb pozemků pro rodinné domy v areálu kasáren

Zastupitelé Jičína dnes potvrdili výsledky nedávných dražeb pozemků pro stavbu rodinných domků v atraktivním areálu bývalých kasáren. Současně schválili takzvané plánovací smlouvy s úspěšnými dražiteli. Řekl to mluvčí radnice Jan Jireš. Z 34 nabízených parcel zájemci vydražili 19 pozemků. Město by za ně mělo získat…

Zdroj: Fotolia – M. Destina

Chcete si založit evropské „eseróčko“?

EU inc., první součást tzv. 28. režimu je na světě. Jde o vznik evropské společnosti – tzv. EU Inc. –, pro kterou by platila stejná pravidla napříč EU, ať už by byla založená kdekoliv.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, sondem

Arnika: Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb

Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu. Arnika to uvedla v tiskové zprávě. Již dříve varovala, že nová podoba zákona bude sloužit hlavně…

Ilustrační foto, Liberec. Foto: redakce

Zahájení participativní debaty nad novou Strategií regionálního rozvoje 28+

Ministerstvo pro místní rozvoj pokračuje v přípravě nové Strategie regionálního rozvoje ČR 28+, která určí hlavní směřování regionální politiky po roce 2027. Do tvorby klíčového dokumentu pro rozvoj území se nyní zapojili zástupci krajů, měst, obcí, akademické sféry, neziskových organizací i státní správy.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia

MMR: Funkce nové stavební správy lze zajistit s polovinou současných zaměstnanců

Funkčnost vznikající centrální stavební správy lze podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zajistit se zhruba 50 až 60 procenty současného počtu pracovníků na stavebních úřadech. Podle odhadů ministerstva by pod nově vzniklé úřady přestoupilo bez problémů zhruba 30 procent zaměstnanců. Dalších 30 procent tuto…