Hledat
Nový stavební zákon
Všechna témata

S pokládkou podlahové krytiny počkejte až vyschne podklad

Nechali jste si položit podlahovinu PVC na nevyschlou stěrku? Bohužel náprava je docela bolestná.
Zdroj: Fotolia.com
Zdroj: Fotolia.com

Když investor má svou hlavu

Investor si vybral pro nášlapnou vrstvu podlahy zejména z finančních důvodů měkčený polyvinylchlorid (PVC), který vyhovoval i designem.

Pokládku prováděla renomovaná firma, která se zdráhala pokládku provést, protože podkladový beton je ještě málo proschlý (vyzrálý). Na naléhání investora si nechala podepsat, že předem upozorňuje na možnost vzniku trvale intenzivního zápachu. Po necelém měsíci od pokládky se začal prakticky v celém bytě projevovat silný chemický zápach. Co se stalo a jak se to dá napravit?

Státní zdravotní ústav zná podobné případy z praxe

Většinou je na vině vysoká vlhkost tedy spíše voda, která zůstala uvězněna v betonu či stěrce pod podlahovou krytinou. Voda má tendenci (sklon) prostupovat všemi podpodlahovými vrstvami až nakonec narazí na relativně nepropustnou podlahovinu. Tento případ nastane tehdy, když se začne pokládat krytina nepropouštějící vodní páru dříve, než v podkladu poklesne vlhkost na doporučovanou hodnotu. Druhou nutnou podmínkou je zpravidla použití di-(2-etylhexyl)ftalátu (DEHP) jako změkčovadla PVC v materiálu podlahové krytiny. DEHP je hydrolyzován (rozkládán) vodou stoupající z podkladu za vzniku 2‑etylhexanolu, který vzápětí dokáže prostupovat krytinou, což se projevuje dlouhotrvajícím intenzivním chemickým zápachem. Samozřejmě intenzivní zápach mohou způsobovat i jiné chemikálie, ale příčina jeho vzniku bude pravděpodobně stejná.

Bohužel náprava je docela bolestná

Je nutné strhnout podlahovou krytinu, zbrousit zbytky lepidla a nechat doschnout stěrku. V některých případech, kdy 2-ethylhexanol proniknul i do podkladových vrstev (betonu), je nutné použít speciální fólii, která se nalepí na stěrku a zabrání tak opětovnému pronikání 2-ethylhexanolu vzhůru. Potom už je pouze na vás, zda se vrátíte k původní krytině nebo raději zvolíte jiný materiál.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…

Foto: BoysPlayNice

Dvoupodlažní dřevostavba v úzkém sepětí s přírodou

Projekt vznikl z potřeby investora Vojenských lesů a majetků SR jako administrativní areál umístěný v přírodě, v přímém kontaktu s lesy, které investor spravuje. Je téměř uhlíkově neutrální a energeticky nezávislý. Materiálem hlavní administrativní budovy je v souladu s celkovou filozofií dřevo.

Foto: Organizátor soutěže Česká cena za architekturu (ČKA)

Skončil nominační večer soutěže Česká cena za architekturu. Představil porotu a pětadvacet realizací, které postupují do užšího výběru

Tradiční architektonické klání pokračuje 10. ročníkem. Na nominačním večeru byla kromě zveřejnění postupujících staveb udělena Pocta ČKA, předána Cena za výjimečný počin v oblasti architektury a poprvé v historii bylo spuštěno hlasování veřejnosti. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny během…

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.