REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ceny starších bytů klesly. Brno je výjimkou

Průměrná cena staršího bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na začátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezičtvrtletně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS), která využívá data svých zakládajících členů - realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.
Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, nightman1965
Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, nightman1965

V Praze klesla průměrná cena staršího bytu o tři procenta na 118.263 korun za metr čtvereční a ve Středočeském kraji o šest procent na 72.578 korun. Průměrné ceny podle EHS nejvíce klesly ve Zlínském kraji, a to o 21 procent na 44.828 korun za metr čtvereční, na Vysočině o 18 procent na 48.072 korun a v Ústeckém kraji o 14 procent na 32.528 korun za metr čtvereční.

Podle šéfa realitní skupiny EHS Hendrika Meyera se nedá čekat, že ceny propadnou rovnoměrně napříč celým trhem. Průměrné ceny sráží spíše propady konkrétních typů nemovitostí, které byly v posledních měsících nadhodnocené. Například středně velké byty v centrech měst s dobrou dopravní dostupností budou růst i nadále. A kde nebudou mít kupní sílu domácnosti, tam je nahradí investoři, kteří se budou stále častěji zaměřovat i na starší bydlení, míní Meyer.

Průměrné ceny ploch rodinných domů v rámci provedených transakcí stouply proti prvnímu čtvrtletí o desetinu na 52.264 korun na metr čtvereční. Nejvíce rostly ceny v Moravskoslezském kraji, kde se začaly prodávat i dražší nemovitosti, což průměrnou cenu podle EHS zvedlo o skoro 60 procent na 48.174 korun za metr čtvereční. Naopak o 25 procent klesly ceny domů na Karlovarsku (29.996 korun za metr čtvereční), kde je hodně domů před generální rekonstrukcí.

"Česko se nachází uprostřed několika souběžných trendů. Regiony doplácí na ochlazení zájmu investorů a rostoucí náklady, které je nutné vynaložit pro rekonstrukci. Cenové nůžky mezi kraji i okresy se po letech sbližování opět začínají rozevírat. Zájemci v těchto krajích nyní nemají potřebu přeplácet a vyčkávají," řekl Jan Škrabánek, generální ředitel Bezrealitky.

Rostou průměrné ceny za nájemní byt. Nájemné mezičtvrtletně průměrně vyskočilo o šest procent. V Praze se nájem poprvé dostal nad třísetkorunovou hranici a průměrný byt se na začátku léta nabízel za 304 korun za metr čtvereční. Nejpoptávanější byly nadále garsoniéry a byty 2+1. O čtyři procenta na 258 korun vyrostly nájmy v Brně a okolí. Nejvíce vzrostly ceny ve Zlínském kraji, kde se vyšplhaly o 17 procent na 204 korun za metr čtvereční pronajímané plochy.

"Jsme teprve na začátku. Dá se předpokládat, že ceny nájmů porostou po zbytek roku. Šok to bude hlavně pro menší města, která mají nájemních bytů nedostatek a jejichž obyvatelé nejsou na kontinuální zdražování nájmů, které asi přijde, připraveni," uvedl Škrabánek. Podle jeho odhadů by nájmy mohly být zhruba o 15 procent vyšší než na začátku letošního roku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu v posledních měsících přibylo nekvalitních tepelných čerpadel. Jde především o zařízení dovezená ze zahraničí nebo od nově založených a nezkušených firem. U těch bývají také problémy se servisem. Uvedla to Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Při výběru dodavatele doporučila ověřit historii…

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Do čistírny odpadních vod poblíž většího okresního města přitečou za rok léčiva odpovídající až 27.100 rozpuštěným tabletám Ibalginu. Ukázal to výzkum, který zpracovala Vodárenská akciová společnost (VAS). Zároveň však výzkum zjistil, že čistírny mají poměrně vysokou účinnost při odstraňování těchto látek.

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Ceny komerčních nemovitostí v letošním druhém pololetí v Česku stagnují. A to i přesto, že v zahraničí jejich cena začala klesat. Důvodem je výrazně menší počet tuzemských investičních komerčních projektů než jinde ve světě, a tedy i menší konkurenční prostředí, a aktuálně pozastavená nová výstavba prostorů. Vyplývá…

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif. Nikdo z těchto klientů by tak od roku 2024, kdy by měla skončit platnost vládních stropů, neměl platit za energie cenu nad jejich úrovní.

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku s 2300 obyvateli upravily areál zdevastované bývalé továrny na výrobu ultramarinového pigmentu, "ultramarínky", na volnočasovou zónu. Vznikla tam různá sportovní hřiště i hřiště pro děti, in-line dráha, cyklistické trasy a dokončují se karavanová stání a plocha na plážový volejbal.

REKLAMA