Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

CHSK chemická spotřeba vody

Cesty organických látek do vod jsou rozmanité a zahrnují jak přírodní zdroje, tak lidskou činnost. Nejsou původcem zdravotních problémů, Ale často mají na svědomí například zákal vody.
Zdroj: EuroClean, s.r.o.
Zdroj: EuroClean, s.r.o.

Mezi organické látky patří zejména látky na bázi sacharidů, bílkovin apod. Z toho je zřejmé, že nejčastějším zdrojem organických látek v přírodě jsou odpadní produkty produkované nejrůznějšími živými organismy případně látky, vznikající jejich rozkladem.

Co se týče lidské činnosti významným zdrojem jsou odpady z potravinářských výrob, dále odpadní vody, splaškové a skládkové vody. 

Jak se pozná zvýšený obsah organických látek

Jako ukazatele obsahu organických látek rozpuštěných ve vodě slouží hodnoty chemické spotřeby kyslíku (CHSK) společně s obsahem celkového organického uhlíku (TOC).

Projevy a zdravotní rizika

Typickým projevem je zelené nebo hnědé zbarvení vody, může dojít až k tomu, že voda začne pěnit a zapáchat. Kombinace vysoké chemické spotřeby kyslíku a vysoký obsah organického uhlíku navíc vede k tomu, že se mikroorganismům vytváří výborné podmínky k růstu. 

Odstranění organických látek z vody

V dnešní době jsou nejčastěji využívanými metodami koagulace a iontová výměna. Koagulace spočívá v přidání vhodného činidla (nejčastěji se používají železité či hlinité soli), které ve vodě vytvoří shluky s organickými nečistotami. Tyto shluky části se pak sedimentací nebo filtrací z vody odstraní.

K odstranění organických látek z vody lze také použít také sorpci na aktivní uhlí nebo sloučenin na bázi hlinitokřemičitanů. Co se týče iontové výměny, většinou se používají iontoměniče ze speciální pryskyřice.

EuroClean, s.r.o.

logo
Lidická 1348
25263 Roztoky

telefon: 224 811 900
e-mail: euroclean@euroclean.cz

web: euroclean.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Přenosová soustava, ilustrační obrázek, fotolia, Gina Sanders

ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice

Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, nightman1965

Ceny starších bytů klesly. Brno je výjimkou

Průměrná cena staršího bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na začátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezičtvrtletně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny…

REKLAMA