Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Studenti architektury staví v zaniklé obci na Bruntálsku křížovou cestu

Studenti architektury staví v sousedství zachráněného gotického kostela svatého Jiří, který jako jediný zůstal po zlikvidované obci Pelhřimovy na Bruntálsku, novodobou křížovou cestu. Jejich výtvory jsou výsledkem letošního workshopu Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Za organizátory z Hnutí Duha Jeseníky řekl Ivo Dokoupil. Hnutí před lety zchátralý kostel získalo a nyní se jej snaží zachránit.

Studenti architektury se do Pelhřimov vracejí pravidelně. V minulých letech například na území zaniklé obce budovali útulny, ve kterých mohli zájemci přespávat. "Letošním tématem studentské letní školy je modlitba krajině. Stranou civilizačního ruchu tak studenti dostanou prostor ve svých návrzích reflektovat individuální spiritualitu a životní postoje, které následně přetaví do konkrétní realizace," uvedl jeden z lektorů workshopu, architekt Tomáš Madro.

Budoucí architekti mají k dispozici dřevěné desky, ze kterých budou tvořit. Na místě je jich do 1. července 13 a každý z nich má za úkol postavit jedno zastavení. Nejprve ale musejí vytvořit model, který lektoři schválí pro samotnou realizaci. Křížová cesta pak zůstane na místě jako doplněk areálu kostela. "V budoucnu ji chceme nechat vysvětit. Jako symbol smíření s původními německými osadníky, kteří z tohoto místa byli vyhnáni po druhé světové válce," doplnil Dokoupil.

Práce na záchraně samotného kostela pak budou pokračovat v srpnu, kdy hnutí bude na místě pořádat tradiční tábor. Budou se dodělávat podlahy uvnitř kostela a venkovní omítky.

Hnutí Duha Jeseníky v roce 2005 získalo kostel, který jako jediná stavba zbyl po zaniklé obci Pelhřimovy, do své správy. Záchranné práce ale začaly už v roce 2002. Památka ze 13. století už má novou střechu i stropy. V části objektu je znovu odkrytá a zrestaurovaná malba z roku 1420.

Obec Moravské Pelhřimovy byla zrušena začátkem 50. let. Po komunistickém převratu v roce 1948 se představitelé státu obávali intervence polské armády. Proto se rozhodli vylidnit nejbližší okolí státní hranice. V Pelhřimovech srovnali se zemí 66 domů. Zůstal jen kostel. Obec ale v té době už byla bez obyvatel. Původní němečtí osadníci odešli po válce při odsunu německých obyvatel.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Přenosová soustava, ilustrační obrázek, fotolia, Gina Sanders

ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice

Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, nightman1965

Ceny starších bytů klesly. Brno je výjimkou

Průměrná cena staršího bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na začátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezičtvrtletně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny…

REKLAMA