REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Plastová okna mají vážné nedostatky, je třeba zpřísnit normy, ukázal test

Jen dvě z osmi testovaných plastových oken neměly vady ve skle, pouze tři měly kvalitní výztuhy a polovina neobstála při silném vichru. Roční test nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB) u bílých plastových oken označuje výsledky některých ze zkoušek až jako tristní a upozorňuje, že přitom všechna splňují stávající normy. Výsledky testu dnes představil v Praze zástupce institutu Tomáš Sysel.
Plastové okno, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, bonzodog
Plastové okno, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, bonzodog

"Zásadní chybou je přístup normotvůrců, že se k oknům staví jako k sériovému výrobku. Jen centimetry v délce hrají významnou roli v pevnosti profilu. Testem jsme chtěli prověřit, jak bezzubá pravidla u oken fungují," řekl dnes Sysel, který výzkum označil za první svého druhu na českém trhu.

Testováno bylo osm stejných bílých plastových oken v cenovém rozmezí 3500 až 8000 korun od různých výrobců. "A nejdražší rozhodně nebylo nejlepší, v něčem si nezadalo s nejlevnějším, které dobré nebylo," uvedl Sysel. S testem IZB začal loni v dubnu a nečekal, že nakonec bude trvat rok. "Mělo to být rychlé, ale jak jsme zjišťovali problémy, tak jsme okna pitvali dál a hlouběji," vysvětlil Sysel.

Okna se dostala pod dohled odborníků z ČVUT, VŠCHT a otestovali je v Technickém a zkušebním ústavu stavebním (TZÚS) v Praze a ve společnosti Ikates. "Okno je nejslabším článkem domu a má splňovat bezpečnostní, zdravotní a environmentální požadavky EU, což označuje štítek CE. Když to zjednoduším, tak stačí splnit jen jedno kritérium a u ostatních konstatovat, že nebylo zkoušeno. U oken je to bohužel běžná praxe a zákazník je tahán za nos," řekl Sysel.

Institut v testu mimo jiné zjistil špatnou kvalitu materiálů, těsnění a výztuže, které u nových oken i korodovaly nebo byly nedostatečně pevné. U recyklovaných materiálů používaných ve vnitřních částech upozornil na přítomnost těžkých kovů olova a kadmia. Cílem výzkumu by mělo být upozornění, že u plastových oken neexistuje žádný standard.

"I přes to, že některé výsledky byly opravdu tristní, byly bohužel v rámci současných předpisů v normě. Je tedy zřejmé, že nastal čas je zpřesnit a hlavně zpřísnit. Volám po změně přístupu v normách, aby se na okna pohlíželo jako na plně zakázkovou výrobu," dodal Sysel.

Všechny činnosti související s tvorbou, vydáváním a distribucí technických norem má od roku 2018 na starosti státní příspěvková organizace Česká agentura pro standardizaci (ČAS).

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat