REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavební produkce v říjnu 2014 vzrostla meziročně reálně o 2,4 %

České stavebnictví po letech propadu začalo růst. Pomáhají mu státní i soukromé zakázky, komentují analytici aktuální údaje Českého statistického úřadu. Podle nich v říjnu vzrostla stavební výroba meziročně o 2,4 procenta. Stavaři zůstávají opatrnější a mluví pouze o zastavení poklesu.
Stavební produkce v říjnu 2014 vzrostla meziročně reálně o 2,4 %

Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v říjnu 2014 meziměsíčně nižší o 0,2 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 0,6 %. Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 8,7 %. Stavební produkce od počátku roku do konce října 2014 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 22,8 %.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš nepovažuje zvýšení o 2,4 procenta za prudký růst, obzvlášť v porovnání s nízkou základnou loňského roku. "Přesto výsledek října potvrzuje, že propad stavebnictví se konečně zastavil a že letošní rok bude mírně lepší než ten loňský. Věřím, že příznivé počasí v posledních měsících roku tento stav potvrdí," doufá v pozitivní vývoj Matyáš, který věří, že očekávaný zastavený propad v letošním roce se změní na postupný růst v následujícím roce.

Nejoptimističtější zůstává Vacek z CEEC Research, který s odkazem na očekávaný pokračující růst objemu veřejných zakázek a oživování soukromého sektoru tvrdí, že má české stavebnictví krizi definitivně za sebou.

„Růst výkonu českého stavebnictví pokračoval i v říjnu. Objemy rostly zejména díky veřejným investicím. Veřejní investoři za prvních deset měsíců zvýšili objem zadaných zakázek až o 20,5 %, což výrazně přispělo k aktuální stabilizaci sektoru a zastavení propadů zaznamenaných v předchozích letech. Výsledky našich nejnovějších analýz ukazují, že objem veřejných zakázek bude dále růst, a poněvadž oživuje rovněž i privátní sektor, je zřejmé, že české stavebnictví tak má krizi definitivně za sebou,“ říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 přišli o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok. Kumulativní pokles sektoru oproti roku 2008 dosáhl 24 procent. Podle analýzy statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem, o práci v sektoru přišlo až 50.000 lidí.

 Index (stejné období předchozího roku = 100)
říjen 2014 p)listopad 2013 až říjen 2014 p)
Index stavební produkce 102,4 101,8
v tom: pozemní stavitelství 99,4 99,7
  inženýrské stavitelství 108,7 106,7
Počet vydaných stavebních povolení 98,4 90,9
v tom: nová výstavba 102,6 89,0
  změna dokončených staveb 93,0 93,3
Orientační hodnota staveb 95,2 99,2
v tom: nová výstavba 91,8 91,1
  změna dokončených staveb 99,7 113,7
Zahájené byty 126,0 111,0
z celku: v rodinných domech 114,5 96,9
  v bytových domech 311,8 160,2
Dokončené byty 107,8 90,3
z celku: v rodinných domech 99,1 90,1
  v bytových domech 156,5 88,3

p) předběžné údaje

Poznámka:

  • Index stavební produkce (ISP)  je základní ukazatel konjunkturální statistiky stavebnictví. Při jeho výpočtu se vychází z vývoje stavebních prací ZSV přeceněných do stálých cen. Index je primárně počítán jako měsíční bazický index. Je publikován za celou populaci podniků s převažující stavební činností.

  • Povolené stavby jsou všechny stavby, na které bylo vydáno stavební povolení nebo ohlášení nebo byly evidovány na podkladě veřejnoprávní smlouvy podle § 116 a ve zkráceném stavebním řízení autorizovaným inspektorem podle § .

    • Stavebním povolením se rozumí stavební povolení podle § 115 Stavebního zákona se závaznými podmínkami pro provedení a užívání.

  • Orientační hodnota staveb zahrnuje celkové odhadované náklady staveb, které byly povoleny. Jedná se o veškeré náklady související s prípravou, realizací a s uvedením staveb do provozu (v běžných cenách). Nejde o konecné náklady stavby.
  • Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení a mohou tomuto účelu sloužit jako samostatné bytové jednotky. Do počtu bytů se započítávají i samostatné pokoje v žákovských domovech, vysokoškolských kolejích, domovech pracujícího dorostu a pokoje ve svobodárnách, které nejsou obhospodařovány obecními úřady.

    • Byty zahájené jsou od roku 2006 byty v těch domech, jejichž výstavba byla ve sledovaném období povolena na základě vydaného stavebního povolení a od roku 2007 na základě vydaného stavebního povolení nebo stavebního ohlášení, a to bez ohledu na to, zda tyto byty byly ve sledovaném období dokončeny či nikoliv. Za dům je pro účely této definice považován rodinný dům, bytový dům, nástavba, vestavba nebo přístavba k oběma uvedeným domům, dům s pečovatelskou službou a domov-penzion, nebytový objekt (služební byty - zpravidla mimo bytové objekty) a jakýkoliv nebytový prostor, jehož adaptací vznikne nový byt.

    • Byty dokončené jsou byty, na které ve smyslu zákona č. 183/2006 Sb. (Stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, byl příslušným stavebním úřadem do konce sledovaného období podle § 122 vystaven kolaudační souhlas.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Veřejné stavební zakázky dosáhly loni stejné hodnoty jako v roce 2021

Hodnota veřejných stavebních zakázek byla loni prakticky stejná jako v roce 2021. Veřejní investoři zadali v roce 2022 stavebním firmám práci v hodnotě 235,3 miliardy korun, což je meziroční pokles o 0,2 procenta, přičemž u zakázek na pozemní stavby vzrostla o 2,1 procenta a u inženýrských staveb o procento klesla.…

Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze vzrostla

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostla na 147.884 korun za metr čtvereční. Meziročně jde o nárůst o 17 procent, mezičtvrtletně o 1,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group. Analýza uvádí, že v metropoli se ve…

REKLAMA