REKLAMA
Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Dotace na nový kotel na plyn, biomasu nebo na tepelné čerpadlo pro nízkopříjmové domácnosti na Plzeňsku

Nízkopříjmové domácnosti v Plzeňském kraji mohou od 16. května do konce srpna žádat o dotaci na pořízení ekologického vytápění. Předpokládá se, že ministerstvo životního prostředí pro region vyčlení až kolem 500 milionů korun, ale pomoc se bude týkat jen lidí s nízkými příjmy, což je velká změna proti dřívějším výzvám, řekl to novinářům náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN). Dotaci lze využít na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel a kotel na biomasu.
Vytápění, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, kange_one
Vytápění, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, kange_one

"Zájemci by si určitě měli zažádat do konce srpna a měli by požádat i ti, kteří nemají úplně jasno o výměně, protože není problém potom od žádosti odstoupit bez penalizace," uvedl Bernard. Podle něj je peněz dost, kraj zatím eviduje "předžádosti" v celkové výši 156 milionů korun.

Základním kritériem pro přidělení dotace je, aby výše průměrného čistého příjmu na člena domácnosti nepřesáhla za rok 2020 sumu 170.900 korun, tedy 14.242 Kč na osobu měsíčně. Starobní důchodci nebo invalidní důchodci třetího stupně nebudou muset příjmy dokládat.

Maximální výše dotace je stanovena na tepelné čerpadlo 180.000 Kč (dosud byla 130.000 Kč), na kotel na biomasu 130.000 Kč, na plynový kondenzační kotel 100.000 Kč. Na výměny provedené od 1. ledna 2021 bude poskytnuta podle Bernarda podpora až 95 procent ze způsobilých výdajů do maximální výše dotace. U plynových kondenzačních kotlů je úhrada způsobilých výdajů garantována pouze v případě, že už byla výměna provedena anebo když má žadatel závaznou objednávku s termíny 1. ledna 2021 až 30. dubna 2022.

"Trendem do budoucna asi bude, že plyn se podporovat nebude. Ale program byl připravován v době, kdy mezinárodní politická situace byla úplně jiná," řekl Plíhal. Pokud někdo už uhelný kotel vyměnil za plynový nebo na něj už má objednávku do 30. dubna, tak by podle něj teď bylo nefér říct mu, že už to nejde. "To už bude asi stop stav, i když definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. Je to teď v rámci vyjednávání mezi Evropskou komisí a Českou republikou," uvedl. Podle Plíhala je rizikem, když si dnes lidé pořídí plynový kotel. My umožňujeme občanům, kteří už si podali předžádost, že si ještě mohou změnit způsob vytápění, uvedl.

Podle Bernarda je škoda, že se podporovaly a stále podporují plynové kotle. "A je i škoda, že když má dnes někdo plynový kotel, i když kondenzační, tak se neumožňuje dát dotace třeba někomu, kdo by si místo něj chtěl dát třeba tepelné čerpadlo místo plynu. Jednáme o tom ve Sněmovně a chceme výjimku od EU, aby se podporovaly i výměny plynových kotlů, protože my teď potřebujeme eliminovat i plyn," uvedl poslanec Bernard.

Žádosti jsou přijímány výhradně elektronicky. Více informací je naleznete na stránkách Plzeňského kraje.

Od roku 2016 přišlo do Plzeňského kraje 790 milionů korun na výměnu starých nevyhovujícího kotlů v 7000 domácnostech z tehdy odhadovaných celkem 40.000 nevyhovujících lokálních topenišť na tuhá paliva, které si lidé měli vyměnit také kvůli nové legislativě. "Z toho 88 procent dala EU," uvedl Bernard. Podle něj 51 procent podpory dosud šlo na tepelná čerpadla, přes 17 procent na kondenzační kotle a necelých 15 procent na kombinaci spalování uhlí a biomasy. Podle šéfa krajského odboru životního prostředí Martina Plíhala je na tom plzeňský region s kvalitou ovzduší relativně dobře. "Hlavními problémy na území jsou lokální topeniště plus doprava. Takže proto je velice důležité vyměnit i ty staré neekologické kotle první a druhé emisní třídy. Nejde jenom o CO2 a polétavý prach, ale hlavně o karcinogenní benzopyren, což je vlastně největší zlo neekologických kotlů," řekl. Podle Plíhala zatím celostátně přínos takzvaných kotlíkových dotací vyhodnocený nebyl, ale výměna 7000 kotlů v regionu musí být znát.

Plíhal nevidí problém v tom, že se dnes dlouho čeká na tepelná čerpadla. Lidé si mohou požádat, ale nemusí hned realizovat, řekl. Na dokončení výměny mají dva roky od uzavření smlouvy, které se budou podepisovat nejdříve na podzim. "Takže na ten termín na zákaz (starých) kotlů, který se vláda chystá prodloužit do 1. září 2024, by lidé měli čas," uvedla Lucie Hájková z krajského odboru životního prostředí. S prodloužením zatím souhlasila vláda, ale Sněmovna musí schválit novelu zákona o ochraně ovzduší.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Obchodní dům Máj - archivní záběr. Foto: Tomáš Kovařík

Všechny prostory obchodního domu Máj v Praze jsou zavřené, začne rekonstrukce

Ode dneška jsou uzavřené všechny prostory obchodního domu Máj na pražské Národní třídě. Přízemí a první patro obchodního domu byly nepřístupné od konce dubna, ode dneška není v provozu ani Tesco. V červnu by měla začít celková rekonstrukce obchodního domu, který je kulturní památkou. Přestavba potrvá asi rok a půl a…

Ilustrační obrázek - plyn, Zdroj: fotolia

Síkela: Zásoby plynu rychle rostou, zásobníky jsou naplněny ze 40 pct.

Tuzemské zásoby plynu velmi rychle rostou. K dnešnímu ránu přesáhly 1,287 miliardy krychlových metrů a tuzemské zásobníky jsou naplněny téměř na 40 procent. Při dnešních sněmovních interpelacích to uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). "V porovnání se spotřebou v předchozích letech by v případě zastavení…

Ilustrační obrázek - stavba, Zdroj: fotolia

Slovenské stavebnictví rostlo třetí měsíc po sobě

Slovenské stavebnictví v březnu třetí měsíc po sobě rostlo, tempo jeho meziročního růstu ale zpomalilo, informoval dnes slovenský statistický úřad. Loni v prvním čtvrtletí objem stavebních prací na Slovensku výrazně klesl.

Ilustrační obrázek - stavba, Zdroj: fotolia

Stavební výroba v Česku v březnu zpomalila meziroční růst na 8,2 procenta

Stavební výroba v Česku v březnu zpomalila meziroční růst na 8,2 procenta z únorových 18,9 procenta. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v březnu meziročně zvýšilo o 6,2 procenta a inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 14,7 procenta.…

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock_corund

Německo a ČR posílí spolupráci v obraně i energetice, řekli Scholz s Fialou

Německo pomůže České republice nahradit vojenskou techniku, kterou česká armáda poskytuje Ukrajině na obranu před ruskou invazí. Německo také bude jednat s Českem o možnostech společného využití terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG), které Německo plánuje postavit. Česku by přístup k terminálu zajistil nezávislost…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přírodní koupaliště postaví trojice obcí v Hlubočkách u Olomouce

Obnovit kdysi oblíbené koupaliště plánují společnými silami v údolí řeky Bystřice obce Hlubočky, Velká Bystřice a Mrsklesy, aby se jejich obyvatelé v létě už nemuseli jezdit osvěžovat do bazénů například do Penčic, Bělkovic nebo Olomouce. Samosprávy chystají podklady pro územní a stavební řízení, do budování…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, dmitry-naumov

Dodávky plynu z Norska závislost ČR na Rusku nesnížily

Česká republika se "odstřihla od Ruska", psaly v březnu 1997 české i některé zahraniční deníky. Narážely tak na výsledek jednání o diverzifikaci dodávek zemního plynu do ČR, kdy vláda vybrala norskou státní společnost Statoil. Norský plyn začal do ČR proudit 1. května 1997. Nyní, 25 let poté, je však Česko stále…

Vytápění - fotolia

Čím vytápět? Výměny kotlů a volba zdroje v souvislostech

Rozšíří se nabídka dotací na úspory energií pro české domácnosti prostřednictvím rychlých a jednodušších opatření v novém programu NZÚ Light. Na situaci zvyšování cen, aktuální nedostatek velké části technologií a ztíženou dostupnost odborných firem reagují další úpravy dotačního titulu.

REKLAMA