Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Projekce pozemních staveb: Firmy očekávají růst tržeb

Projektanti očekávají růst trhu projektových prací ve výši 3,5 %. Projektanti projektující pozemní stavby očekávají vyšší růst trhu. V současné chvíli mají projektové společnosti využity kapacity na 95%. Tržby projektovým společnostem porostou o 4,9 %. Tržby porostou více v pozemní projekci. Téměř polovina dotázaných neočekává změnu ziskovosti svých zakázek. Projektové společnosti mají v současné chvíli nasmlouvané zakázky na 9 měsíců dopředu. Vyplývá to ze Studie projektových společností H1/2022 zpracované analytickou společností CEEC Research s. r. o.
Zdroj: Fotolia.com - makibestphoto
Zdroj: Fotolia.com - makibestphoto

Vyšší růst tržeb očekávají společnosti věnující se projekci pozemních staveb, a sice o 5,1 % v letošním roce a o dalších 5,2 % v roce 2023

Společnosti zabývající se především projekcí inženýrských staveb očekávají v letošním roce růst svých tržeb o 4,4 % a v roce následujícím o další 2,1 %.

„Vzhledem k situaci na trhu je pravděpodobné, že ekonomický růst je ohrožen a míříme spíše do recese. Všude přítomná inflace a s ní spojené zpřísnění podmínek financování ze strany ČNB je a bude limitující pro řadu soukromých investorů. Výhledově to může zasáhnout i strukturu projektových prací s větším fokusem na bytovou a developerskou výstavbu. Projekty se chystají ale průběžně, i na několik let dopředu. Celkově v tomto roce předpokládám stabilitu poptávky po projektových pracích, a to jak v rezidentní, tak nerezidentní výstavbě. Převis poptávky po bydlení i s určitou odloženou setrvačností by měl zajistit dostatečnou vytíženost projekčních kanceláří.“ vysvětluje možné dopady situace Peter Markovič, CEO společností Xella CZ, s.r.o., a Xella Slovensko, spol. s r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Udržitelnému stavebnictví se ještě většina stavebních společností nevěnuje, ilustrační foto redakce, zelené střechy Praha Pankrác

Udržitelné stavebnictví? Většina firem se mu zatím nevěnuje

Pouze 25 % stavebních společností má v současné chvíli vypracovány konkrétní kroky pro udržitelné stavebnictví. Konkrétní cíle v této oblasti má stanoveny většina stavebních společností naplánované do roku 2025. Tři čtvrtiny stavebních společností tyto kroky pro udržitelné stavebnictví ještě vypracované nemá.

Zdroj: Adobe Stock - piman khrutmuang

Roste počet zahájených bytů a neroste počet dokončených

V posledních měsících 12měsíční kumulace počtu nově zahájených bytů (jednoměsíční čísla jsou hodně kolísavá) překročila rekord z července 2008 ve výši 47 tisíc a poslední údaj (za letošní květen) už mluví o 49 tisících. 1)

Česi plánují více rekonstrukce bydlení, zdroj: fotolia, zlikovec

Češi letos plánují spíše rekonstrukce, čtvrtina uvažuje o novém bydlení

Přes čtyřicet procent Čechů letos plánuje rekonstrukci bytu či domu. Navzdory stoupajícím cenám uvažuje bezmála čtvrtina lidí o pořízení vlastní nemovitosti, přičemž s bydlením je aktuálně spokojena necelá polovina oslovených. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting mezi více…

REKLAMA