REKLAMA
Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Česká cena za architekturu: O titul se uchází 201 staveb

O titul v letošním, 7. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 201 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky.
Vývojové centrum modularity, Zdroj: CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Do soutěžní přehlídky České komory architektů se letos mohla přihlásit díla realizovaná na území České republiky v posledních pěti letech, mezi roky 2017 až 2021.

Fakta k letošnímu ročníku

  • Více než polovina realizací (112) byla dokončena vloni, čtyři pětiny pak dohromady za poslední dva roky (159).
  • Novostavby podobně jako v předchozích ročnících převládají nad rekonstrukcemi a letos činí dvě třetiny z přihlášených projektů (134), což je mírný nárůst. Rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy tvoří dvě pětiny přihlášených děl (83).
  • Zmínit je třeba jedno typologické téma, a to komunitní centra, jejichž zastoupení je v letošním ročníku nepřehlédnutelné. Společně s veřejnými kulturními a společenskými zařízeními tvoří významnou část soutěžících staveb.
  • Za třemi pětinami projektů (125) stojí soukromí investoři. Podíl veřejných zakázek ovšem oproti předchozím ročníkům mírně narostl.
  • Čtyři stavby přihlášené do letošního ročníku přehlídky vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů.
  • Zajímavý je v každém ročníku přehlídky údaj o průměrné délce realizace stavby (od projektu po dokončení stavby), která stejně jako vloni činí 3 až 4 roky, což je trochu déle, než bývalo v prvních letech přehlídky.
  •  Z přihlášených realizací tři čtvrtiny navrhli architekti sídlící v Praze či Brně (Praha 98, Brno 48). Stavby realizované v Praze přitom tvoří čtvrtinu děl (55). Děl postavených v Brně je 8, v celém Jihomoravském kraji pak šestina přihlášených (34). Výrazně zastoupené jsou rovněž realizace ve Středočeském kraji, tvoří sedminu soutěžících staveb (28).

Všechny přihlášené stavby a jejich fotografie naleznete na webu České ceny za architekturu.

Dům pro bydlení v zátopové oblasti, B.R.I.X.

Mezinárodní odborná porota

 Práci českých architektů bude tradičně hodnotit sedm erudovaných zahraničních expertů. Jsou jimi architekt Ueli Brauen (Švýcarsko), architektka Katalin Csillag (Maďarsko), architekt a urbanista Patrick Koschuch (Nizozemsko), architekt Pavol Mikolajčák (Slovensko, Itálie), architektka, urbanistka a akademička Marialessandra Secchi (Itálie), architektka, urbanistka a akademička Els Verbakel (Belgie, Izrael) a krajinářská architektka a akademička Kathrin Volk (Německo).

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Obchodní dům Máj - archivní záběr. Foto: Tomáš Kovařík

Všechny prostory obchodního domu Máj v Praze jsou zavřené, začne rekonstrukce

Ode dneška jsou uzavřené všechny prostory obchodního domu Máj na pražské Národní třídě. Přízemí a první patro obchodního domu byly nepřístupné od konce dubna, ode dneška není v provozu ani Tesco. V červnu by měla začít celková rekonstrukce obchodního domu, který je kulturní památkou. Přestavba potrvá asi rok a půl a…

Foto: Sirokai Levente

Černý plášť chrání dům mezi ořešáky. Vlnitou mají fasádu i střechu

Stojí nedaleko od hlavního města, přesto na vesnici. Architekti citlivě umístili dům pro mladou rodinu do ořešákového sadu. Hlavní výraz budově dává materiál, který použili na střechu i na stěny. Neotřelá řešení, které zde realizovali architekti, vynesla domu hned dvě národně významná ocenění. Cenu Media Architecture…

Foto: Jiří Šebek

Vitráže Průmyslového paláce rozeberou a poskládají sklíčko po sklíčku

Do posledního sklíčka budou na Průmyslovém paláci v rámci jeho rekonstrukce a dostavby demontovány vitráže střední lodi této historické památky. Všechny kusy budou vyčištěny a zasazeny do nových ocelových rámů. Poškozené části budou nahrazeny přesnou replikou.

REKLAMA