Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Laureátem Pritzkerovy ceny pro rok 2022 je Diébédo Francis Kéré

Jako posledních třiačtyřicet let, vybírala i letos odborná komise Hyattovy nadace laureáty Pritzkerovy ceny. Údiv se nepojí s tím, že porotci někoho vybrali. Nicméně překvapením pro celý svět je, koho. Jméno vítěze sice nebylo neznámé, ale rozhodně nepatřilo k  favoritům. Diébédo Francis Kéré totiž k pozici šampiona vyrazil z dramaticky odlišných podmínek, než kterýkoliv z dosud nominovaných. Po mnoha letech se setkáváme s tím, že Pritzkerova cena vypráví silný příběh s poselstvím.
Startup Lions Campus Foto: Kéré Architecture

Pritzkerova cena, ocenění rozdávané od roku 1979 k poctě žijících architektů, jejichž vystavěné díla demonstrují kombinaci kvality, talentů, závazků a vizí. Hodnotícím kritériem je i to, že produkce oceněných významně přispívá lidstvu jako celku, a prostředí pak přináší blaho formou umění architektury. Zní to hezky. Ale upřímně, Pritzkerova cena po dlouhé dekády neměla ambice překvapovat svět nečekanostmi. Komise složená z 5-9 členů tradičně vybírala k nominaci natolik proslulá jména, že ceremonie měla spíš podobu velmi obecné ceny za celoživotní dílo. A kontroverzí, které se s ní pojily, postupně jen přibývalo.

Cena, která není pro každého

Bolelo například, že až do roku 2004 nebyla nositelkou tohoto ocenění žádná žena. Žádné se snad architektuře na špičkové úrovni nevěnovaly? A pro mnoho lidí se stal nestravitelným i laureát z roku 2016, Alejandro Aravena. Sám někdejší člen oné komise volitelů. Zdálo se, že se z ceny, jejíž prestiž se prve dala srovnávat s Nobelovou cenou (a možná byla i úspěšnější: laureátů Pritzkerovy ceny nejspíš znáte víc, než těch za fyziologii nebo literaturu) stává odborná anketa oblíbenosti. V níž vítězí ti, co nabízí díla ve formátu „větší, výraznější, víc“. Ztrácel se v tom původní smysl, myšlenka.

Jenže tohle letošní rok změnil. A také do značné míry přepsal, o čem že tahle cena dosud byla. Při letošním 43. předávání cen, jako 51. dosud oceněný, předstoupil před komisi Francis Kéré jako ztělesněná výpověď o světě, o němž jsme v architektuře dosud často neslýchali. Je vůbec prvním oceněným z afrického kontinentu, a je rovněž prvním černochem, který tuto cenu obdržel. Čistě kriticky by se mohlo zdát, že za jeho úspěchem stojí momentální woke-culture a móda vyzvedávat úspěchy těch dosud neprivilegovaných. Ale s takovým odsudkem bychom se v jeho případě nemohli mýlit více.

Lepší školu pro všechny

Kéré se narodil v roce 1965, v Gando. Vesnici v Burkině Faso. V zemi, jejíž jediná prvenství se tehdy pojila s hladem, bídou, absencí zdravotnické péče, nedostatkem čehokoliv, negramotností. A právě s průvodní celospolečenskou neschopností číst a psát se vlastně pojila jeho počáteční „kariéra“. Jeho otec, náčelník vesnice, byl totiž negramotný. Jediným úkolem prvorozeného syna bylo naučit se číst a psát, aby mohl svému otci překládat úřední listy. Ve vesnici ale žádná škola nebyla, a proto se musel Kéré vydat ve svých sedmi letech ke vzdálenému strýci do města.

Tamní škola? V nevětrané třídě bez oken, při svíčkách a v padesátistupňových vedrech, seděla na sobě natěsnána stovka dětí. Tehdy si slíbil, že to změní a jednou postaví lepší a důstojnější školu. Ale jak, z čeho? Rozhodl se, že se vyučí tesařem. Úspěšně.

Vzácnou shodou okolností a šťastných náhod tehdy padl do oka reprezentantům Carl Duisberg Society, charitativní neziskovky. Kteří jej vybídli k tomu, aby se s nimi vydal do Německa. Ne jako africký tesař, ale jako koordinátor rozvojové pomoci. Coby „místní“ bude vědět lépe, co je v Burkině Faso zapotřebí. To bylo v roce 1986. Během svého pobytu v Berlíně se pak zapojil do studií na Technické univerzitě, kde úspěšně odpromoval v roce 2004.

Budoucnost nemá patřit jen šťastným

Dá se říct, že měl štěstí. Jako jeden z mála obyvatel Burkiny Faso. Jeho země byla stále 7. nejchudší na světě, a ani rodná vesnice se během těch let studia příliš neproměnila: 3000 obyvatel, gramotnost pod 25 %, bez lékařské péče. Francis Kére se rozhodl, že potenciál se štěstím vyzískaného vzdělání uplatní v tom, aby se v jeho zemi i vesnici něco změnilo k lepšímu. A myslel to opravdu vážně.

První projekt, který s čerstvým diplomem architekta realizoval, byla škola ve vesnici Gando. A po ní, jako zakladatel studia Kéré Architecture realizuje jeden rozvojový projekt za druhým. Že jsme o nich většinou neslyšeli? Inu, o barácích z nepálených cihel, vymazávaných jílem a zpevněných rákosovými rohožemi, o domcích překrytých plechovými střechami, se v žurnálech módní architektury většinou nepíše.

Jenže Kérého práce postupně měnila životy tisíců lidí, a většinou právě těch, kteří už ve změnu ani nedoufali. Hliněnými zdmi stavěl hráz proti negramotnosti, chudobě, epidemiím. Spolu s tím se formovaly i tvůrčí principy jeho díla: přírodní materiály, široká aplikovatelnost, stabilizace komunit, ekonomicky nenáročná ale naprosto funkční řešení, udržitelnost a dlouhodobá investice do potenciálu dalšího rozvoje.

Základní škola, dům pro učitele, knihovna, studny, zahrady, střední škola. Neměnil k lepšímu jen rodné Gando, ale celou Burkinu Faso, Afriku. Kouzelné je to, jak se vždy snažil reformovat přístup k architektuře a stavební praxi, intenzivně propracovával vize lokálně dostupných zemních materiálů a především učil další, jak to dělat stejně dobře. A nejen u škol, ale i nemocnic, zdravotnických a komunitních a kulturních středisek.

Nejlepší je to, co si můžete postavit sami

Velký důraz kladl na to, aby realizace probíhaly v souladu se zájmy místních a při plné spolupráci komunit. „Jen ti, kteří jsou zapojeni do procesu tvorby, ocení výsledky, které budou dosaženy a budou je dál chránit,“ je dodnes jeho oblíbenou větou. V roce 2009, už s velmi vytříbeným stylem řemeslné práce, přebírá Světovou cenu za udržitelnou architekturu. Na kluka ze zapomenuté africké vesnice to není špatný výkon. A po celou dobu ze zisku svého ateliéru dotuje vlastní nadaci, jež dále vytrvale podporuje rozvojové projekty.

To už se stával víc než známým ve Spojených státech amerických, v Evropě. Ale na Afriku nikdy nezanevřel, odtud totiž pramenila zvláštní síla, tolik patrná z jeho realizací. Stačí se podívat na africké školy, které navrhuje: jsou organických tvarů, podporujících fantazii. Maximálně provětrávané, prosvícené paprsky stíněného slunce. Zřídkakdy jsou velkou halou, ale spíše souborem jednotlivých zajímavých míst, s nejrůznějšími průchody a zákoutími, aby mohly sloužit i k odpočinku a hrám.

V jeho realizacích spatříte odraz martyria zoufale nedostupných a přitom nesnesitelně přeplněných a vydýchaných míst, které stěží mohly garantovat lepší budoucnost zemi.  Kéré si tím prošel a proto ví, jak je dělat naprosto jinak. Dělá to už 18 let. Skrze své schopnosti dává neskutečně silný impuls k celospolečenské změně. A právě tím se tolik liší od dlouhého výčtu dosavadních laureátů Pritzkerovy ceny. Jeho dílo totiž skutečně posiluje a transformuje komunity prostřednictvím procesů architektury. Přispívá lidstvu jako celku, jeho díla mají hloubku i kvalitu.

A když už teď víte, z jakých kořenů vzešel Diébédo Francis Kéré, víte, že k pozici favorita, laureáta nejprestižnější ceny za architekturu nikdy předurčen nebyl. Stal se jím sám.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: Fotolia, Richard Villalon

Vyfoťte Otevřenou Prahu – fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha 2024

Chystáte se na festival Open House Praha? Rádi fotíte ať již na mobil nebo zrcadlovku? Rádi byste se ve fotografii i zlepšovali? Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavé odměny, tisícikorunové vouchery na školu fotografie. Soutěžit můžete ve třech kategoriích. Foťte to, co vás zajímá – krásné prostory, jemné detaily…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA