Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dezinfekce vzduchu, vody i povrchů pomocí UV-C záření

Epidemie Covid-19 se zdá být na ústupu, nicméně řada změn, které s sebou přinesla, s námi zůstane. Jednou z nich může být rozmach dezinfekce pomocí UV-C záření. Dá se použít na dezinfekci vody, vzduchu i povrchů.
UV-C dezinfekce se tradičně používá ve zdravotnictví. I tady však našla další rozšíření a uplatnění. Zdroj: LEDVANCE

UV-C záření má vlnovou délku mezi 100 a 280 nm. Záření je bohaté na energii, a proto je schopné zabíjet bakterie a viry. Nejsilnější efekt proti těmto patogenům má při vlnové délce 265 nm, kdy významně naruší DNA těchto mikroorganismů, které vede k jejich eliminaci. Více o dezinfekci UV-C zářením.

V porovnání s jinými metodami dezinfekce je UV-C dezinfekce efektivní a šetrná k životnímu prostředí. Nevyžaduje chemikálie a toxické prostředky, patogeny si na ni nedokážou „zvyknout“, je rychlá, nezanechává žádné rezidua či blednutí povrchů (myšleno při dezinfekci vzduchu v uzavřeném zařízení, o kterém bude dále řeč) a nevzniká ozón. Již řadu let se tak využívá ve zdravotnictví a potravinářství. S příchodem epidemie našla vhodné uplatnění i v dalších odvětvích.

Znovu připomeňme zdravotnictví. UV-C záření je schopné zničit SAR-CoV-2 a tak se dá s výhodou použít například k dekontaminaci zdravotnického vybavení v nemocnicích a významně tak snížit přenos infekce. Velké riziko přenosu infekce je v letadle – zde se také UV-C dezinfekce dá rovněž použít. V kancelářích a sdílených pracovních prostorách se UV-C dezinfekce vzduchu spolu s dezinfekcí povrchů využívá jako prevence šíření koronaviru skrze klimatizaci a otevřené prostředí. Ve veřejných a komerčních prostorách se zářením dají dezinfikovat madla eskalátorů, nákupní vozíky a další místa, která jsou v častém kontaktu se spoustou lidí.

Velmi rizikové prostředí na přenos infekce může být paluba letadla.

Na druhou stranu UV-C záření není určené na přímé ozařování lidí či živých organismů, může způsobit poranění kůže nebo očí, proto je potřeba dodržovat určité bezpečností předpisy. 

UV-C panel LEDVANCE

UV-C panel je panel velikosti standardních osvětlovacích panelů tak, aby se dal jednoduše 1:1 vyměnit. Je dostupný ve dvou verzích – buď čistě jako dezinfekce vzduchu nebo jako kombinovaný s funkcí svítidla. Obsahuje tichý a výkonný ventilátor, který „prožene“ vzduch skrze dezinfekční komoru za 0,13 s, dvě UV-C 25W T8 zářivky a vysoce leštěnou hliníkovou vnitřní komoru, ve které se vzduch dezinfikuje. Konstrukce dezinfekční komory je udělaná tak, aby byla bezpečná, a nedocházelo tak k přímému ozařování okolního prostředí panelu. Chytrá řídicí jednotka dokáže diagnostikovat i signalizovat špatnou funkci lamp i ventilátoru a zjednodušuje tak údržbu. Jeden panel je schopný svou funkcí pokrýt plochu přibližně 25 m2 při výšce stropu zhruba 2,5 m.

Principiální znázornění funkce UV-C panelu LEDVANCE.

V kombinovaném provedení má LED svítidlo výkon 30 W, životnost 50 000 hodin, životnost UV-C je 10 800 hodin provozu. Svítidlo má nízkou míru oslnění, UGR < 19, světelný tok 3300 lm a teplotu chromatičnosti 4000 K. K oběma verzím jsou dostupné montážní rámečky pro přisazenou montáž jinak se zapouštějí do podhledů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Zdroj: Adobestock – mRGB

Jak na vedro ve městech? Vídeň testuje nový druh asfaltu

Rakouská metropole hledá další inovativní řešení, jak čelit rostoucím teplotám ve městě. Letos na jaře proto zahájila testování čtyř nových typů asfaltových směsí, které lépe odolávají vysokým teplotám a umožňují vsakování dešťové vody. Zátěžové zkoušky alternativních povrchů na cyklostezce u řeky…

Zdroj: redakce

Jak efektivně hospodařit s dešťovou vodou ve městech? Řešení se šije na míru dané lokalitě. Základem je zadržet a využít vodu v místě dopadu

Ve městech často zcela zbytečně mizí až 70 % dešťové vody přímo do kanalizace. To nejen přetěžuje kanalizační systém, ale zároveň přispívá k úbytku podzemních vod. V revitalizovaných městských územích je přitom možné tomuto jevu účinně bránit. Právě tato témata byla jedním z hlavních bodů odborné…