REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kam se plastová okna rozhodně (ne)hodí a proč?

Prvním krokem při výběru oken je volba materiálu, a ačkoliv plastová okna dnes už oproti ostatním jasně vedou v poměru cena a kvalita, ne vždy jsou ale tou nejlepší volbou. Pojďme se společně podívat, v jakém případě o nich uvažovat a také kam bychom je rozhodně nedoporučili.
Zdroj: okna-hned.cz

Kde plastová okna určitě ano?

Plastová okna vedou v nižší ceně, jednoduchosti údržby a tvarové stálosti díky ocelovým rámům. I proto jsou jasnou ekonomickou volbou jak u novostaveb, tak při výměně starých oken v bytových i rodinných domech. Stále oblíbenější jsou také na chatách nebo i v pasivních a nízkoenergetických domech.

Uživatel by se neměl vyhýbat žádnému materiálu jen z principu. Sami jsme při realizaci začínali s hliníkovými okny pro komerční prostory a máme radost, kdykoliv můžeme zákazníkům vyrobit i dřevěné okno na míru. Zkušenost nám ale ukázala, že největší poptávka bude vždy po plastových oknech, která najdou své využití takřka všude,“ potvrzuje trend Nikola Foret, zakladatel českého e-shopu Okna Hned.

Plastová okna nacházejí využití nejčastěji v bytech a rodinných domech. Zdroj: okna-hned.cz

Kde plastová okna rozhodně ne?

Památkáři vám řeknou proč

Nemusíme si hned představovat historický zámek, aby nám bylo jasné, že plastová okna a dveře ke starým městským bytům a domům s vysokými stropy prostě nejdou. Ačkoliv by to technicky možné bylo a jejich obyvatelé by izolační vlastnosti nebo lepší odhlučnění sami ocenili, v památkových zónách na to můžete rovnou zapomenout. 

Plastová okna se většinou do starých bytů nehodí. zdroj: Okna-hned.cz

Roubenky a dřevostavby

Kam se plastová okna také příliš nehodí, jsou staré roubenky a většina dřevostaveb. Zde by neměla estetika ustoupit žádným dalším požadavkům. Dřevěná okna se vám při správné údržbě či renovacích navíc odmění i dlouhou životností – říká se, že smrková okna vydrží 100 let, dubová pak prý až 300 let.

Dřevěná okna vám se správnou údržbou vydrží i několik generací Zdroj: okna-hned.cz

Velké portály a prosklené plochy

Prvním místem, kde nehraje prim estetika, ale funkčnost, jsou velké prosklené plochy. A to především kvůli nosnosti a tvarové stálosti. Na většinu komerčních výloh nebo průmyslových objektů se tak hodí spíše hliníková okna a dveře, které dobře poslouží i na terasách, chcete-li získat maximální prostupnost světla.

Hliníková okna jsou vhodná pro velké plochy a komerční budovy. Zdroj: okna-hned.cz 

Atypická okna

Plastová okna mohou nabízet mnoho barevných dekorů, ale nikdy nebudou konkurovat v atypickém provedení. Tam, kde tedy chcete design nebo oblé tvary, je lepší jít cestou zakázkové výroby ze dřeva. 

Pro atypická okna je nejlepším materiálem dřevo. Zdroj: okna-hned.cz

Co si z toho odnést?

Pokud si nepotrpíte vyloženě na dřevo (hliník) a nechcete absolvovat zdlouhavý výběr a porovnávání nabídek, vsaďte na ověřené prodejce a výrobce. Plastová okna pak můžete mít ve standardních rozměrech doma už do druhého dne. Navíc vás u Okna Hned čeká také:

  • Třicetidenní garance vrácení peněz
  • Okna z certifikovaného německého profilu
  • Možnost nakonfigurovat si okno na míru

E-shop se sice specializuje na plastová okna a dveře, ale ani oken na míru z jiných materiálů se bát nemusíte. Stačí se zeptat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Okna

Zdroj: Fotolia.com

Navštívili jsme veletrhy For Pasiv a Střechy Praha

Zájemci o tepelná čerpadla, fotovoltaiku, úspory energie a pasivní domy mohli do soboty 11. 2. navštívit veletrhy For Pasiv, Střechy Praha a další souběžné veletrhy v pražských Letňanech. Průřez nabídek ze stánků firem nabízíme i v naší reportáži.

Foto: MŽP ČR

Nová zelená úsporám Light. Peníze dostanete předem. Šanci mají ti nejzranitelnější

Příjem žádostí běží, ale s podporovanými úpravami domů bylo možné začít již od 12. září loňského roku. Nová zelená úsporám Light má tentokrát pomoci domácnostem seniorů a dalším nízkopříjmovým skupinám obyvatel, aby se snáze vyrovnaly s rostoucími cenami energií. Zajímavé mohou být i nejrůznější kombinace podpor.…

Plastové okno, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, bonzodog

Plastová okna mají vážné nedostatky, je třeba zpřísnit normy, ukázal test

Jen dvě z osmi testovaných plastových oken neměly vady ve skle, pouze tři měly kvalitní výztuhy a polovina neobstála při silném vichru. Roční test nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB) u bílých plastových oken označuje výsledky některých ze zkoušek až jako tristní a upozorňuje, že přitom všechna splňují…

REKLAMA