REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vínová fasáda pro řadový dům

Nevšední vínově červená hliníková fasáda zdobí řadový rodinný dům ve městě Horgen na jihozápadním pobřeží Curyšského jezera. Čtyři bytové jednotky se třemi nadzemními podlažími odvětrávaná fasáda sjednocuje, chrání před nepřízní počasí a současně zvyšuje jejich tepelný komfort.
Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Montáž v zimě? Žádný problém!

Thomas Schöpfer ze studia Grob Schöpfer Architekten je hrdý na to, že se hliníkovou fasádu podařilo instalovat i v zimě, navzdory hlubokému sněhu a teplotám pod nulou. Obkladové profily s konstrukční šířkou 140 mm, které byly opatřeny práškovým lakem v barvě požadované architektem, se hladce spojují. Celou výšku fasády, která má více než šest metrů, bylo možné provést z jednoho průběžného kusu bez horizontálních spojů. To však vyžadovalo přesné plánování při řezání. Bezproblémový a jednoduchý celkový vzhled byl pro architekty obzvláště důležitý. „Komplikované fasády s kudrlinkami nejsou udržitelné,“ jak vysvětluje Schöpfer svůj koncept jednoduchosti. I proto jsou nařezané větrací otvory ve zvlněné fasádě malým vrcholem detailní a jednoduché konstrukce. Protože vzhledem k délce profilů nebylo možné použít laser, vyřezali si větrací otvory sami – dobře umístěné, správně proporčně rozvržené a zespodu mírně skloněné, takže v mezerách nemůže docházet ke kondenzaci a následnému stékání vody. „Souhrn všech promyšlených detailů je to, co dělá dílo dobrým,“ vysvětluje Schöpfer a dodává, že nechápe, proč se s odvětrávanými fasádami u novostaveb nepočítá častěji.

Osvědčené a spolehlivé

Aby společnost Grob Schöpfer Architekten mohla být tak přesná, jak je, zastává roli vlastníka budovy, projektanta, architekta a generálního dodavatele stavby. V mnoha případech mají na starosti rovněž prodej svých projektů. Neradi zadávají zakázky firmám, které neznají, a tak si za léta praxe vytvořili stabilní síť osvědčených dodavatelů a partnerů. Mezi nimi je i rakouský výrobce hi-tec střešních a fasádních systémů z hliníku PREFA Aluminiumprodukte, jehož produkty jsou trvale udržitelné, ekologické, odolné, a přitom vysoce estetické.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Splněný sen

O červené fasádě z hliníkových profilů s vlnou Profilwelle Thomas Schöpfer snil deset let, dokud nenašel projekt, na který se opravdu budou hodit. V Horgenu se mu jeho sen konečně splnil. Realizace svisle orientovaných profilů s vlnou ale vyžadovala extrémní přesnost. Na výšce fasády je totiž vidět každý „nesvislý“ milimetr. A přesto se jedná o fasádu, a ne o kus nábytku, jak říká Emir Saiti, majitel klempířské firmy Saiti AG, která fasádu ve spolupráci s Grob Schöpfer Architekten v Horgenu instalovala.

Emir Saiti by si přál, aby architekti obecně věnovali klempířskému řemeslu a stavbě fasád o něco více pozornosti. „Společným plánováním by dosáhli mnoha zajímavých projektů,“ říká Saiti. Mezi Thomasem Schöpferem a Emirem ale panuje od začátku dobrá chemie a na stavbě řadového domu spolupracovali od začátku až do konce. Dva pečliví projektanti a kutilové hráli svou hru, kdy šli za svým cílem a společnou myšlenkou. Hliníkové profily s vlnou Profilwelle byly v této hře třetím hráčem. Přes 370 m2 plochy fasády, pouhých 2,5 tuny materiálu, výhradně skryté kotvení s kombinovaným pevným a posuvným uchycením, které zachycuje teplotní roztažnost materiálu. Takové jsou jen základní charakteristiky vínově červené fasády.

Země: Švýcarsko
Objekt, místo: řadový rodinný dům, Horgen
Typ stavby: novostavba
Architekti: Grob Schöpfer Architekten
Realizace: Saiti AG
Typ fasády: PREFA Profilwelle
Barva fasády: barva na přání – vínově červená
Fotografie a výkresy: Croce & WIR

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Stavební zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia

Prezident Zeman podepsal roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu

Prezident Miloš Zeman podepsal změnu nového stavebního zákona, která o rok odkládá vznik nově zřizovaného Nejvyššího stavebního úřadu a pod ním organizovaných krajských stavebních úřadů. Informoval o tom Hrad. Tyto úřady měly začít fungovat pod státem od poloviny příštího roku a měly nahradit dosavadní obecní…

Stavební zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: Adobestock, Daniel Jędzura

Senát dnes umožnil roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu

Senát umožnil roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů. Tyto státní úřady by měly podle loni přijatého stavebního zákona začít fungovat v polovině příštího roku a nahradit nynější obecní stavební úřady. Vládní koalice chce část obecních stavebních úřadů další novelou zachovat,…

REKLAMA
REKLAMA