REKLAMA

Vývoj cen nového bydlení v portálu Kde Chci Bydlet.cz

Údaje o vývoji cen nového bydlení v ČR pro portál www.kdechcibydlet.cz, který se specializuje na informace a nabídku nového bydlení z rezidenčních developerských projektů, zpracovává tým doc. Ing. Václava Dolanského, CSc.. Ten se vývojem cen nemovitostí zabývá již od roku 2000. Uvedené grafy nabízejí přehledný vývoj cen a cenových indexů nových nemovitostí – nových bytů a rodinných domů – v Praze a v jednotlivých krajích České republiky.
Vývoj cen nového bydlení v portálu Kde Chci Bydlet.cz

Je třeba zdůraznit, že se jedná o průměrné nabídkové ceny včetně DPH, které byly získány z obsáhlých výběrových souborů dat, aby předložené výsledky byly co nejspolehlivější. V portálu www.kdechcibydlet.cz jsou pravidelně uveřejňovány od dubna roku 2013.

Průměrné ceny nových nemovitostí a jejich stanovení

Při určování průměrných cen stavebních pozemků, rodinných domů a bytů (i jejich pronájmu) je základním východiskem sběr relevantních údajů, to znamená cen jednotlivých nemovitostí v předem stanovených oblastech. Při sběru údajů se vychází ze základního principu - čím více údajů je shromážděno, tím budou konečné výsledky spolehlivější. Proto byl jejich počet v každém měsíci z každé jednotlivé oblasti či místa stanoven minimálně na třicet. Údaje jsou sbírány především z internetu a z realitních časopisů.

Dále bylo třeba stanovit, který druh cen bude shromažďován - zda ceny uvedené v kupních smlouvách, nebo ceny nabídkové. Na základě dlouholetých zkušeností tým docenta Dolanského dospěl k závěru, že spolehlivější jsou ceny nabídkové, a to z toho důvodu, že jejich odchylka od skutečných cen je nižší než u cen uvedených v kupní smlouvě. Určitá nespolehlivost cen v kupních smlouvách může být ovlivněna snahou prodejce uvést ve smlouvě takovou cenu, která podléhá menší dani z příjmu.

Ze shromážděných dat jsou poté určovány střední hodnoty: prostý aritmetický průměr, klouzavý aritmetický průměr, medián a modus. Za průměrnou hodnotu je pak zvolena ta střední hodnota, která vykazuje nejmenší směrodatnou odchylku, tj. střední hodnotu, která je z hlediska statistického nejspolehlivější. Tyto hodnoty - nazvané průměrné ceny - jsou následně v uvedených přehledech vykazovány.

Současně s určováním průměrných cen se současně sleduje, jaká je odchylka bytů standardních od bytů nových. Totéž je monitorováno i u rodinných domů. Tak je možné odvodit ceny nových nemovitostí od cen průměrných.

Takto vykazované průměrné ceny vytvářejí časové řady, které jednak umožňují analyzovat jejich dosavadní vývoj, ale rovněž s určitou spolehlivostí (cca 80 %) stanovit jejich střednědobý (pětiletý) vývoj budoucí. Samozřejmě lze predikovat rovněž i dlouhodobější vývoj s tím, že jeho spolehlivost již nebude tak vysoká.

Stálé rubriky

  • Denně aktualizovaná nabídka nového bydlení
  • Cenové mapy - vývoj cen nových bytů a rodinných domů
  • Zprávy z rezidenčního trhu
  • Přehledný adresář rezidenčních projektů v ČR
  • Přehled výstav a veletrhů s nomenklaturou reality a bydlení
  • Profesní adresáře
  • Pozvánky na Dny otevřených dveří
  • Videoprohlídky rezidenčních projektů – YouTube kanál
  • Najdete nás i na Facebooku a Google+

www.kdechcibydlet.cz

Portál specializovaný na informace a nabídku nového bydlení od developerů v ČR. Mediální partner soutěže Best of Realty – Nejlepší z realit, veletrhu Střechy Praha, veletrhu Bydlení, nové projekty, veletrhu FOR ARCH, FOR HABITAT, FOR Interior a mnoha dalších. Na trhu od podzimu r. 2007

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Akce od Dům jedním tahem: Ušetřete 62.350 Kč vč. DPH

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Střecha Lindab Premium za cenu základní úpravy

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Soutěž: Kompletní systém pro vytápění a větrání ZDARMA!

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist