Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Těžaři v Tovačově rozšíří pláže a vybudují vstupy do jezera

První pískovna vznikla v Tovačově na Přerovsku již v roce 1951, těžba tedy letos slaví 70 let. V prostoru, kde je dnes soustava průzračných Tovačovských jezer, se původně nacházela pole.
pískovna Tovačov, zdroj: Českomoravský štěrk

„Výsledky nedávné ankety a koneckonců i referenda o rozšíření těžby čteme mimo jiné jako jasný vzkaz, že obyvatelé nejsou spokojeni s tím, co jim zde zůstává po těžbě štěrkopísku. Rozhodli jsme se tedy vyjít jim vstříc a v prvním kroku vytvořit z Annínského jezera opravdové koupaliště. Většímu rekreačnímu využití až dosud bránily vysoké břehy bez přístupových prvků. Nyní bude k dispozici střídavě každých 50 metrů buď lávka se schodištěm a zábradlím, nebo pozvolný svah zapřený lomovým kamenem, přesypaný hlínou a zatravněný. Věříme, že postupně přibude další infrastruktura a lokalita se promění ve vyhledávanou koupací destinaci,“ říká Vlastimil Polišenský, závodní z pískovny v Tovačově.

Původní prostory vyhrazené ke koupání v Annínském jezeře jsou ve vlastnictví společnosti Českomoravský štěrk a město si je dlouhodobě pronajímá za symbolickou jednu korunu. K prodloužení pláže a přístupových břehů mimo ni těžaři připravili novou nájemní smlouvu se stejně vstřícnými podmínkami. Stavební práce zahrnující úpravy břehů a konstrukci lávek by měly být hotové na jaře. To znamená, že s příchodem teplého počasí už by mělo být vše připraveno na novou koupací sezonu.

První pískovna vznikla v Tovačově na Přerovsku již v roce 1951, těžba tedy letos slaví 70 let. V prostoru, kde je dnes soustava průzračných Tovačovských jezer, se původně nacházela pole. Zajímavostí je, že štěrkopísek vytěžený v této oblasti se použil mimo jiné při výstavbě pražského metra. Díky těžbě získala lokalita rozsáhlé vodní plochy k rekreaci, rybolovu, ale i k čerpání pitné vody. Citlivý přístup k těžbě a následné rekultivaci také vytvořil mimořádně příznivé podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Dnes žije v okolí jezer asi 70 druhů ptáků a v jezerech samotných více než 30 druhů ryb.

Štěrkopísek tvoří klíčovou surovinu pro české stavebnictví. Ložiskoví geologové před časem upozornili na to, že Olomouckému kraji hrozí v nadcházejících letech kritický nedostatek tohoto materiálu. Podle předběžné prognózy České geologické služby se v regionu do deseti let uzavře čtrnáct z šestnácti aktivních pískoven, což způsobí výpadek v roční produkci 700-900 tisíc m3. Problémy ale hrozí už v následujících pěti letech, kdy dojdou zásoby v šesti pískovnách. Životností nad deset let disponují pouze dvě ložiska. Stejně jako v sousedních krajích je i v tom Olomouckém již dnes nedostatek hrubých frakcí kameniva.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: Fotolia.com - laborec425

Rychlejší než výstavba českých dálnic je pohyb hlemýždě. Nedokončenou dálniční síť nelze efektivně využívat

Úvahy o první československé dálnici se vedou od roku 1934. Tvar a rozsah dálniční sítě byl ustanoven v roce 1964. Prvních dvacet jedna kilometrů dálnice z Prahy do Mirošovic bylo otevřen v roce 1971. Od té doby stavíme průměrně 27 km dálnic za rok. To je tempo patnáctkrát pomalejší, než je rychlost hlemýždě.

Ilustrační obrázek - stavba, Zdroj: fotolia

Stavební výroba v Česku v březnu zpomalila meziroční růst na 8,2 procenta

Stavební výroba v Česku v březnu zpomalila meziroční růst na 8,2 procenta z únorových 18,9 procenta. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v březnu meziročně zvýšilo o 6,2 procenta a inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 14,7 procenta.…

REKLAMA