REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Těžaři v Tovačově rozšíří pláže a vybudují vstupy do jezera

První pískovna vznikla v Tovačově na Přerovsku již v roce 1951, těžba tedy letos slaví 70 let. V prostoru, kde je dnes soustava průzračných Tovačovských jezer, se původně nacházela pole.
pískovna Tovačov, zdroj: Českomoravský štěrk

„Výsledky nedávné ankety a koneckonců i referenda o rozšíření těžby čteme mimo jiné jako jasný vzkaz, že obyvatelé nejsou spokojeni s tím, co jim zde zůstává po těžbě štěrkopísku. Rozhodli jsme se tedy vyjít jim vstříc a v prvním kroku vytvořit z Annínského jezera opravdové koupaliště. Většímu rekreačnímu využití až dosud bránily vysoké břehy bez přístupových prvků. Nyní bude k dispozici střídavě každých 50 metrů buď lávka se schodištěm a zábradlím, nebo pozvolný svah zapřený lomovým kamenem, přesypaný hlínou a zatravněný. Věříme, že postupně přibude další infrastruktura a lokalita se promění ve vyhledávanou koupací destinaci,“ říká Vlastimil Polišenský, závodní z pískovny v Tovačově.

Původní prostory vyhrazené ke koupání v Annínském jezeře jsou ve vlastnictví společnosti Českomoravský štěrk a město si je dlouhodobě pronajímá za symbolickou jednu korunu. K prodloužení pláže a přístupových břehů mimo ni těžaři připravili novou nájemní smlouvu se stejně vstřícnými podmínkami. Stavební práce zahrnující úpravy břehů a konstrukci lávek by měly být hotové na jaře. To znamená, že s příchodem teplého počasí už by mělo být vše připraveno na novou koupací sezonu.

První pískovna vznikla v Tovačově na Přerovsku již v roce 1951, těžba tedy letos slaví 70 let. V prostoru, kde je dnes soustava průzračných Tovačovských jezer, se původně nacházela pole. Zajímavostí je, že štěrkopísek vytěžený v této oblasti se použil mimo jiné při výstavbě pražského metra. Díky těžbě získala lokalita rozsáhlé vodní plochy k rekreaci, rybolovu, ale i k čerpání pitné vody. Citlivý přístup k těžbě a následné rekultivaci také vytvořil mimořádně příznivé podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Dnes žije v okolí jezer asi 70 druhů ptáků a v jezerech samotných více než 30 druhů ryb.

Štěrkopísek tvoří klíčovou surovinu pro české stavebnictví. Ložiskoví geologové před časem upozornili na to, že Olomouckému kraji hrozí v nadcházejících letech kritický nedostatek tohoto materiálu. Podle předběžné prognózy České geologické služby se v regionu do deseti let uzavře čtrnáct z šestnácti aktivních pískoven, což způsobí výpadek v roční produkci 700-900 tisíc m3. Problémy ale hrozí už v následujících pěti letech, kdy dojdou zásoby v šesti pískovnách. Životností nad deset let disponují pouze dvě ložiska. Stejně jako v sousedních krajích je i v tom Olomouckém již dnes nedostatek hrubých frakcí kameniva.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Federico Diaz – socha Bořislavka. Zdroj: BoysPlayNice

Možnosti 3D tisku z betonu na výstavě s názvem Vrstvy. Exhibice potrvá do 2. srpna

Kloknerův ústav ČVUT v Praze a jeho Laboratoř inovací průběžně představují výsledky výzkumů v oblasti 3D tisku betonu. Aktuálně je to výstava nazvaná Vrstvy: možnosti 3D tisku, která ukazuje kromě jiného například první tištěný most v České republice. Výstavu připravila Galerie Národní technické…

Foto: Studio Flusser

Jak vytvořit byt 11+kk na 82 metrech čtverečních

Autoři vzali průměrný byt a zaměřili se na maximalizaci jeho obytného potenciálu. A vzniklo toho víc, než se zdá na první pohled. Po rekonstrukci se stavební program blíží spíše rodinnému domu. Dvaaosmdesát metrů čtverečních užitné plochy nabízí s trochou nadsázky až 11+kk.