Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dveře musí omezit šíření požáru z chodby či bytu. Jak dlouho odolají dveře ohni?

Budova je pro zabránění šíření požáru rozdělena na požární úseky. Nejslabším článkem dělících konstrukcí bývají většinou dveře. Ale i dveře umí odolat ohni po dobu potřebnou k ochraně osob a poskytnout čas pro záchrannou akci hasičů. Co musí protipožární dveře splňovat? Čím jsou specifické? Takové dveře musí být i mezi bytem a chodbou bytového domu. Splňují to vaše dveře?
Zdroj: AdobeStock - alhim
Zdroj: AdobeStock - alhim

Budova je pro zabránění šíření požáru rozdělena na požární úseky. Konstrukce mezi těmito úseky musí splňovat předepsanou a otestovanou požární odolnost. Ta udává, zjednodušeně řečeno, po jak dlouhou dobu konstrukce zamezí šíření požáru do vedlejšího úseku, měří se v minutách. Důvody jsou jasné: omezení šíření požáru na dobu nutnou k evakuaci osob, zpomalení šíření požáru do doby efektivního zásahu.

V bytových domech je běžně požárním úsekem každý samostatný byt a potom chodby a schodiště. Některé chodby jsou chráněnými únikovými cestami, tedy koridory určenými pro únik z hořícího objektu a jednoduchý přístup zasahujícím hasičům. Jsou tak na ně kladeny další požadavky.

Nás bude zajímat nejslabší místo mezi těmito úseky: dveře. Pan Jiří Fučík ze společnosti Sapeli si povídal s ředitelkou ESTAV.cz Dagmar Kopačkovou.

Jak se dveře zkouší? Co musí vydržet? Podle čeho se určuje, které dveře je nutné použít?

„Požárně bezpečnostní řešení z projektu určuje konkrétně, do kterých otvorů patří, jaké dveře. V České republice se setkáváme s požární odolností dveří standardně 15, 30, 60 minut, případně i 90 minut,“ upřesňuje Jiří Fučík.

Jak má vypadat správná specifikace na objednávku protipožárních dveří? Mohou se dveře na únikových cestách zamykat? Jaké dveře je nutné osazovat samozavíracím systémem? A víte, že je nutné dle vyhlášky 246/2001 dodržovat pravidelnou roční kontrolu protipožárních dveří? A že protipožární dveře mají i zajímavý hlukový útlum? To vše a mnohé další informace o protipožárních dveřích se dozvíte v rozhovoru ze studia ESTAV.cz a TZB-info. Pusťte si záznam ze živého vysílání.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?

Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?

Na první pohled jsou to obyčejné dveře, podobné těm, co máte doma do pokoje. Vzhled ale není všechno. Jejich materiál a vybavení mohou zabránit ztrátám na lidských životech i na majetku. Protipožární dveře totiž se na rozdíl od klasicích liší nejen cenou ale i funkcí – slouží jako požární uzávěr proti šíření ohně a…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA