REKLAMA
Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Obnova památkových objektů úpravny uhlí v Žacléři

Předmětem projektu s dotací EU byla obnova památkových objektů úpravny uhlí (st.parcela č.259 v k.ú. Lampertice), spojovacího mostu ze šachetní budovy do úpravny uhlí a osvětlení těžní věže (stavební parcela č.318 v k.ú. Lampertice) hlubinného uhelného dolu Jan.
Obnova památkových objektů úpravny uhlí v Žacléři , foto dotaceeu.cz

Stav budovy byl havarijní

Areál DJŠ je typickou ukázkou problémových brownfieldů, pro něž není další průmyslové využití, avšak představují vzácné technické dědictví minulosti.

První doložitelná zmínka o těžbě černého uhlí v okolí Žacléře sice pochází už z roku 1570, ale její rozmach přišel až ve 30. letech 20. století otevřením jam Jiří, Marie, Julie a Eliška, které byly vybavené parními těžními stroji. Uhlí se zde těžilo až do konce roku 1992. Hornický skanzen Žacléř a areál dolu Jan Šverma jsou poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR.

Těžba černého uhlí v Žacléři skončila v roce 1992. Potom se celý důl likvidoval a to tak, že se celé podzemí zaplavilo cementopopílkovou směsí. Tedy už se tam nedá bohužel těžit, ale pořád ještě se tam nachází zásoby černého uhlí. Uhlí se těžilo z hloubky, například jáma Ján má zhruba 997 metrů. Takže skoro kilometr.

Revitalizace s podporou EU

Předmětem projektu revitalizace byla v letech 2015-2018 původní budova úpravny uhlí v areálu Dolu Jan Šverma v Žacléři, bývalé těžní věže a spojovací mostek. Konkrétně oprava budovy úpravny uhlí na st.p.č. 259 v k.ú. Lampertice včetně spojovacího mostu mezi šachetní budovou jámy Jan (st.p.č. 318) a úpravnou uhlí.

V rámci revitalizace proběhlo nasvícení exteriéru těžní věže hlubinného uhelného dolu Jan úspornými LED reflektory Floodlight 20 W společnosti Ledvance, které mohou být trvale instalovány ve venkovním prostředí a které mají životnost více než 50.000 provozních hodin. Nově mají tato svítidla přímého vylepšeného nástupce, který má záruku 5 let a životnost 70.000 provozních hodin.

Představení rekonstrukce

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Obchodní dům Máj - archivní záběr. Foto: Tomáš Kovařík

Všechny prostory obchodního domu Máj v Praze jsou zavřené, začne rekonstrukce

Ode dneška jsou uzavřené všechny prostory obchodního domu Máj na pražské Národní třídě. Přízemí a první patro obchodního domu byly nepřístupné od konce dubna, ode dneška není v provozu ani Tesco. V červnu by měla začít celková rekonstrukce obchodního domu, který je kulturní památkou. Přestavba potrvá asi rok a půl a…

Foto: Sirokai Levente

Černý plášť chrání dům mezi ořešáky. Vlnitou mají fasádu i střechu

Stojí nedaleko od hlavního města, přesto na vesnici. Architekti citlivě umístili dům pro mladou rodinu do ořešákového sadu. Hlavní výraz budově dává materiál, který použili na střechu i na stěny. Neotřelá řešení, které zde realizovali architekti, vynesla domu hned dvě národně významná ocenění. Cenu Media Architecture…

Foto: Jiří Šebek

Vitráže Průmyslového paláce rozeberou a poskládají sklíčko po sklíčku

Do posledního sklíčka budou na Průmyslovém paláci v rámci jeho rekonstrukce a dostavby demontovány vitráže střední lodi této historické památky. Všechny kusy budou vyčištěny a zasazeny do nových ocelových rámů. Poškozené části budou nahrazeny přesnou replikou.

REKLAMA