REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ceny nemovitostí i úroky rostou, zpřísní se podmínky bank

Realitní kanceláře odhadují zvýšený zájem o nemovitosti před zpřísněním podmínek hypotečních úvěrů. Radí neodkládat výběr nemovitosti a sjednání hypotéky. Vyšší zájem na začátku roku může lokálně a dočasně zvýšit ceny nemovitostí. ESTAV.cz se zeptal na názory odborníků z realitních kanceláří.
Zdroj: Fotolia.com - piotr-adamowicz
Zdroj: Fotolia.com - piotr-adamowicz

Ceny nemovitostí v Praze i v celé republice kontinuálně rostou

Podle informací realitních kanceláří ceny bytů v Praze za poslední rok vzrostly podle typu bytu a lokality přibližně o 10 až 20 procent. Např. Cena třípokojového bytu na Chodově v původním stavu v nabídce MM Reality stoupla z 5,2 na 5,8 milionu. Realitní kancelář Re/Max uvádí nárůst v Praze o 18 %. Strmější růst cen nemovitostí je patrný mimo Prahu.

Hendrik Meyer výkonný ředitel společnosti Bezrealitky.cz uvádí, že v současnosti se v Praze prodává průměrný byt za skoro 113 tisíc korun za metr. „Nicméně trh prokazatelně narazil na svůj strop a poptávka výrazně oslabila ve prospěch jiných regionů – a to nejen středních Čech. Naopak za pražské rodinné domy, jejichž majitelé je díky rostoucím cenám ve větší míře začali nabízet do prodeje, se výrazně připlácelo. Průměrná cena vystřelila na 106,5 tisíce korun za metr čtvereční při skoro 6 % růstu zájmu,“ uvádí.

To potvrzuje i Tomáš Hejda, tiskový mluvčí Re/Max: „V porovnání s loňským rokem je nejvýraznější narůst v lokalitách více vzdálených od Prahy, Brna a dalších větších měst.“ Podle jeho informací se v těchto lokalitách nárůst pohybuje i nad 30 %.

Ve snaze dosáhnout na vlastní bydlení v hlavním městě volí stále více klientů realitních kanceláří vzdálenější okraje Prahy. „Podíváme-li se třeba na východ, tak roste zájem o stavební pozemky v obcích lemujících dálnici D1, a to od oblasti za Říčany až k městu Sázava. Dojezdová vzdálenost, kterou jsou lidé ochotni akceptovat, se v poslední době značně zvětšuje,“ uvedl pro ESTAV.cz Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.

Podle informací Vladimíra Zuzáka, majitel společnosti Maxima Reality, skokově rostou ceny v dříve podhodnocených regionech, jako je Moravskoslezský kraj a severní Čechy. Vzhledem k tomu, že je teď nejlepší šance na prodej nemovitosti za posledních 20 let, dostávají se do nabídky i nemovitosti, které předtím na trhu nebyly. Celá řada domů a bytů je z posledních let navíc dobře zrekonstruovaná, což samozřejmě také zvedá cenu,“ řekl pro ESTAV.cz Vladimír Zuzák.

Při nákupu nemovitostí musí zájemci počítat s vyššími splátkami

Úrokové sazby hypoték od léta kontinuálně rostou, zatímco se v létě sazba pohybovala kolem 2 %, na konci roku to byly 4 % a někteří analytici odhadují, že sazby mohou vystoupat až k 6 %. Výhodu mají ti žadatelé, kteří využili službu hypotéka bez nemovitosti, která umožňuje na určitou dobu sjednání hypotečního úvěru ještě před rozhodováním o nemovitosti, a to s garantovanou sazbou. Žadatelé musí v tomto roce také počítat se zpřísněním podmínek pro poskytnutí úvěru – viz také článek Stavby rodinných domů se prodražují.

„Lidé musí více přemýšlet nad výší splátek. Oslabení poptávky se ale týká spíše dražších nemovitostí, například velkých rodinných domů za ceny 10 milionů korun a více. A vliv jistě mají i rostoucí ceny energií. Lidé zvažují, zda živit velký dům, nebo volit energeticky úspornější variantu,“ uvedl pro ESTAV.cz Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.

Na situaci na trhu by měli podle doporučení realitních kanceláří reagovat i ti, kteří uvažují o prodeji. Majitelé, kteří zvažují prodej, by měli jednat a prodej neodkládat. Situace na trhu je pro ně zajímavá v tuto chvíli. Dá se totiž očekávat, že vlivem zásahů ČNB dojde ke snížení poptávky a prodloužení doby prodeje nemovitosti,“ řekl Tomáš Hejda tiskový mluvčí společnosti Re/Max. Podle jeho slov lidé, kteří naopak chtějí nemovitost koupit, budou spěchat zejména s předschválením hypotéky, a to kvůli avizovanému dalšímu zvýšení hypotéčních sazeb stran ČNB.

„Nová pravidla ČNB míří na omezení poskytování hypotéčních úvěrů. A zcela jistě trh částečně opravu omezí. Kromě toho v posledních dvou letech byla poptávka enormní, a to především poptávka investiční. Nutně tedy dojde k omezení poptávky a tím i zastavení prudkého tempa růstu cen nemovitostí,“ vysvětluje Tomáš Hejda.

Hendrik Meyer výkonný ředitel společnosti Bezrealitky.cz na dotaz pro ESTAV.cz uvedl, že tak jako při poslední změně podmínek, i tentokrát se aktivizují tisíce domácností, které se pokusí hypotéku získat ještě před vstupem nových pravidel v platnost. „Očekáváme, že dojde ke krátkodobému zvýšení cen nemovitostí, které se dotkne především "levnějších regionů", jako je například Ostravsko nebo severní Čechy. Zde se může jednat o nárůst až o pětinu. V Praze bude skok spíš mírnější, naopak velká rána to může být pro Brno, kde se už na konci jara mohou ceny poprvé přiblížit k 90 tisícům korun za metr. Od dubna pak očekáváme výrazný přesun Čechů do nájmů, týkat se to bude poprvé ve velkém i vyšší střední třídy,“ dodal Hendrik Meyer.

Podle názoru Vladimíra Zuzáka, majitel společnosti Maxima Reality, kdo bude chtít prodávat, tomu se v následujících týdnech naskytne asi nejlepší šance za poslední roky. „Zejména první kvartál roku 2022 si majitelé budou moci vybírat z nárazové poptávky, takže se dá očekávat zvýšený zájem třeba i o méně atraktivní nemovitosti,“ uvedl pro ESTAV.cz. Pod ještě vyšší poptávku by se podle jeho slov mohly dostat třeba obce ve Středočeském kraji nebo v okolí Brna, růst se tentokrát bude odehrávat i na úrovni okolí tzv. satelitů velkých měst.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat