REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vysoké úrokové sazby berou šance na hypotéku. Čekat na propad cen nemovitostí není rozumné, investovat lze i jinak

Současná situace vysokých úrokových sazeb bere šanci získat hypotéku už i lidem se středně vysokými příjmy, kteří by za normálních okolností s hypotékou dosáhli na větší byt pro rodinu nebo dům.
Ilustrační obrázek, foto redakce

Úspory na běžných účtech začíná atakovat zvyšující se inflace. Lidé se středně vysokými příjmy, kteří by za normálních okolností pořizovali větší byt pro rodinu nebo dům s hypotékou, by neměli naspořené peníze nechávat ležet ladem, ale využít další příležitosti, jak a kam investovat. Řešením může být investování v nájmu, takzvaný rentvesting, doporučuje Fond Českého Bydlení (Fond).

Kombinace bydlení v nájmu a investování se označuje pojmem rentvesting

 „Kombinace bydlení v nájmu a investování se označuje pojmem rentvesting, tedy investování v nájmu, který je na Západě poměrně rozšířený a má veškeré předpoklady stát se populárním u nás. Pozor, lidé by si to neměli plést s investováním do nájmu. Dlouhodobé investování skutečně může generovat velmi atraktivní zhodnocení i pro investory z řad běžné veřejnosti, není nutné stát se profesionálním traderem,” říká člen dozorčí rady Fondu Českého Bydlení David Fogad, prvního investičního fondu na českém trhu, který nabízí možnost investovat do nájemního bydlení.

Nechávat si peníze na běžném účtu a čekat až dojde k propadu cen nemovitostí je velmi nerozumné

Lidé, kteří by svým příjmem v minulosti dosáhli například na hypotéku 4 až 5 milionů korun, jsou podle Davida Fogada stále ve velmi dobré finanční situaci. Pokud mají příjem, který jim po úhradě běžných výdajů umožňuje vytvářet si rezervy, je načase zamyslet se nad tím, jak s těmito volnými prostředky naložit. Nechávat si je na běžném účtu a čekat až dojde k propadu cen nemovitostí je velmi nerozumné i za nízké inflace.

Pokud inflace skutečně dosáhne úrovně 7 % p.a., tak to znamená, že ze 100.000 Kč z dnešního pohledu zbude pouze částka 93.000 Kč. Drobní investoři by se proto měli zamyslet nad tím, jak a kam investovat a nezaměřovat se na vidinu vlastní nemovitosti, k čemuž Češi historicky tíhnou. Pro srovnání, v Německu bydlí v nájmu zhruba polovina populace, zatímco v Česku jen zhruba přes 22 %. Díky digitalizaci mohou už nyní Češi daleko jednodušeji a flexibilněji své úspory směřovat i do výhodnějších investic než kdykoliv v minulosti.

„Uvedu příklad. Člověk, který ještě nedávno dosáhl na hypotéku ve výši 5.000.000 Kč měl pravděpodobně našetřených alespoň 10 procent z této částky jako akontaci pro banku. Má tedy k dispozici 500.000 Kč. Řekněme, že si je schopen měsíčně odkládat částku 5.000 Kč. Pokud by tyto své prostředky zainvestoval (tj. 500.000 jednorázově a pak 5.000 pravidelně každý měsíc), tak by po 30 letech a průměrném zhodnocení na akciových trzích (průměr S&P 500 je cca 6 % p.a.) najednou by mohl mít naspořenou částku bezmála 8 milionů korun,” vyčísluje člen dozorčí rady Fondu Českého Bydlení David Fogad.

Ceny bytů rostly v posledních letech podstatně rychleji než mzdy, a to se projevilo v menší dostupnosti vlastního bydlení

Tato situace vede k posilování trendu nájemního bydlení. Projevuje se zejména ve větších městech, ceny bytů ale rostou i v menších městech a stávají se méně dostupnými nejen pro občany s nižšími příjmy, ale už i pro střední příjmovou skupinu. Nájemní bydlení se tak stává přirozenou alternativou a lidé jsou ochotni za nájem platit více než v minulosti. Ceny nájemného nekopírují růst cen bytů a jejich vývoj je podstatně mírnější a více v korelaci s vývojem příjmů domácností. „Dovolím si tvrdit, že nájemné bydlení je v ČR relativně dostupné a dokáže tedy být skutečnou a ekonomicky udržitelnou alternativou k bydlení vlastnickému,” doplňuje člen dozorčí rady Fondu Českého Bydlení David Fogad.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - piotr-adamowicz

Ceny nemovitostí i úroky rostou, zpřísní se podmínky bank

Realitní kanceláře odhadují zvýšený zájem o nemovitosti před zpřísněním podmínek hypotečních úvěrů. Radí neodkládat výběr nemovitosti a sjednání hypotéky. Vyšší zájem na začátku roku může lokálně a dočasně zvýšit ceny nemovitostí. ESTAV.cz se zeptal na názory odborníků z realitních kanceláří.