REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Dopad inflace na cenu práce a materiálů – pustit se do oprav ihned, nebo raději počkat?

Inflace roste nejrychleji od devadesátých let, což má přirozeně vliv na cenu práce a materiálů. Odhady na příští rok bohužel nejsou o moc pozitivnější a podle odborníků se v lednu dočkáme nejvyšší inflace od zlomového roku 2008.
Zdroj: Unsplash.com - Editorial, Business & Work
Zdroj: Unsplash.com - Editorial, Business & Work

Inflace roste nejrychleji od devadesátých let, což má přirozeně vliv na cenu práce a materiálů. Odhady na příští rok bohužel nejsou o moc pozitivnější a podle odborníků se v lednu dočkáme nejvyšší inflace od zlomového roku 2008. 

Když tedy dojde na rekonstrukce a opravy v domácnosti, nepříznivá situace na trhu nutí většinu lidí přemýšlet nad tím, zda se se raději nevyplatí počkat, až se situace uklidní. Měli byste se do oprav pustit hned, nebo bude lepší je prozatím odložit?

Ceny materiálů rostou již od srpna

Pandemie koronaviru začala ovlivňovat cenu materiálů a práce již koncem srpna letošního roku. Nedostatek surovin zvýšil například cenu dřeva o celých 160 %. Většina lidí tedy neměla na vybranou a musela pro materiál dojíždět do zahraničí, kde byla situace znatelně lepší.

V návaznosti na to měly tuzemské stavební společnosti velký problém s dokončením staveb ve sjednaném termínu. Následně začala chybět i pracovní síla, což opět navýšilo ceny materiálů a práce. Stavební průmysl se tak pomalu, ale jistě dostal do začarovaného kruhu, ze kterého se bude jen těžko dostávat.

Za materiál a služby si pořádně připlatíte

Na cenu materiálů a práce má nepochybně vliv i inflace, která v posledním roce roste raketovou rychlostí. Již v současnosti se její výše pomalu přehupuje přes hranici 6 %. V souvislosti s tím se musíme připravit na vlnu zdražování, která zasáhne prakticky všechna odvětví.

Situace podle odhadů nebude o moc lepší ani začátkem letošního roku, ba naopak. V lednu by se inflace měla vyšplhat na celých 8 %, což bude nejvíce od roku 2008. Bohužel na tento růst budou reagovat i řemeslníci, kteří chtě nechtě budou muset navýšit cenu za svou práci.

Ve výsledku si připlatíme nejen za základní zboží a služby, ale i úkony spojené s opravami či rekonstrukcemi. Překvapit vás však může kromě vysoké částky, kterou budete muset zaplatit, také nedostatek řemeslníků. Většina z nich má totiž už teď plné diáře na příští rok.

S opravami čekat nemusíte

Jak je možné vidět, situace okolo ceny materiálů a práce se zlepší pravděpodobně až koncem příštího roku. I přesto není stále jisté, zda tomu tak doopravdy bude. Může se stát, že pandemie koronaviru zesílí a inflace poroste i nadále.

Pokud si tedy nemůžete dovolit čekat s opravou či rekonstrukcí, radši se do ní pusťte rovnou. Nemusí vás zastavit ani nedostatek peněz. S financováním vám může pomoci půjčka, na které můžete při správném výběru ušetřit i stovky korun měsíčně.

Jestli si nevíte rady s jejím výběrem, můžete si na pomoc přizvat srovnávač půjček. Jeden takový provozuje i webový portál Ferovepujcky.cz, jehož cílem je pomoci zákazníkům najít výhodné nabídky. Během pár minut si můžete zadarmo porovnat produkty od předních poskytovatelů na našem trhu a najít půjčku, která vám bude maximálně vyhovovat. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: Bef Home s.r.o.

Jak na instalaci krbové vložky. Usazení a obezdění zvládnete i svépomocí

Krbová vložka je oblíbeným dodatečným zdrojem vytápění rodinného domu i zajímavým prvkem interiéru. Její instalace není složitá, přesto vyžaduje znalost stavebních postupů a pečlivost při práci. Důležitá je stavební připravenost – přívod vzduchu a odtah kouře. Zkušenější kutil může krbovou vložku zvládnout usadit a…

REKLAMA