REKLAMA
Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Jak na instalaci krbové vložky. Usazení a obezdění zvládnete i svépomocí

Krbová vložka je oblíbeným dodatečným zdrojem vytápění rodinného domu i zajímavým prvkem interiéru. Její instalace není složitá, přesto vyžaduje znalost stavebních postupů a pečlivost při práci. Důležitá je stavební připravenost – přívod vzduchu a odtah kouře. Zkušenější kutil může krbovou vložku zvládnout usadit a obezdít i svépomocí. Jak na to?

Krbová vložka Bef Home vám přijede pečlivě zabalená a připevněná na paletě. Po opatrném odstranění obalu je nutné odstranit patky – plechy, které drží výrobek na paletě. Z palety výrobek sundejte a umístěte na požadované umístění na stavbě. Pozor, váha vložky je od 100 kg do 300 kg, přesnou hodnotu najdete v technickém listě.

Krbovou vložku je pak nutné vyrovnat podle vodováhy ve všech třech směrech. Každá z podpěr je samostatně nastavitelná. Je nutné dbát na velmi pečlivé osazení, celý výrobek musí být v rovině, dodatečné korekce jsou komplikované.

Jakmile je vložka osazena na svém místě a vyrovnána, připojíme kouřovod a externí přívod vzduchu a můžeme odstranit vnitřní vyložení krbu. Takto jednoduše je krbová vložka připravena na obezdění.

Jak krbovou vložku ovládat, jaké má technické prvky jako nasávání vzduchu do spalovacího prostoru, regulaci přívodu vzduchu, se podívejte ve videu. V něm uvidíte i postup obezdění.

Jak obezdít krbovou vložku

Jednou z variant obezdění je silikátová deska. Před zabudováním musí být vždy napenetrována. Desku lze jednoduše tvarově a rozměrově upravovat, například pro vytvoření technických otvorů, pro přístup k obezděné vložce. Jelikož se jedná o velkoformátové desky, je nutno vše v průběhu stavby pečlivě měřit, především svislost a vodorovnost desek.

Desky lze spojovat lepidlem easymix nebo kamnářským tmelem. V některých případech je nutné desky spojit následně i vruty se zápustnou hlavou a vysokým stoupáním závitu. Spáry je nutno taktéž vyplnit lepidlem. Z vnitřní strany obezdívky se využívají odřezky desek jako svlaky, pro větší pevnost stavby.

Při osazování desek okolo vložky je nutné pamatovat, že budou ještě opatřeny celoplošným lepidlem s perlinkou a ponechat na tuto finální úpravu prostor u zazdívacího rámečku v šířce několika milimetrů.

Jak celá realizace vypadá v praxi se podívejte ve videu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba kamen a krbů

Foto zdroj: Vojtěch Peterka

Kachlová kamna umí topit, vařit i péct. Tradiční řemeslo ožilo v krkonošské chalupě

Kachlová kamna. Také se vám vybaví pocit pohody, příjemného tepla a vůně upečených buchet? Kamnářské řemeslo zažívá renesanci. Kamna mohou být kombinovaná s troubou i sporákem na dřevo. Mohou zastávat více funkcí, hodí se do rustikálního i moderního interiéru. Zajeli jsme se na stavbu kamen podívat do Krkonoš. Jak…

Zdroj: AdobeStock - Photographee.eu

Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

V kamnářské praxi se denně setkávám s dotazy zákazníků, stavebních firem nebo projektantů, jak správně přivést externí vzduch ke spotřebiči – kamnům, krbům, krbovým vložkám a zdali je to vůbec potřeba. Podíváme se podrobněji na to, proč a jak vzduch přivádět, když to v minulosti nebylo potřeba.

Oheň pro zahradu i terasu v rukou designérů: Krby, grily, udírny

Oheň pro zahradu i terasu v rukou designérů: Krby, grily, udírny

Oheň je odpradávna znakem pospolitosti a útulnosti. Vytváří specifickou atmosféru. Přenosná ohniště, venkovní krby i celé kuchyně mohou domy vhodně doplňovat a vytvářet velmi zajímavé a inspirativní prostředí. Vědí to majitelé domů i designéři.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA