Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Připravte vaši stavbu pro elektrické ovládání venkovních rolet

Pokud plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo zrovna stavíte a rozhodli jste se pro instalaci venkovních rolet, zbystřete. Inteligentní domácnosti a s ní i dálkovému ovládání rolet za poslední dobu výrazně vzrostla obliba, a to právem. Pokud jste se i vy rozhodli využít pohodlí, které dálkové ovládání poskytuje, přečtěte si, jak se na takovou montáž připravit.
Zdroj: minirol.cz

Kdy řešit venkovní stínění? Na začátku!

Venkovní rolety kromě ochrany před světlem také skvěle izolují teplo, odhlučňují a zabezpečují váš dům. Odradí totiž nejednoho zloděje, pro kterého znamenají složitou překážku. Rolety zkrátka představují skvělý funkční doplněk, který má opodstatnění v každém ročním období.

Abyste venkovní stínění co nejlépe sladili s vaším domem, měli byste s ním počítat nejlépe už v  prvotní fázi projektu. Pokud se navíc rozhodnete pro dálkové ovládání rolet, musíte je vzít v úvahu také v projektu elektroinstalace. Z rozvaděče by k nim totiž měl určitě vést samostatný okruh.

Jaká je příprava ovládání rolet?

V první řadě se nabízí otázka, proč dát přednost elektrickému ovládání venkovních rolet oproti klasickému manuálnímu? Možnost elektrického ovládání stínění nabízí nejen jednoduchost a maximální komfort, ale navíc také významně prodlužuje životnost venkovních rolet a snižuje riziko jejich poškození při neopatrné manipulaci.

Existují různé typy ovládání venkovních rolet a ke každému z nich je nutné přistupovat individuálně. Obecně však platí, že začít byste měli v horním rohu špalety. Z tohoto bodu je nutné vysekat drážku skrz zeď k roletovému boxu. Z něj veďte husí krk až do bytu ke špaletě. Takto nachystaným husím krkem provlečte kabel, který vede k motoru rolet, nezapomínejte na to, že kabel byste měli mít možnost kdykoliv odpojit.

Bezdrátové vs. drátové řízení rolet

Ať už zvolíte bezdrátové, či drátové řízení, pokračujte tím, že si mimo špaletu připravíte elektroinstalační krabici (např. s věnečkem), ve které pomocí přívodního kabelu 3x1,5 CYKY připojíte motor na přívod 230 V.

Pokud zapojujete bezdrátové řízení, je jeho kabel tvořený 3 žílami a je nutné jej napájet trvalou fází. Vhodnou možností elektroinstalační přípravy pro venkovní rolety je tzv. prosmyčkování jedním napájecím kabelem do krabic u oken, ideálně tak, aby jeden kabel vedl vždy do jedné místnosti.

Oproti tomu v případě drátového řízení tvoří kabel od motoru 4 žíly a je třeba ho fázově napájet směr nahoru a dolu. Rozhodně nezapomeňte na spínač s blokováním proti stisku obou směrů zároveň. K němu snadno dovedete z krabice kabel 3x1,5 CYKY. Pro zjednodušení doporučujeme dotáhnout přívod i kabel od motoru až pod interiérový vypínač.

Pokud jste se i vy rozhodli dopřát zasloužený komfort v podobě elektricky ovládaných rolet, podívejte se na špičkovou stínící techniku Minirol od výrobce BUILDING Shutter Systems. Neváhejte kontaktovat obchodního zástupce, který zodpoví všechny vaše dotazy a najde perfektní řešení i pro vaši stavbu.

MINIROL - specialisté na rolovací systémy

logo
Košíkov 76
59501 Velká Bíteš

telefon: +420 566 502 411
zelená linka: 800 400 115
e-mail: info@minirol.cz

web: www.minirol.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stínění oken

Foto: MŽP ČR

Nová zelená úsporám Light. Peníze dostanete předem. Šanci mají ti nejzranitelnější

Příjem žádostí běží, ale s podporovanými úpravami domů bylo možné začít již od 12. září loňského roku. Nová zelená úsporám Light má tentokrát pomoci domácnostem seniorů a dalším nízkopříjmovým skupinám obyvatel, aby se snáze vyrovnaly s rostoucími cenami energií. Zajímavé mohou být i nejrůznější kombinace podpor.…

Zdroj: AdobeStock.com - stock56876

Během pandemie se firmy více zaměřily na ovzduší v kancelářích. V zimě se problémy s kvalitou vzduchu mohou vrátit

Podle odborníků se s připravovanou vyhláškou o omezení vytápění může znovu snižovat ochota lidí větrat. Znečištění vnitřního ovzduší je přitom považováno za jedno z pěti největších environmentálních rizik pro veřejné zdraví. Problém špatně větraných staveb, pro které se vžil pojem nemocné či nezdravé budovy není nový.

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Gilbert McCarragher

Dům s výkladní skříní do dvora propojuje interiér s nebem

Zatímco většina vlastníků domů si přeje, aby případné rozšíření jejich nemovitosti hladce a takříkajíc bezešvě navázalo na původní stavbu, klienti z Londýna to protentokrát pojali opačně. Z nitra domu nechali směrem do dvora vybublat dočista nový a zřetelně odlišený objem přístavby, která se k existenci hlásí…

REKLAMA