REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pozlacený LUX. Dům působí jako klenot

Nevelké městečko Kapellen severně od Antverp se pyšní novým multifunkčním kulturním centrem s názvem LUX. To se nachází kousek od centra a vyniká především svým tvarem a barvou fasády. Fasáda kruhové budovy a některé vnitřní stěny jsou opláštěny hliníkovými PREFA fasádními šablonami o rozměru 44 × 44 cm v netradiční barvě mayského zlata. Celá budova působí doslova jako klenot a je magnetem nejenom pro místní obyvatele, ale i pro turisty.
Foto: Croce & WIR

Geometrická hra

Architekti ze studia met zicht op zee v novém kulturním centru opakovaně promítají tvar fasádní šablony – kosočtverec – i do vnitřních prostor. Nejenom, že samotné PREFA fasádní šablony použili i pro obklad několika interiérových stěn, ale toto tvarosloví se objevuje i na logu instituce, na nábytku, kování nebo dlažbě a obkladech. Silueta 4 ostrých hran je symbolicky v objemovém tvaru krychle jako druhé podlaží zasazena na střechu kulturního centra, které je jinak na úrovni přízemí ve tvaru rotačního válce. Jak říká Toon Heyndrickx, jeden ze tří partnerů studia met zicht op zee: „Rádi experimentujeme se zcela prostými tvary a používáme je netradičním způsobem. Je to naše know-how. Klasický tvar, jedinečná barva a výjimečný materiál, vše sladěno do jednoho celku tak, abychom s málem překvapili i ty nejnáročnější klienty.“

Jedním z hlavních důvodů, proč si město Kapellen najalo architekty, bylo, že město do konce roku 2023 plánuje kompletní proměnu downtownu. K této proměně přistoupili s nadhledem a zadali celou urbanistickou studii zkušeným architektům. Tři velké vnitroměstské stavební parcely se tak postupně proměňují s vizí dvou týmů architektů pod heslem "navrhni a zrealizuj". Dochází k úzké spolupráci mezi architekty, městem a dodavatelem. A centrum LUX je první částí této transformace. Elke Bekaert, projektová manažerka v Kapellenu, poukazuje na velmi krátkou dobu výstavby centra LUX, která trvala pouhých dvanáct měsíců, a to i díky šikovným rukám klempířů, kteří budovu opláštili do zlatých šupin.

Foto: Croce & WIR

Přichází Danny Platteau

Pneumatiky zakvílí, dveře auta bouchnou a objeví se Danny Platteau. Jeho osobnost na chvíli zastíní i sofistikovanou architekturu centra LUX. S Danielem Platteauem, známým pod přezdívkou Danny, přicházejí na místo bývalé tržnice v Kapellenu nejenom technické znalosti, ale i špetka obchodního citu. Chybí už jen drsný hlas a pevný stisk ruky. Bingo: Danny má obojí!

V Belgii je Platteau hvězdou mezi pokrývači a zpracovateli kovů ve stavebnictví od té doby, co se svým týmem obnovil měděnou střechu a olověné koruny nádraží Centraal, hlavního nádraží v Antverpách. Jeho profesní portfolio zahrnuje projekty po celé Belgii. V roce 1986 začínal jako firma jednoho muže. Na začátku 90. let odjel do Německa, aby absolvoval školení v technologii stojaté drážky, a následovaly další a další zakázky. Dnes Danny Platteau sám školí své zaměstnance a neustále rozvíjí know-how své firmy, například zpracováním nových materiálů. „Většinou jsme zpracovávali více mědi a zinku. Proto pro nás bylo použití hliníkových kosočtvercových fasádních šablon PREFA zajímavou výzvou,“ dodává Platteau. A ještě připomíná, že produkty společnosti PREFA Aluminiumprodukte ho zatím vždy přesvědčily barevnou stálostí a velmi dlouhou zárukou, díky kterým si tento lehký a tvárný materiál tak oblíbil.

Foto: Croce & WIR

A zda si rozumí s detaily? Chodí po budově, jako by se ujišťoval, že je vše v pořádku. Je si dokonale vědom svých zkušeností v řemesle. „Musíte dávat pozor na správnou orientaci šablon a kladečský plán. Tady v Kapellenu to vyžadovalo nadstandardní přesnost, protože fasáda je v poměrně nevýrazném poloměru kruhová, aby pokryla válcový objem budovy. Každá šablona je tak velmi mírně zaoblená. Nakonec se kolem dokola dostanete přesně na místo, kde jste začínali. Takže plán musí opravdu sedět a vše do sebe zapadnout,“ upřesňuje Danny.

A jaké má zkušenosti s architekturou jako takovou? „Téměř v každém projektu se vždy objeví nějaká hloupost, ale rozhodně si ji nemusíte hned fotit. Stačí, když se z ní poučíte,“ uzavírá s lišáckým úsměvem Danny Platteau.

O projektu:

Země: Belgie
Objekt, místo: kulturní centrum, Kapellen
Typ stavby: novostavba
Architekti: met zicht op zee architects
Realizace: Platteau & Partners
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 44 × 44
Barva fasády: barva na zakázku, odstín Mayské zlato
FOTOGRAFIE A VÝKRESY: Croce & WIR

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Hradec Králové, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, phb.cz

Hradec Králové by mohl mít územní plán do dvou let, tvoří jej od roku 2010

Stotisícový Hradec Králové by mohl mít nový územní plán do dvou let. Radnice jej tvoří od roku 2010. Podle vedení města se vydání územního plánu v posledních měsících výrazně přiblížilo. V létě by mohlo přijít na řadu opakované veřejné projednání územního plánu. Jeho dokončení patří mezi priority vládnoucí…

Hněvín, hrad nad jezerem Most, fotolia, pandawild

Na jezeře Most vzniknou vyhlídková a odpočinková místa a připomínka kostela

Na jezeře Most letos budou vysazeny stromy a keře ve tvaru obvodových zdí kostela a vyznačení umístění oltáře. Výsadba na místě původního svatostánku bude připomínat jeho přesun. Pracovat se bude na příjezdové silnici k jezeru, vzniknou vyhlídková a odpočinková místa pro turisty. Řekla to Hana Volfová, mluvčí…

Foto: MŽP ČR

Nová zelená úsporám Light. Peníze dostanete předem. Šanci mají ti nejzranitelnější

Příjem žádostí běží, ale s podporovanými úpravami domů bylo možné začít již od 12. září loňského roku. Nová zelená úsporám Light má tentokrát pomoci domácnostem seniorů a dalším nízkopříjmovým skupinám obyvatel, aby se snáze vyrovnaly s rostoucími cenami energií. Zajímavé mohou být i nejrůznější kombinace podpor.…

REKLAMA