Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Francouzská okna - současným trendem jsou velké zasklené plochy

Dnes už si umíme s prosvětlením poradit prostřednictvím umělého osvětlení, přesto jsou francouzská okna stále velmi oblíbená. Pro lidský organismus je totiž denní světlo mnohem příznivější než jeho umělé náhražky. Moderní francouzské okno tak není jen záležitost designová, jak by se mohlo zdát, ale přímo nadčasový prvek s výraznou užitnou hodnotou. Absence parapetu umožňuje navíc francouzské okno použít jako průchod na terasu, zahradu, balkon či lodžii.
zdroj: saint-gobain-building-glass.com

Za dobu své existence se francouzská okna posunula o notný kus cesty kupředu. Klasické dvoukřídlové francouzské okno nezmizelo, ale k dřevěnému rámu přibyly i jeho varianty z plastu a hliníku. A víte, co je současným nejběžnějším typem francouzského okna? Přece balkonové dveře! Moderní francouzská okna ale mají mnohem víc podob, které se liší použitými materiály, způsoby otevírání i dalšími aspekty.

Otočná okenní křídla s běžným kováním při otevírání a zavírání zabírají příliš velkou plochu prostoru. Navíc musejí mít menší rozměry, protože hmotnost skla je limitována únosností rámu a kování. Proto jsou rozhodně lepší variantou posuvné systémy. Vybírat můžete mezi HS portályPSK portály.

Zdroj: saint-gobain-building-glass.com

U HST portálů (zdvižně posuvné dveře) se skleněná tabule posouvá v mělké kolejnici na zemi a v závěsu u stropu. Kolejnice je ovšem robustnějšího charakteru a potřebuje více místa. S dveřmi se však lehce manipuluje, dají se zastavit v jakékoliv poloze a zamknout. HS portály jsou ideální pro bezbariérové přístupy na terasu či zahradu a oproti balkonovým dveřím dovolí zasklít větší formáty. Umožňují si tak vychutnat mnohem hezčí výhled.

Druhou variantou jsou PSK portály (sklopně posuvné dveře), které jsou řešením pro v případě, kdy nelze instalovat dvojitou kolejnici HS portálů. Sklopně posuvné dveře se ovládají velmi lehce a navíc je lze vyklopit na ventilaci. Mají však vyšší práh a omezenou velikost zasklení, kompenzací za tyto ústupky však bývá nižší cena.

Saint-Gobain Glass

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

REKLAMA