REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

4 tipy, jak mít na Vánoce okna jako ze škatulky!

Týdny před Vánocemi jsou většinou poměrně hektické a plné povinností. Jednou z nich často bývá předvánoční úklid domácnosti včetně mytí oken. A právě s touto „příjemnou“ činností se pokusíme trochu poradit!
Zdroj: VEKA AG
Zdroj: VEKA AG

Máme pro vás připraveny čtyři tipy na údržbu plastových oken v předvánočním čase. Protože i péče o okna má své zákonitosti a užitečné „fígle“, které se jistě budou hodit.

1. TIP – Žádné kartáče ani abrazivní čistidla

Na základní údržbu okenních i dveřních profilů je ideální kombinace měkkého hadru a speciálního přípravku na čištění PVC oken. Jednoznačně se vyvarujte abrazivních čistidel a zdrsňujících houbiček, hadrů či kartáčů, které mohou vaše okna nenávratně poškrábat či poškodit. „Pro základní čištění je ideální VEKAPRO DailyClean, což je univerzální čisticí prostředek pro čištění celého okna, tedy okenních skel, okenních profilů i těsnění,“ radí Milan Klepsa, zástupce společnosti VEKA pro ČR a SR. Tato německá rodinná firma patří mezi přední světové výrobce plastových okenních a dveřních profilů nejvyšší třídy A.

2. TIP – Pozor na rozpouštědla a ředidla

Pokud narazíte na odolnější nečistoty typu olej, saze či pyl, rozhodně nesázejte na „brutální sílu“ v podobě rozpouštědla nebo ředidla. „Při jejich použití je riziko nezvratného poškození oken vážně vysoké. Na silně znečištěné bílé nebo barevně fóliované okenní profily raději aplikujte VEKAPRO XtraCare white či XtraCare colour. A po čištění jakýmkoliv prostředkem určitě okna nezapomeňte omýt vlažnou vodou,“ říká Milan Klepsa.

Pokud vlastníte okna s bílými rámy, můžete proces čištění završit nanesením přípravku VEKAPRO SuperFinish. Ten vytvoří na okenních profilech ochranný film, který zvyšuje odolnost profilu proti přilnutí dalších nečistot.

3. TIP – Věnujte pozornost těsnění

Plastová okna jsou osazena těsněním s dlouhou životností, které chrání před průvanem, vodou a dalšími vlivy počasí. Přestože těsnění bývá velmi odolné, je vhodné ho při čištění zkontrolovat. Při kontrole umyjte těsnění v drážkách vodou, která obsahuje jemný čisticí prostředek. Abyste se vyhnuli škodám způsobeným vlhkostí, raději rovněž zkontrolujte připojovací spáry mezi rámem a zdivem. „Po čištění doporučuji na těsnění nanést přípravek VEKAPRO SealProtect, který udržuje těsnění odolné proti vlhkosti a zvyšuje jeho životnost,“ říká Milan Klepsa.

4. TIP – Nezapomínejte na kování

Na seřízení oken je ideální spíš jarní termín, ale při předvánoční údržbě nezaškodí promazat kování – například tukem či olejem bez kyseliny a pryskyřice – a dotáhnout upevňovací šrouby. Alternativou je i promazání multifunkčním olejem ve spreji VEKAPRO EasySpray, který snižuje tření a opotřebení i zamezuje korozi. „Když se o svá okna budete dobře starat, vydrží vám velmi dlouho. Není výjimkou, že při pravidelné péči a servisu mají okna či dveře z plastových profilů třídy A životnost klidně i 50 let,“ prozrazuje Milan Klepsa.

VEKA AG

logo
Lanžhotská 482/1
155 21 Praha

telefon: +420 605 110 091
e-mail: mklepsa@veka.com

web: www.veka.cz/domovska_stanka/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: VEKA AG

Dbejte na prosvětlenost interiéru. Šetří psychiku i finance

Při výběru oken či dveří se většinou zaměřujeme na to, jak světlo pronikající do interiéru ovlivní vnitřní teplotu v domácnosti. A často zapomínáme, že dostatek přirozeného světla je klíčový pro naši psychiku i fyzičku. To je důležité obzvlášť v této roční době, kdy se dny zkracují…

Rosení oken zevnitř a 3 tipy, jak si s ním poradit, obr. VEKA AG

Rosí se vám v zimě okna v domácnosti? Co s tím?

V momentě, kdy se vodní páry dovnitř dostanou, plastové okno se začne mezi skly mlžit. A to je zásadní problém, který řešte urychleně se svou okenářskou firmou. Průnik vlhkosti mezi skla totiž indikuje porušení vzduchotěsnosti, a tím i zásadní zhoršení izolačních parametrů. Dokud běží záruka, je to rovněž důvod k…

Zdroj: VEKA

Plastová okna a dveře nabízí kvalitu i eleganci

Už je dávno pryč doba, kdy si zákazníci vybírali plastová okna jen z důvodu nízké ceny. Pro dnešní plastová okna (i dveře) se rozhodují kvůli jejich výborným atributům. Především pak dlouhé životnosti, skvělým tepelně-izolačním vlastnostem i jejich elegantnímu vzhledu.