REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Havlíček slibuje pomoc kvůli zdražování energií, podle Maláčové to není možné

Asi desetina českých domácností ohrožených energetickou chudobou kvůli růstu cen energií bude mít podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) nárok na jednorázové dávky. O poskytnutí dávky mluvil po jednání tripartity také premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) to ale není možné a řešení musí navrhnout ministerstvo průmyslu a obchodu.
Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, Dmitry Naumov
Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, Dmitry Naumov

Babiše kvůli tomu Maláčová žádá o svolání schůze vlády. O opatřeních ke zmírnění dopadů dnes dopoledne jednali zástupci ministerstev průmyslu, práce a financí a Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Politický náměstek Maláčové Robin Povšík (ČSSD) pak řekl, že ministerstva a ERÚ připravují soubor kroků a řešení musí být komplexní.

Kolem 900.000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si musí hledat nového dodavatele energií. Ukončení činnosti oznámily i další firmy s tisíci odběrateli. Přebírají je pak jiné společnosti, tzv. dodavatelé poslední instance, a řadě lidí kvůli tomu násobně stouply zálohy za energie. Zhruba deset procent domácností, které by kvůli tomu mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na tzv. mimořádnou okamžitou pomoc, řekl na dnešním briefingu vicepremiér Havlíček. Týkat by se to podle něj mohlo 400.000 až 500.000 domácností.

Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová dávka hmotné nouze. Pro přidělení této podpory se podle zákona zkoumá příjem a majetek žadatelů a jejich blízkých i další skutečnosti. Získat ji mohou jen osoby ve vážné tísni. V současné situaci tak podle Maláčové mnoha lidem tato dávka nepomůže. "Dávka mimořádné okamžité pomoci je testovaná na příjem. Pravděpodobně klienty u dodavatelů poslední instance nezasáhne. Musíte doložit, že jste v hmotné nouzi, že nemáte žádné úspory a příjmy. Není to nástroj řešení situace," řekla ministryně práce.

"Na základě informací a předběžných dat od ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu nedisponuje ministerstvo práce a sociálních věcí žádným nástrojem, který by mohl řešit vzniklou situaci, kdy v důsledku přechodu stovek tisíc zákazníků k dodavatelům poslední instance jsou tyto domácnosti nuceny uhradit v extrémně krátkém termínu několikanásobně vyšší zálohy na energie v řádech i desítek tisíc korun," sdělilo ministerstvo práce.

Podle ministerstva jsou zálohy za energie u dodavatelů poslední instance stanoveny nestandardně a selhala základní ochrana spotřebitele. Pokud legislativa neumožňuje ochranu při náhlém ukončení smlouvy, měl by být podle úřadu k dispozici garanční fond pro případ pomoci. Podle Havlíčka však ochrana spotřebitele nemohla selhat, neboť je nutné, se chovat podle pravidel v liberálním tržním prostředí Evropské unie. "Stát nemůže vstoupit žádným zákonným prostředkem do trhu tak, že by kontroloval délky nákupů a prodejů, tím spíše pokud klienti prokazují dostatek hotovosti na svých účtech. Co může dělat ERÚ a co penalizuje, je agresivní, predátorské chování, to, co nazýváme chování šmejdů," dodal.

Ministryně Maláčová dnes řekla médiím, že je nutný koordinovaný postup. Požádala proto premiéra o svolání jednání vlády. Místo dávky mimořádné pomoci vidí Maláčová jako nejlepší řešení vyplacení dotací dodavatelům poslední instance. Díky penězům od státu by pak snížili zálohy. Druhou možností je podle ní návrh odborů na bezúročnou půjčku od státní banky. Třetí variantou by mohly být energošeky pro domácnosti. Havlíček ale stále trvá na tom, že nejlepší řešení je mimořádná dávka. "Jedná se o jasnou a rychlou pomoc. Půjčky dodavatelům poslední instance neřeší situaci odběratelů. Je absurdní, aby stát úvěroval ČEZ, podporu potřebuji domácnosti," sdělil ČTK.

Ministerstvo průmyslu a ERÚ doporučují, aby lidé co nejrychleji od dodavatelů poslední instance přešli ke standardnímu dodavateli energií. Podle Havlíčka pak budou mít lepší cenu či mohou lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře.

Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy už mají podepsané smlouvy u nových dodavatelů. Další klienti o nových smlouvách jednají, zjistila ČTK v anketě mezi firmami, které mají statut dodavatele poslední instance. Standardní ceník je pak pro klienty výhodnější i o desítky procent. Jedním z největších dodavatelů poslední instance je společnost ČEZ Prodej. Firma začala po ukončení činnosti Bohemia Energy automaticky dodávat elektřinu 372.000 zákazníkům v režimu dodavatele poslední instance. "Standardní ceníky si vybralo už přes 90.000 lidí, kteří přešli z režimu dodavatele poslední instance na výhodnější běžné produkty ČEZ," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Společnost E.ON je dodavatelem poslední instance pro téměř 200.000 bývalých klientů Bohemia Energy, řekla mluvčí E.ON Martina Slavíková. Firma vytvořila pro tyto klienty speciální stránku http://www.eon.cz/dpi, kde se dozvědí potřebné informace, a rozeslala jim informační dopis. Z režimu dodavatele poslední instance přecházejí na běžné produkty E.ON tisíce zákazníků. "Očekáváme, že toto číslo bude růst ještě rychleji i díky možnosti sjednat si novou smlouvu on-line přímo na našem webu," řekl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný. Tuto možnost by měli mít klienti v režimu DPI už v následujících dnech, nejpozději do pátku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Brno, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, aharond

Brno chce dát do pěti let na stovky střech solární panely za 1,2 miliardy

Brno plánuje, že do pěti let umístí na stovky střech solární panely odhadem za 1,2 miliardy korun. Chce tím snížit emise oxidu uhličitého (CO2) a ušetřit za energie. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Kvůli tomu vznikne dceřiná společnost městské firmy Sako Brno, která ponese název…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Developeři: Zpřísnění poskytování hypoték neřeší nedostatek bydlení

Oslovení developeři vidí za extrémní nedostupností bydlení málo stavebních povolení. Odhady České národní banky o nadhodnocení ceny bytů ale odmítají pro přetrvávající zájem kupujících byt či jinou nemovitost koupit. Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték podle nich nepovede k řešení bytové krize.

Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, m-sur

Program dostupného bydlení není pro Prahu použitelný, tvrdí Hřib

Praha bude po státu chtít, aby upravil podmínky dotačního programu, ve kterém mohou obce žádat o peníze na stavbu dostupného bydlení. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v rozhovoru s ČTK řekl, že ty současné jsou nastavené tak, že je program pro metropoli v podstatě nepoužitelný, i když bytová krize je v Praze…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…

ČEZ: Každý druhý zákazník odcházející z DPI využívá on-line podpis smlouvy

ČEZ: Každý druhý zákazník odcházející z DPI využívá on-line podpis smlouvy

Každý druhý zákazník odcházející z režimu dodavatele poslední instance (DPI) využívá u společnosti ČEZ on-line podpis smlouvy na webu. Celkem 29 procent zákazníků, kteří využívají on-line formulář, je starších 70 let. Řekl to mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Celkem se ocitlo v režimu dodavatele poslední instance (DPI) na…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia

Starší byty ve 3. čtvrtletí zdražily meziročně o čtvrtinu

Téměř o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v Česku. Vyplývá to z údajů realitní skupiny European Housing Services. Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113.000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V Praze 6 by mohly být tři městské domy se 42 startovacími byty pro mladé

V bytových domech, které chce v pražské Ruzyni stavět Praha 6, by mělo být 42 nájemních malometrážních bytů. Podle plánů radnice by měly sloužit zvláště mladým lidem jako takzvané startovací bydlení. Na dnešním zasedání zastupitelstva Prahy 6 to řekl místostarosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Na podobu…

Rekonstrukce, ilustrační obrázek, fotolia.com, leonardo-franko

Češi během pandemie rekonstruovali hlavně uvnitř, nároky na bydlení nemění

Čtyři z pěti Čechů, kteří od začátku koronavirové epidemie loni na jaře rekonstruovali dům či byt, se zaměřili na úpravu jeho vnitřku. Cíl vytvořit pracovnu potřebnou pro práci z domova měla ale jen dvě procenta úprav. Vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK mezi 833 klienty Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS),…

Ilustrační obrázek, fotolia.com, raths

Vláda by ve středu měla jednat o dávce mimořádné okamžité pomoci kvůli energiím

Vláda bude ve středu stanovovat podmínky pro dávku mimořádné okamžité pomoci v souvislosti se zdražováním energií a krachem některých dodavatelů. Pomoc by měla státní rozpočet přijít na dvě miliardy korun. V současnosti se týká 250.000 lidí a podle ministerstva práce a sociálních věcí to bude zhruba o 200.000 lidí…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, bartussek

Plynovod Jamal stále funguje v obráceném režimu

Plynovod Jamal, kterým proudí ruský plyn přes Polsko do Německa, nadále pracuje v obráceném režimu, uvádí německý provozovatel plynovodní sítě Gascade. Plyn tak tímto plynovodem teče ze západu na východ.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Hansgrohe

Soutěžte o atraktivní výhry od hansgrohe!

Atraktivní výhry od hansgrohe!

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA