REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Byt jako investice: Vyplatí se, nebo ne?

Investice do nemovitosti představuje na první pohled sázku na jistotu. Zejména v nynější době, kdy poptávka po pronájmech znovu roste. Oproti dřívějšku však mohou být výnosy podstatně menší. Co všechno byste měli zvážit předtím, než se rozhodnete vložit finanční prostředky do nákupu bytu? A má podobná investice v současnosti vůbec smysl?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Doposud nejzávažnější vlna koronavirové krize pomalu odeznívá a zájem o byty (nejen) ve velkých městech znovu stoupá. Stojí za ním jak návrat studentů a pracujících do žádaných lokalit, tak přísnější podmínky pro získání hypotečního úvěru.

Mnozí jedinci se tak raději spokojí s pronájmem, při hledání bytu se však často potýkají s početnou konkurencí. Stačí sledovat nabídky realitních kanceláří nebo inzertní portály, kde se o jeden pronájem často uchází hned několik desítek zájemců, a to sotva pár hodin po uveřejnění inzerátu.

Kde si za pronájem připlatíte? Nejdráž je v Praze

Vlastníci bytů chtějí vzniklé situace přirozeně využít. Máte-li zájem o pronájem, Praha a další univerzitní či pracovně atraktivní města patří tradičně mezi vůbec nejdražší místa pro život. V září 2021 jste mohli za pronájem metru čtverečního obytné plochy v Praze zaplatit až 280 Kč.

Mohlo by se tedy zdát, že investiční byty představují skvělou příležitost pro zajištění stabilního a dlouhodobého přivýdělku. Je tomu však doopravdy tak?

Co je nutné vzít v potaz předtím, než podepíšete kupní smlouvu?

Pokud vám k nákupu bytu nestačí našetřené úspory, většinou se bez úvěru neobejdete. Chcete-li však vědět, zda (a v jakém časovém horizontu) se vám investice vrátí, je potřeba zohlednit nejen výši samotného úvěru, ale také úrok, cenu nemovitosti a výši nájmu.

Při výběru investičního bytu vezměte v úvahu i další faktory, jako je například:

  • lokalita – v současnosti stoupá poptávka po bytech na městských periferiích nebo v rekreačních oblastech, kam znovu míří turisté;
  • stáří bytové jednotky – starší byty mohou lákat kupce na nižší cenu, ale případná rekonstrukce celou investici nakonec o dost prodraží);
  • stav rezerv bytového fondu – pokud se ve společném fondu nenachází dostatek finančních prostředků na opravy domu, možná vás brzy čeká další velká investice, až budete muset nechat zateplit okna nebo balkon.

Konečný verdikt: Investovat, nebo ne?

Investice do nemovitosti má smysl i v dnešní době, investiční byt je však potřeba vybírat obzvlášť pečlivě. Vyplatí se zvážit nejen polohu bytu, ale rovněž jeho cenu, stav i náklady na případnou údržbu.

Zároveň je potřeba také bedlivě sledovat vývoj cen nemovitostí a myslet trochu „do budoucnosti“. I když jak ukázaly předcházející roky, některé události, které mají na realitní trh významný dopad, lze předvídat jen stěží.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, robsonphoto

Před čtvrt stoletím byl otevřen Strahovský tunel v Praze

Před 25 lety, 2. prosince 1997, byl otevřen Strahovský tunel v Praze. Jeho výstavba trvala 12 let a v době svého zprovoznění byl nejdelším silničním tunelem v České republice. Na severní straně tunelu navazuje od září 2015 Brusnický tunel, který je součástí tunelového komplexu Blanka ústícího na trojském břehu Vltavy.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, artush

Prezident Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a další daňové změny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Senát schválil daň z mimořádných zisků i vyšší limit pro registraci k DPH

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. V takzvaném daňovém balíčku ji schválil Senát. Spolu s tím schválil i další daňové změny. Například limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun a…

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, daliu

Senátní hospodářský výbor podpořil odvody z příjmů za prodej elektřiny

Senátní hospodářský výbor hlasy všech svých přítomných členů doporučil Senátu schválit novelu energetického zákona, která zavádí povinnost výrobců elektřiny odvádět státu odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Zavádí tím horní hranici ceny elektřiny u výrobců odstupňovanou podle jejích zdrojů. Vláda plánuje, že…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, photocreo-bednarek

MInisterstvo nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další zařízení

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další přímo řízené organizace. Ty zaplatí zastropované ceny, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Smlouvy na energie do konce letošního roku mělo podle dřívějšího vyjádření ministerstva asi 40 ministerstvem zřizovaných organizací.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů…