REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pražské Vinohrady: Zemědělské usedlosti nahradila luxusní zástavba. A stále se tady staví

Historie Vinohrad je spjata se jménem největšího českého panovníka. Karel IV. se zasadil o to, aby se na slunném návrší za pražskými hradbami začala pěstovat vinná réva. Až do konce 19. století tvořily většinu území vinice a sady. Ovocný sad byl například i na místě dnešního náměstí Míru, vedle Národního domu. Teprve v roce 1905 se tady začala stavět budova dnešního Divadla Na Vinohradech.
Ilustrační foto: Vinohrady, zdroj: PSN

Viniční usedlosti střídají městské domy

Celá staletí vinařské tradice přerušily revoluční události roku 1848. Zrušení poddanství vedlo ke vzniku moderní společnosti a nových skupin obyvatelstva. Podnikatelé a finančníci, inteligence v podobě vědců a univerzitních profesorů, lékaři, právníci, ale i architekti, spisovatelé či umělci. Ti všichni začali vzhlížet k Vinohradům, když tady hledali nový domov. Viniční usedlosti se tak začaly proměňovat, postupně je vystřídaly honosné městské domy.

V roce 1879 se obec Královské Vinohrady oficiálně stala městem, tím tady odstartovala zlatá éra. Na rozdíl od jiných částí Prahy fungují Vinohrady od počátku jako rezidenční čtvrť s minimem průmyslu a řemeslných dílen, zato s progresivní infrastrukturou a občanskými službami. Prestiž čtvrti dávají její obyvatelé i impozantní architektura zdejších rodinných vil nebo činžovních domů, jako směsice různých historizujících stylů a národního slohu.

Vila dům Na Vinici, zdroj PSN.

Čtvrť, kde se příjemně žije

Královské Vinohrady se budovaly s cílem vyrovnat se světovým metropolím, nejenom esteticky, ale také v komfortu obyvatel. O ten se mj. staraly velké zelené plochy městských parků. A starají se dodnes. Také samotné vinohradské byty byly od počátku pojaty tak, aby se v nich žilo zdravě a spokojeně. S důrazem na uživatelský komfort se na Vinohradech staví i dnes. Volný pozemek v širším centru Prahy našla společnost PSN, aby rozšířila svoji nabídku rezidenčního bydlení v Praze.

Vedle projektu Depo Grébovka, v sousedství Havlíčkových sadů nyní v režii PSN vyrůstá Vila dům Na Vinici. Prestižní čtvrť oživuje moderní novostavba, která reflektuje tradiční hodnoty bydlení. Do čtyřech pater se vejde 27 bytů, které doplňuje i garážové stání a sklepní kóje v suterénu domu. Nové byty na Vinohradech ocení jednotlivci i rodiny, stejně jako elity českého národa, které se sem za příjemným životem ve velkém stěhovali v průběhu dvacátého století.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: Adobestock – Fotomek

Změny DPH ve stavebnictví

Co se mění? Např. jsou změny v osvobození od DPH v případě prodeje nemovité věci, bude rozšířena možnost aplikovat sníženou sazbu daně u výstavby bytových domů aj.

Zdroj: Adobestock – New Africa

Neplatič v domě? Výbor musí jednat rychle – jinak doplatí všichni

Dlužníka v domě pocítí všichni, jelikož za něj budou platit dodavatelům energií nebo vody, úklidové službě, svoz odpadu a podobně. Včasné vymáhání dluhu je důležitou součástí práce členů statutárního orgánu. Co může předseda a další členové dělat, aby k problémům nedocházelo? A když už…

Zdroj: Galerie Pernerka

Z industriálu na prestižní adresu. Galerie Pernerka přepisuje centrum Pardubic

Bývalý lihovar se mění v živoucí městské centrum. Skupina REDSTONE zahájila výstavbu Galerie Pernerka, jednoho z největších brownfieldových projektů východních Čech. Pernerka je dalším důkazem toho, že proměna opuštěných průmyslových areálů může přinést městům nejen nový život, ale i architektonickou…

Rodný dům E. W. Korngolda v Brně. Zdroj: Brode Capital

V centru Brna vzniká Rezidence Korngold

Citlivě pojatá rekonstrukce historické budovy z přelomu 19. a 20. století nabídne moderní bytové jednotky i obchodní prostor. Název projektu odkazuje na slavného brněnského rodáka, hudebního skladatele Ericha Wolfganga Korngolda, který se v tomto domě narodil.