Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pražské Vinohrady: Zemědělské usedlosti nahradila luxusní zástavba. A stále se tady staví

Historie Vinohrad je spjata se jménem největšího českého panovníka. Karel IV. se zasadil o to, aby se na slunném návrší za pražskými hradbami začala pěstovat vinná réva. Až do konce 19. století tvořily většinu území vinice a sady. Ovocný sad byl například i na místě dnešního náměstí Míru, vedle Národního domu. Teprve v roce 1905 se tady začala stavět budova dnešního Divadla Na Vinohradech.
Ilustrační foto: Vinohrady, zdroj: PSN

Viniční usedlosti střídají městské domy

Celá staletí vinařské tradice přerušily revoluční události roku 1848. Zrušení poddanství vedlo ke vzniku moderní společnosti a nových skupin obyvatelstva. Podnikatelé a finančníci, inteligence v podobě vědců a univerzitních profesorů, lékaři, právníci, ale i architekti, spisovatelé či umělci. Ti všichni začali vzhlížet k Vinohradům, když tady hledali nový domov. Viniční usedlosti se tak začaly proměňovat, postupně je vystřídaly honosné městské domy.

V roce 1879 se obec Královské Vinohrady oficiálně stala městem, tím tady odstartovala zlatá éra. Na rozdíl od jiných částí Prahy fungují Vinohrady od počátku jako rezidenční čtvrť s minimem průmyslu a řemeslných dílen, zato s progresivní infrastrukturou a občanskými službami. Prestiž čtvrti dávají její obyvatelé i impozantní architektura zdejších rodinných vil nebo činžovních domů, jako směsice různých historizujících stylů a národního slohu.

Vila dům Na Vinici, zdroj PSN.

Čtvrť, kde se příjemně žije

Královské Vinohrady se budovaly s cílem vyrovnat se světovým metropolím, nejenom esteticky, ale také v komfortu obyvatel. O ten se mj. staraly velké zelené plochy městských parků. A starají se dodnes. Také samotné vinohradské byty byly od počátku pojaty tak, aby se v nich žilo zdravě a spokojeně. S důrazem na uživatelský komfort se na Vinohradech staví i dnes. Volný pozemek v širším centru Prahy našla společnost PSN, aby rozšířila svoji nabídku rezidenčního bydlení v Praze.

Vedle projektu Depo Grébovka, v sousedství Havlíčkových sadů nyní v režii PSN vyrůstá Vila dům Na Vinici. Prestižní čtvrť oživuje moderní novostavba, která reflektuje tradiční hodnoty bydlení. Do čtyřech pater se vejde 27 bytů, které doplňuje i garážové stání a sklepní kóje v suterénu domu. Nové byty na Vinohradech ocení jednotlivci i rodiny, stejně jako elity českého národa, které se sem za příjemným životem ve velkém stěhovali v průběhu dvacátého století.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, msnobody

Počet zahájených staveb bytů v ČR do konce října vzrostl o 66 procent

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce října stavbu 13.422 bytů v bytových domech, meziročně o 66,4 procenta více. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet vzrostl o 104,9 procenta na 5952. Počet zahájených staveb rodinných domů se v ČR meziročně zvýšil o 4,9 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Českého…

Zdroj: AdobeStock - ChiccoDodiFC

Proč ceny bytů v Česku nepřetržitě rostou? Podívejme se na to podrobně

Je to inflace, nedostatek nových bytů, dočasný převis poptávky nad nabídkou ekonomická krize spojená s krizí stavebních materiálů, dochucená o vliv pandemie covid-19? S odhadem je těžké se splést, protože nezanedbatelný vliv na současnou situaci mají všechny tyto faktory. Podívejte se na to ale podrobněji.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Developeři: Zpřísnění poskytování hypoték neřeší nedostatek bydlení

Oslovení developeři vidí za extrémní nedostupností bydlení málo stavebních povolení. Odhady České národní banky o nadhodnocení ceny bytů ale odmítají pro přetrvávající zájem kupujících byt či jinou nemovitost koupit. Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték podle nich nepovede k řešení bytové krize.

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…