REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?
Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1
Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Dnešní okenní sklo je skládačka z několika různých komponent. Každá z nich má své technické vlastnosti, které je třeba vzít v úvahu ve složeném okenním skle. Základními prvky jsou:

  • Skleněné tabule
  • Distanční rámeček
  • Těsnící tmel
  • Meziskelní prostor

Rozhovor o sklech a jejich technických vlastnostech

Skleněné tabule

Mohu být z čirého nebo extra čirého (zabaveného nazelenalého odstínu) skla, upraveného skla pokovením, popřípadě ze skla různé tloušťky. Sklo může mít velký vliv na akustiku nebo na prostupnost tepla a světla. Opatření proti hluku (silnější skleněná tabule nebo ještě lépe vrstvené sklo) nebo přehřívání interiéru (pokovená, zabarvená) je možné u izolačního skla kombinovat se základní požadovanou vlastností tzv. Účkem tedy schopností zabránit úniku tepla. Je potřeba vždy optimalizovat návrh skleněných ploch a architektonický návrh například tvarem a rozmístěním, vnějším zastíněním, úvahami o typu skla na základe orientace světových stran atp.

Distanční rámeček

Jedná se o rámeček oddělující od sebe jednotlivé skleněné tabule. Dnes se nejčastěji využívají rámečky kompozitní, mají velký vliv na přenos tepla skrze obvodové části skla.

Těsnící tmel

Díky němu drží celá skládačka skla pohromadě. Je po obvodu skla a zamezuje přístup vzduchu do meziskelního prostoru.

Meziskelní prostor

Jedná se o „prázdno“ mezi skly. Nejčastěji se zde nachází některý ze vzácných plynů, které zlepšují tepelně-izolační vlastnosti skla. Jde o argon, v některých případech se pro dosažení ještě lepších parametrů používá i krypton.

Věříte mýtům o oknech?

„Dvojsklo stačí, do celého domu dám samozřejmě stejná skla, všechna skla jsou stejná – rozhodovat se stačí podle ceny,“ a další mýty kolují okolo okenních skel mezi stavebníky. Kam se posunuly technické vlastnosti skel? Okenní skla mohou výrazně přispět k akustické, světelné i tepelné pohodě v interiéru. Musí se však správně navrhnout a zoptimalizovat na konkrétní projekt. Existuje k tomu i šikovná aplikace, která spočítá technické parametry navrženého zasklení.

Více o sklech v rozhovoru s Michalem Širokým ze společnosti SaintGobain BuildingGlass.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Okna

Plastové okno, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, bonzodog

Plastová okna mají vážné nedostatky, je třeba zpřísnit normy, ukázal test

Jen dvě z osmi testovaných plastových oken neměly vady ve skle, pouze tři měly kvalitní výztuhy a polovina neobstála při silném vichru. Roční test nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB) u bílých plastových oken označuje výsledky některých ze zkoušek až jako tristní a upozorňuje, že přitom všechna splňují…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

REKLAMA
REKLAMA