REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak na vybavení domácí dílny?

Zařizujete si domácí dílnu? Pojďme se podívat na to, co by v ní rozhodně nemělo chybět a co patří do základní výbavy domácího kutila. Proč mít domácí dílnu?
Zdroj: Alza.cz
Zdroj: Alza.cz

Umět si poradit v každé situaci, provést základní opravy a zvládnout přivrtat, přimontovat nebo vyrobit cokoli, bylo vždy doménou Čechů. Ne nadarmo se také vžilo označení „zlaté české ručičky“. Našinci byli vždy kreativní a schopní, co se kutilství týče. A i když dnes není domácí dílna samozřejmostí každé domácnosti, přesto byste měli mít alespoň něco z toho, co by měl vlastnit každý správný kutil.

Co by mělo být v domácí dílně?

Seznam je poměrně rozsáhlý, tak se do něj pojďme rovnou pustit. Základem je pracovní stůl neboli ponk, ideálně celodřevěný. Dalším nepostradatelným pomocníkem je vrtačka, a to ideálně příklepová, pokud chcete vrtat třeba do betonu a k ní samozřejmě sada vrtáků. Dále kladiva různých velikostí, sada křížových a plochých šroubováků. Pokud máte aku vrtačku, tak alespoň sada různých bitů, které vám šroubováky nahradí. Pro montování nábytku se rozhodně hodí sada inbusů, plochých klíčů a kleště. U kleští se nebojte být kreativní, kombinačky, štípačky a sikovky jsou základ.

Pokud jste ve škole měli dílny, víte, že v nich vždy byly pilníky, rašple, pila ocaska anebo pilka na železo. Na každém ponku byl svěrák a v šupleti pod svěrákem obvykle truhlářské svěrky a smirkové papíry. Neměl by vám chybět ani svinovací metr, nebo raději dva. Co se strojů týče, pro zkušenější kutily je nepostradatelná ruční rozbruska neboli flexa, ruční okružní pila neboli mafl a přímočará pila.

Jak na dílnu v bytě?

S tímto základním vybavením zvládnete v podstatě všechno, co si jen usmyslíte. Jediný problém je, kde zřídit domácí dílnu, pokud máte jen byt v paneláku a ponk by se vám vešel tak maximálně místo kuchyňské linky. V tom případě budete muset vystačit jen s boxem na základní nářadí. Ale i s dobře vybaveným boxem si dokážete poradit v podstatě se vším, co by v bytě bylo potřeba opravit.  

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - pressmaster

Žáků odborných škol přibývá. Covid-19 zájem o řemeslo nesnížil

Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale v loňském školním roce učni do školních dílen téměř nepodívali. I proto se ředitelé středních odborných škol báli, že do prvních ročníků letos nastoupí výrazně méně žáků. Jejich obavy se ale nenaplnily. Naopak. Většina středních…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA