REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Koronavirus ve školách v Praze zjistí odborníci z odpadních vod

Přítomnost koronaviru mezi dětmi a zaměstnanci základních škol v Praze 9 a Praze-Lysolajích budou nově zjišťovat z odpadních vod automatické sběrače umístěné v kanálech. Vzorky se budou pravidelně odesílat do laboratoří. Pokud se v nich vyskytne virus, děti i zaměstnanci budou otestováni PCR metodou na covid-19.
Zdroj: AdobeStock - JackF
Zdroj: AdobeStock - JackF

Novinářům to řekli primátorův náměstek a starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN), starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a Petr Mrkos, ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které s radnicemi a VŠCHT na projektu spolupracují. Pokud se metoda osvědčí, rozšíří se do dalších pražských škol. Nenahradí však testování nařízené na začátek školního roku.

"Náš cíl je, abychom měli bezpečné školy. Když jsme se dozvěděli, že velká část škol chce testovat pomocí antigenních testů, které nepovažujeme za nejlepší řešení, tak jsme se domluvili (s PVK a Hlubučkem), že bychom si ten antigen pojistili a začali to měřit touto formou," řekl Portlík.

Jak se zjišťuje epidemie z odpadních vod

Na jaře se ve školách sice používaly antigenní testy, ale podle starostů byl záchyt viru velmi nízký. "Přesně tato metoda nám pomáhá, aby se děti do škol mohly vrátit a zůstat. I ti, kteří se testovat nechtějí, tak tímto způsobem je možnost je otestovat," řekl Hlubuček.

Do kanalizace u školy je umístěno speciální zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Zaměstnanci PVK je budou pravidelně odvážet do laboratoře. "Na základě výsledků ze zahraničí jsme viděli, že je poměrně spolehlivá korelace mezi vývojem epidemiologické situace a výskytem virových partikulí v odpadních vodách," řekl Mrkos. Odpadní vody budou v pilotní fázi testovány u pěti základních škol v Praze 9 a dvou v Lysolajích.

Jakmile bude v odpadní vodě zachycena přítomnost viru, vedení školy nechá otestovat všechny své žáky a zaměstnance na covid. "Doufám, že do budoucna to předejde problematickým situacím, protože nyní nemáme přesné informace o tom, jak bude dál probíhat testování na školách," řekla ředitelka ZŠ Novoborská Tereza Štaubrová.

Metoda bude nyní několik týdnů ve zkušebním provozu. PVK ji totiž prověřuje na velkých objektech, jako je Ústřední čistírna odpadních vod, na samostatných domech, jako je škola, to zatím nezkoušela. Hlubuček řekl, že pokud se vše osvědčí, bude stejný způsob zaveden i v ostatních pražských základních i mateřských školách.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Jak jsem připojoval svoji první IP kameru. Zkušenosti z praxe vesele i vážně

Jak jsem připojoval svoji první IP kameru. Zkušenosti z praxe vesele i vážně

Tímto mini článkem bych se s vámi chtěl možná trošku lehkou satirickou formou podělit o svůj zážitek z připojení své první IP kamery. Podotýkám, že jako MaRák 1) , jsem oborem Security 2) naprosto nepolíbený, respektive vím akorát to, že existuje a že tu a tam něco z „kamerovek“ 3) integrujeme pod BMS 4) . Celý…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Kvalita podzemních vod se loni zlepšila, limity překračuje 82,4 procenta vzorků

Kvalita podzemních vod se loni mírně zlepšila. Limity alespoň v jednom z ukazatelů byly překročené v 82,4 procenta případů, což bylo o 1,7 procentního bodu méně než předloni. Horší je situace u mělkých vrtů, kde byly limity překročené v 95,5 procenta případů, což bylo meziroční zlepšení o půl procentního bodu. Uvádí…

Brno, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Brno chce na střechy svých budov umístit solární panely za víc než miliardu

Brno chce vytvořit pomocí solárních panelů na střechách městských budov virtuální elektrárnu, která by z velké části pokryla spotřebu elektřiny nejen v těchto budovách, ale i mimo ně. Vedení města plánuje, že do roku 2026 na střechy městských budov umístí solární panely za víc než miliardu korun. Na konferenci Fóra…

Většina emisí uhlíku je z měst. Pomocí je snížit spotřebu energií v budovách

Většina emisí uhlíku je z měst. Pomocí je snížit spotřebu energií v budovách

Města zabírají pouze dvě procenta zemského povrchu, spotřebují však dvě třetiny energie a produkují sedmdesát procent všech emisí uhlíku. Mají tak obrovský dopad na životní prostředí. „Ve městech žije nyní 55 procent celosvětové populace. Trend urbanizace však směřuje k ještě daleko většímu soustředění lidí. Abychom…

REKLAMA