REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Koronavirus ve školách v Praze zjistí odborníci z odpadních vod

Přítomnost koronaviru mezi dětmi a zaměstnanci základních škol v Praze 9 a Praze-Lysolajích budou nově zjišťovat z odpadních vod automatické sběrače umístěné v kanálech. Vzorky se budou pravidelně odesílat do laboratoří. Pokud se v nich vyskytne virus, děti i zaměstnanci budou otestováni PCR metodou na covid-19.
Zdroj: AdobeStock - JackF
Zdroj: AdobeStock - JackF

Novinářům to řekli primátorův náměstek a starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN), starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a Petr Mrkos, ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které s radnicemi a VŠCHT na projektu spolupracují. Pokud se metoda osvědčí, rozšíří se do dalších pražských škol. Nenahradí však testování nařízené na začátek školního roku.

"Náš cíl je, abychom měli bezpečné školy. Když jsme se dozvěděli, že velká část škol chce testovat pomocí antigenních testů, které nepovažujeme za nejlepší řešení, tak jsme se domluvili (s PVK a Hlubučkem), že bychom si ten antigen pojistili a začali to měřit touto formou," řekl Portlík.

Jak se zjišťuje epidemie z odpadních vod

Na jaře se ve školách sice používaly antigenní testy, ale podle starostů byl záchyt viru velmi nízký. "Přesně tato metoda nám pomáhá, aby se děti do škol mohly vrátit a zůstat. I ti, kteří se testovat nechtějí, tak tímto způsobem je možnost je otestovat," řekl Hlubuček.

Do kanalizace u školy je umístěno speciální zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Zaměstnanci PVK je budou pravidelně odvážet do laboratoře. "Na základě výsledků ze zahraničí jsme viděli, že je poměrně spolehlivá korelace mezi vývojem epidemiologické situace a výskytem virových partikulí v odpadních vodách," řekl Mrkos. Odpadní vody budou v pilotní fázi testovány u pěti základních škol v Praze 9 a dvou v Lysolajích.

Jakmile bude v odpadní vodě zachycena přítomnost viru, vedení školy nechá otestovat všechny své žáky a zaměstnance na covid. "Doufám, že do budoucna to předejde problematickým situacím, protože nyní nemáme přesné informace o tom, jak bude dál probíhat testování na školách," řekla ředitelka ZŠ Novoborská Tereza Štaubrová.

Metoda bude nyní několik týdnů ve zkušebním provozu. PVK ji totiž prověřuje na velkých objektech, jako je Ústřední čistírna odpadních vod, na samostatných domech, jako je škola, to zatím nezkoušela. Hlubuček řekl, že pokud se vše osvědčí, bude stejný způsob zaveden i v ostatních pražských základních i mateřských školách.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, lucaz80

V Brně vznikne městská firma, bude se starat o solární panely na střechách

V Brně vznikne dceřiná společnost městské firmy Sako Brno nazvaná Sako Brno Solar, která se bude starat o umístění a provoz solárních panelů na střechách městských objektů. Vznik firmy dnes schválili zastupitelé. Město chce do pěti let za více než miliardu umístit panely na 500 střech jako například domovy seniorů,…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Energetický úřad navrhuje změny energetického zákona v souvislosti s DPI

Energetický regulační úřad (ERÚ) navrhuje změny energetického zákona v souvislosti s možným přechodem klientů do záchranného režimu dodavatele poslední instance (DPI) v případě, že jejich současný dodavatel ukončí dodávky energie. Úřad chce nově režim DPI také pro velkoodběratele, diskutovat bude také o výši záloh a…

Zdroj: Zehnder

Redakční návštěva: Jak se dělá větrání s rekuperací Zehnder v panelovém bytě

Systém nuceného větrání s rekuperací tepla i vlhkosti Zehnder se do bytu v panelovém domě instaloval v rámci jeho kompletní rekonstrukce. Dům je již zateplen a má vyměněná okna. Rekonstrukce bytu byla ideální příležitostí k řešení obvyklého nedostatku v kvalitě vnitřního prostředí starších bytových domů:…

Zdroj: AXIS

První IP kamera slaví 25. výročí. Čím byla tak přelomová?

Tak jako byl prvním světovým, evropským a také českým „lidovým“ počítačem Sinclair ZX Spectrum, tak první světovou a evropskou IP kamerou byl AXIS NetEye 200. A právě tato kamera, která byla základním kamenem přechodu mezi CCTV (Closed-circuit television) a VSS (Video surveillance systems for use in security…