Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kde jsou lidé, tam se musí větrat. Co to vlastně je rekuperace?

Rekuperační jednotka DUPLEX větrá automaticky dle svého nastavení, přivádí čerstvý vzduch do objektu a znehodnocený vzduch z objektu odvádí. Důvody větrání mohou být různé – odvod pachů z kuchyně při vaření, odsávání vlhkosti z koupelny, nebo třeba přívod čerstvého vzduchu do ložnic během noci. Bezpečně větrat v daném prostoru se dá i během doby, kdy v objektu nikdo není.
Zdroj: Atrea

Pojďme tedy vzít za kliku a odkrýt tajemství, které se skrývá v dominantní stavbě na okraji jabloneckých Rýnovic.

Z původně malé rodinné firmy, kterou v roce 1990 založil Ing. Petr Morávek, CSc. se stal tahoun ve svém oboru, a to nejen u nás v České republice. Z počátku firma sídlila v objektu bývalé Bižuterie v Mastné ulici, následně se přestěhovala do moderně zrekonstruovaných prostor, které se nacházejí v ulici V Aleji. V roce 2014 byla na zelené louce postavena výrobní hala v Rýnovicích u Jablonce nad Nisou, kde se v současné době vyrábí na více než 15 000 m2. Tou firmou je ATREA s. r. o.

Modrý nápis na vrcholu budovy málo komu napoví, že právě zde se vyrábějí rekuperační jednotky, tedy systémy pro řízené větrání, které zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu ve větraném prostoru v daném čase. Často se pak celý systém doplňuje o čidla kvality vzduchu, díky nimž je jednotka schopna měnit průtoky vzduchu v závislosti na měnící se koncentraci oxidu uhličitého (CO2), vlhkosti a pachů vznikajících uvnitř bytu (WC, koupelny, kuchyně). Dvojice ventilátorů v jednotce dostává do objektu dostatek čerstvého vzduchu a máme tak jistotu, že dýcháme zdravý nevydýchaný vzduch.

Vzhledem k nutnosti stavět energeticky nenáročné objekty a zkvalitňovat stávající budovy, využívají jednotky od firmy ATREA rekuperaci, což zaručuje významnou finanční úsporu v účtech za vytápění oproti tomu, když se větrá pouze otevřeným oknem.

Co to vlastně rekuperace je?

Zjednodušeně řečeno se jedná o zpětné získávání tepla. Tzv. rekuperátor je doplněn právě mezi oba ventilátory a tím zefektivňuje celý koncept jak po stránce energetické, tak i po stránce finanční.

A jak to všechno vlastně funguje?

Rekuperační jednotka DUPLEX začne větrat automaticky dle svého nastavení a začne přivádět čerstvý vzduch do objektu a znehodnocený vzduch z objektu odvádí. Důvody větrání mohou být různé – odvod pachů z kuchyně při vaření, odsávání vlhkosti z koupelny, nebo třeba přívod čerstvého vzduchu do ložnic během noci. Bezpečně větrat v daném prostoru se dá i během doby, kdy v objektu nikdo není.

Jednotka jako taková je umístěna obvykle v nepobytové části domu či bytu – ideálně v technické místnosti, nebo např. v zádveří. Pokud je systém vzduchotechniky správně navržený, tak si ho ani nevšimneme a není vidět ani slyšet. Proud čerstvého venkovního vzduchu projde přes rekuperátor a proti němu vede proud s odvodním znehodnoceným vzduchem z větraného prostoru. Každý vzduch má svoji samostatnou trasu, proto se tyto vzduchy nikdy fyzicky nepotkají (nemísí se), pouze si předají teplo. Předání probíhá přes stěnu rekuperátoru, tvořenou tenkými vrstvami plastových desek.

Každá větrací jednotka DUPLEX má v základu filtraci, díky které je vzduch zbaven prachových a jiných jemných částic, které venkovní vzduch obsahuje. Tuto funkci oceňují zejména astmatici a alergici, pro které je prakticky nemožné v době výskytu alergenů ve vzduchu otevírat okna a větrat.

Žijeme ve světě plném moderních technologií, které nám život zpříjemňují a usnadňují. Jen málo lidí si ale uvědomuje, že tyto technologie je možné použít i pro zkvalitnění našeho zdraví, k čemuž pravidelné a kvalitní větrání prokazatelně přispívá.

Až se budete procházet po Prosečském hřebenu, rozhlížet se po okolí a na okraji Jablonce spatříte budovu s nápisem ATREA na střeše, tak si vzpomeňte, že platí „Kde jsou lidé, tam se musí větrat“.

ATREA s.r.o.

logo
Československé armády 32
466 05 Jablonec nad Nisou

telefon: 483 368 111
e-mail: atrea@atrea.cz

web: www.atrea.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Zdroj: akad. arch. Aleš Brotánek, ABateliér

Dřevěná archa: Nevzhledné JZD se změnilo na ekologickou farmu

V malé obci na Berounsku se nachází ekologická farma, kterou navrhl ateliér architekta Aleše Brotánka. Stavba zvítězila v soutěži Ekologický Oskar roku (E.ON Energy Globe Award ČR 2012). Nevzhledný zemědělský kravín se během pár let změnil na moderní ekologickou farmu s širokým zázemím pro osvětu i bydlení.

Zdroj:  Peter Fabo, Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní dřevostavba obklopená lesem

Dřevostavby v pasivním standardu s velkou zahradou patří mezi nejvíce vyhledávané stavby. Nabízejí majitelům dostatečný prostor pro harmonické bydlení a intenzivnější sepjetí s přírodou. Dům pro čtyřčlennou rodinu ve Zvoli u Prahy má navíc tu výhodu, že je obklopen březovým hájem.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Nové vytápění, větrání a rozvody elektroinstalací

Rekonstrukce bytu z první republiky: Nové vytápění, větrání a rozvody elektroinstalací

Minule jsme si ukázali nové rozvody instalací – kanalizací a vodovodu při rekonstrukci prvorepublikového bytu. Realizace původně stanovených záměrů v rámci systému vytápění, vzduchotechniky či elektroinstalací byla opět zajímavou zkušeností celé rekonstrukce. Kdo z vás se někdy potýkal s rekonstrukcí podobného…

Nejmenší děti se vrátí do školy. Ale jak se jim tam bude dýchat?

Nejmenší děti se vrátí do školy. Ale jak se jim tam bude dýchat?

Fakta jsou jasná. Ve špatně větrané místnosti roušky nikoho neochrání. Nucené větrání s rekuperací tepla zajistí optimální mikroklima pro školáky a učitele, s eliminací šíření nemocí a nutností nošení ochranných prostředků. Srovnání pravidel s Německem.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA