REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

MInistr Zaorálek varoval před změnami ve stavebním zákoně

Před změnami stavebního zákona během projednávání ve Sněmovně dnes varoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). To, co se odehrává s návrhem ve Sněmovně, podle jeho slov vzbuzuje obavu, že ze zákona zmizí i to minimum, které bylo dohodnuto ohledně památek a kulturního dědictví. Také varoval před prostorem pro korupci, který je podle jeho slov enormní. Sněmovna opět projednává návrh nového stavebního zákona ve druhém čtení, kdy poslanci můžou vznášet své pozměňovací návrhy.
Zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia, vege
Zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia, vege

Již dříve vzala Sněmovna za základ k projednávání návrh svého hospodářského výboru, který počítá s úplným převodem stavební správy pod stát. Tento záměr čisté stavební správy v návrhu zákona již dříve byl, ale ministerstvo pro místní rozvoj od něj po jednání se svazem měst a obcí ustoupilo.

Velká míra změn v rámci projednávání stavebního zákona se podle ministra negativně podepisuje na přehlednosti a srozumitelnosti toho, co právě leží na stole. Posouvá se do stavu, který nerespektuje uzavřené kompromisy. V některých případech, kdy má ze strany úřadů stačit kvalifikovaná nečinnost, je podle něj enormní prostor po korupci. Může jít například o návrh na zavedení automaticky generovaných rozhodnutí. "A proto závěr o protikorupčním potenciálu navrženého zákona jako celku i z tohoto pohledu považuji s vědomím tohoto pozměňovacího návrhu za velmi sporný," uvedl ministr kultury.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale upozornila, že automaticky generované rozhodnutí vládní návrh neobsahuje a jde o poslanecký pozměňovací návrh. Poslanec ANO Adam Kalous řekl, že jde o návrh jeho a jeho stranického kolegy Martina Kolovratníka a je si vědom toho, že jde o sporný bod.

"Řada stavebních kulturních památek a kulturních nemovitostí v památkových rezervacích a památkových zónách má hodnoty v drobnostech, v detailech, bez kterých by se celková hodnota těch staveb podstatně snížila," uvedl jako příklad. Pokud má stavební zákon za cíl zjednodušit postupy a snížit byrokratickou zátěž, pak podle ministra hrozí, že na ochranu těchto detailů nebude čas ani prostor. "A ono se to míjí právě s tou regulací, která vyplývá z projednávaného stavebního zákona," dodal.

"Někteří z kolegů zde hovoří o revoluci, kterou jednotlivé pozměňovací návrhy mají přinést nebo již přinesly. A já se ptám - skutečně tady na půdě Poslanecké sněmovny dohlédneme důsledků těchto změn, změn těchto revolucí, které tu koncepci vládního návrhu takto zcela revolučně mění?" ptal se Zaorálek.

Rozpaky nad komplexními pozměňovacími návrhy, kterých je ve Sněmovně víc, a dalšími návrhy vyjádřila i Zaorálkova stranická kolegyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. "Takovéto věci nemají vznikat na koleně a mají být opravdu vládní legislativou od a do zet,“ řekla.

Poslanci by dnes měli stavební zákon i návrh souvisejících změn v ostatních zákonech posunout do závěrečného schvalování. To by se mohlo odehrát na dubnové schůzi. Poté musí zákon ještě projednat Senát.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj:  Adobestock

Rada památek vyzývá Babiše, aby zamezil přijetí stavebního zákona

Český národní komitét ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) se obrátil otevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO) s žádostí, aby zamezil přijetí nového stavebního zákona. Ten je podle komitétu v rozporu s premiérovým prohlášením i zájmy ČR na ochranu jejího kulturního dědictví. Prezident ČNK ICOMOS Václav…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, josefkubes

Hradec Králové má smlouvu na stadion, Strabag začne stavět na podzim

Město Hradec Králové dnes podepsalo smlouvu se sdružením firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont na stavbu nového fotbalového stadionu. Cena kontraktu činí 568 milionů korun bez DPH, jde tak o největší zakázku v novodobé historii města. Nyní budou firmy stadion projektovat.

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia

Vláda schválila novou koncepci bydlení, má podpořit družstevní a nájemní byty

Vláda schválila novou koncepci bydlení na další roky. Má podpořit družstevní a nájemní bydlení, dále má podpořit institucionální a právní rámec sociálního bydlení a zlepšení jeho financování. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0  , via Wikimedia Commons

Komora architektů nesouhlasí se zástavbou piazzetty u Intercontinentalu

Česká komora architektů (ČKA) nesouhlasí se zástavbou volného prostranství u hotelu Intercontinetal v centru Prahy, jak to plánuje majitel objektu. Piazzetta nesoucí od roku 2018 jméno náměstí Miloše Formana není podle ČKA prolukou nebo parcelou určenou k zastavění, je nezastavitelným veřejným prostranstvím ve…

Liberec, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, jiri-castka

Liberec přestaví pro sociální bydlení čtvrtý dům

Liberec přestaví pro sociální bydlení prázdný dům v ulici Dr. M. Horákové v dolním centru města. Jde o čtvrtý ze šesti domů zařazených do evropského dotačního projektu. Práce za 17,4 milionu korun začnou zřejmě ještě v dubnu a potrvají devět měsíců. Novináře o tom informovala náměstkyně primátora Radka Loučková…

Zásady pro spolupráci s investory chce využívat i Brno

Zásady pro spolupráci s investory chce využívat i Brno

Vedení Brna na konci března schválilo Zásady spolupráce s investory na rozvoji infrastruktury. Jejich zpracování iniciovala Asociace brněnských architektů a stavitelů (Abrast). Tyto Zásady, coby obecně platný dokument připravený kanceláří Frank Bold Advokáti, změní netransparentní proces uzavírání plánovacích smluv.…

Zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia, vege

MInistr Zaorálek varoval před změnami ve stavebním zákoně

Před změnami stavebního zákona během projednávání ve Sněmovně dnes varoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). To, co se odehrává s návrhem ve Sněmovně, podle jeho slov vzbuzuje obavu, že ze zákona zmizí i to minimum, které bylo dohodnuto ohledně památek a kulturního dědictví. Také varoval před prostorem pro…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia, BCFC

Developeři: Nákupy bytů na investici meziročně vzrostly zhruba o čtvrtinu

Nákupy bytů na investici meziročně vzrostly v průměru zhruba o čtvrtinu, osm z deseti takových zákazníků jsou Češi. Vyplývá to z únorového průzkumu společnosti CEEC Research mezi 40 developery. Podle zhruba dvou třetin z nich má na tento nárůst vliv současná koronavirová krize.

Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, m-sur

Praha chce ve stavebním zákonu ponechat obcím právo územního plánování

Vedení Prahy chce prosadit do novely stavebního zákona, aby obcím zůstalo právo rozhodovat o územním plánování, mohly si vytvořit své stavební předpisy nebo aby mohly dokončit rozdělané územní plány. Požadavky město shrnulo do tzv. Čtyř městských artikul, které novinářům představili primátor Zdeněk Hřib (Piráti),…

Ještěd, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, pyty

S koronavirem vzrostl v Libereckém kraji zájem o rekreační byty

S koronavirem vzrostl v Libereckém kraji zájem o rekreační byty. Například developerská společnost Creson, která staví rezidenční komplex s hotelovými službami Aldrov Apartments & Resort ve Vítkovicích v Krkonoších na Semilsku, už prodala polovinu bytů druhé etapy, které ještě ani nezačala stavět. V tiskové zprávě o…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA