REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

MInistr Zaorálek varoval před změnami ve stavebním zákoně

Před změnami stavebního zákona během projednávání ve Sněmovně dnes varoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). To, co se odehrává s návrhem ve Sněmovně, podle jeho slov vzbuzuje obavu, že ze zákona zmizí i to minimum, které bylo dohodnuto ohledně památek a kulturního dědictví. Také varoval před prostorem pro korupci, který je podle jeho slov enormní. Sněmovna opět projednává návrh nového stavebního zákona ve druhém čtení, kdy poslanci můžou vznášet své pozměňovací návrhy.
Zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia, vege
Zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia, vege

Již dříve vzala Sněmovna za základ k projednávání návrh svého hospodářského výboru, který počítá s úplným převodem stavební správy pod stát. Tento záměr čisté stavební správy v návrhu zákona již dříve byl, ale ministerstvo pro místní rozvoj od něj po jednání se svazem měst a obcí ustoupilo.

Velká míra změn v rámci projednávání stavebního zákona se podle ministra negativně podepisuje na přehlednosti a srozumitelnosti toho, co právě leží na stole. Posouvá se do stavu, který nerespektuje uzavřené kompromisy. V některých případech, kdy má ze strany úřadů stačit kvalifikovaná nečinnost, je podle něj enormní prostor po korupci. Může jít například o návrh na zavedení automaticky generovaných rozhodnutí. "A proto závěr o protikorupčním potenciálu navrženého zákona jako celku i z tohoto pohledu považuji s vědomím tohoto pozměňovacího návrhu za velmi sporný," uvedl ministr kultury.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale upozornila, že automaticky generované rozhodnutí vládní návrh neobsahuje a jde o poslanecký pozměňovací návrh. Poslanec ANO Adam Kalous řekl, že jde o návrh jeho a jeho stranického kolegy Martina Kolovratníka a je si vědom toho, že jde o sporný bod.

"Řada stavebních kulturních památek a kulturních nemovitostí v památkových rezervacích a památkových zónách má hodnoty v drobnostech, v detailech, bez kterých by se celková hodnota těch staveb podstatně snížila," uvedl jako příklad. Pokud má stavební zákon za cíl zjednodušit postupy a snížit byrokratickou zátěž, pak podle ministra hrozí, že na ochranu těchto detailů nebude čas ani prostor. "A ono se to míjí právě s tou regulací, která vyplývá z projednávaného stavebního zákona," dodal.

"Někteří z kolegů zde hovoří o revoluci, kterou jednotlivé pozměňovací návrhy mají přinést nebo již přinesly. A já se ptám - skutečně tady na půdě Poslanecké sněmovny dohlédneme důsledků těchto změn, změn těchto revolucí, které tu koncepci vládního návrhu takto zcela revolučně mění?" ptal se Zaorálek.

Rozpaky nad komplexními pozměňovacími návrhy, kterých je ve Sněmovně víc, a dalšími návrhy vyjádřila i Zaorálkova stranická kolegyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. "Takovéto věci nemají vznikat na koleně a mají být opravdu vládní legislativou od a do zet,“ řekla.

Poslanci by dnes měli stavební zákon i návrh souvisejících změn v ostatních zákonech posunout do závěrečného schvalování. To by se mohlo odehrát na dubnové schůzi. Poté musí zákon ještě projednat Senát.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat