REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vybíráte lešení? Cena není jediné důležité kritérium!

Rekonstrukce střechy nebo nová fasáda vyžaduje práci ve výškách. Do hry nastupuje lešení, které vám práci značně usnadní. Častým kritériem výběru je cena. Tu při výběru zohledněte také, ale berte v potaz i to, že lešení je jediný prvek, který vás dělí od tvrdého pádu na zem.
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Podcenění bezpečnosti na úkor financí je přitom velmi častým důvodem úrazů na stavbách.

Jaký typ konstrukce pořídit?

Na trhu najdete několik typů konstrukcí. Ty se liší svým zpracováním, kvalitou i systémem montáže. Ne každý typ se ale hodí pro všechny úkony a zatímco některá lešení jsou určena k práci ve výškách, s jiným typem se držte raději při zemi.

Trubkové lešení

Trubkové lešení patří mezi tradiční konstrukce. které jste ještě donedávna mohli vidět na každé stavbě. Mezi jeho nepopiratelné výhody patří především nízká cena a široká dostupnost. Tento typ konstrukce je ale bohužel poměrně náročný na údržbu. Skládá se z těžkých ocelových trubek, které nejsou nijak povrchově upraveny. Údržbu vyžadují především ocelové žabky a patky.

Rámové fasádní lešení

Jedná se o nejběžnější typ konstrukcí, které se využívají při rekonstrukcích střech a na stavbách. Díky zinkovaným hliníkovým trubkám je konstrukce lehká a vyžaduje minimální údržbu. Tento typ lešení je vhodný pro nižší budovy do 10 metrů.

Pojízdné lešení

Pojízdná konstrukce patří k velmi oblíbeným alternativám při stavbách rodinných domů. Nevystoupáte s ní sice do výšky větší než 5 metrů, odvděčí se vám ale velmi snadným montážním systémem pomocí zasouvacích trubek. Rámy lešení do sebe jednoduše zapadnou a následně je vyztužíte zábradlím a podlahou.

Pronajmout nebo koupit?

Investice do lešení patří mezi nákladné položky a tak se občas vyplatí pouze jeho pronájem. Ten využijete zejména při jednorázových projektech. Půjčovna lešení vám konstrukci doveze až na místo, sestaví ji a zajistí odborné zaškolení.

Jestliže plánujete pořízení vlastního lešení, berte v potaz několik parametrů. Levná řešení bývají často nekvalitní a nevydrží dlouho. Kvalitu konstrukce určuje odolnost proti povětrnostním podmínkám, dešti a mrazu.

Při výběru berte v potaz i manipulovatelnost celé konstrukce a náročnost obsluhy. Nespoléhejte se na levné firmy, ale vyberte kvalifikovaného výrobce, který vám dodá i další díly v případě výměny, ztráty nebo krádeže.

Výběr lešení patří mezi nákladné záležitosti. Pokud ale zvolíte správně, získáte tím na stavbu šikovného pomocníka, který vám usnadní práci a zároveň zajistí bezpečnost na staveništi. Neberte tedy cenu jako jediný ukazatel, ale porovnávejte všechny aspekty konstrukcí. S pronájmem i
poradenstvím vám může pomoci půjčovna nářadí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Lešení

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA