Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce budovy Uran v Liberci si vyžádá asi 84 mil. Kč

Rekonstrukce úřednické sedmipodlažní budovy Uran v Liberci si vyžádá asi 84 milionů korun, město na ni bude žádat dotaci z evropského programu. Obnovit potřebuje hlavně fasáda, práce by se měly dělat v příštím roce. Novinářům to dnes řekl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).
Uran Liberec, zdroj: www.rearchitekti.cz
Uran Liberec, zdroj: www.rearchitekti.cz

Uran postavený v roce 1969 na třídě 1. máje získalo město bezplatně od státu v roce 2005. Nyní má v rozlehlém objektu asi 150 zaměstnanců, základnu tam má městská policie, je tam i odbor sociální péče a registr vozidel. Kromě rekonstrukce přízemí v roce 2009 neprošel Uran v minulosti žádnou významnou opravou. Nebezpečný svému okolí je hlavně obvodový plášť. Kolem budovy je ochranné lešení, aby nic nespadlo z fasády na chodník, který vede k vlakovému nádraží.

Nová fasáda bude z pozinkovaného plechu, nahradí současné boletické panely. Dělat se bude i vzduchotechnika, elektroinstalace či ústřední topení. Podle primátora je projekt ve fázi dokončení dokumentace a začne se připravovat zakázka na hledání firmy, jež opravu provede. Před zahájením prací je podle něj třeba vyřešit ještě několik problémů. "Zadali jsme úkol zahájit proces stěhování serverovny. V Uranu je jedna ze dvou serveroven, to znamená paměťových center celého magistrátu, takže ji chceme přestěhovat do většího klidu, aby nebyla ohrožená síť magistrátní," uvedl primátor. Podle něj se také bude muset dočasně přestěhovat řídící centrum kamerového systému městské policie a celý odbor sociální péče, který má asi 50 zaměstnanců. Podle primátora nemají pro tyto pracovníky jiné prostory a vhodné kanceláře tak bude město nejspíš hledat formou vypsání výběrového řízení. Strážníci by v Uranu měli zůstat i po dobu oprav s výjimkou operačního střediska, u pracovníků registru vozidel zatím město nerozhodlo.

Částečná rekonstrukce Uranu by se měla stihnout do jednoho roku. Projektant očekává, že by se práce rozdělené do čtyř etap měly zvládnout za 37 týdnů. "Začalo by se zezadu od autobusového nádraží," řekl primátor. Podle něj bude kancelář městského architekta ještě letos také posuzovat, zda by v prvním patře Uranu nemohlo vzniknout zázemí autobusového nádraží, které je hned vedle Uranu. Zázemí je nyní ve stavebních buňkách, které jsou ostudou města.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.