REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vyráběli vzduchotechniku i radiátory. KORADO oslavilo 30 let!

Vznik strojírenského podniku v České Třebové, ze kterého po mnoha změnách názvu, organizační struktury, výrobního sortimentu i vlastníků vznikl v největší výrobce otopných těles v České republice firma KORADO, a. s., spadá do roku 1949.

V té době existoval jako komunální podnik. Po reorganizaci v roce 1957 se stal plně strojírenským podnikem a přešel pod řízení tehdejšího Krajského národního výboru s názvem Kovovýroba. Po vytvoření nové územní organizace v roce 1960 byl tento podnik převeden pod řízení Okresního národního výboru v Ústí nad Orlicí. Od roku 1. ledna 1970 pak byl název Kovovýroba změněn na Koventa OPMP (okresní podnik místního průmyslu) Česká Třebová.

V hlavním závodě Koventy V České Třebové se od roku 1965 mimo dominantní výroby vzduchotechnického potrubí rozšiřovala i výroba vzduchotechnických prvků, např. samotahových a výfukových hlavic, stříšek, sacích košů, vyústek, regulačních klapek, vzduchotěsných dveří, atd. V šedesátých létech probíhala v České Třebové i výroby dalších výrobků. Jedním z nich byla například motocyklová kapotáž MK 1 nebo paketovací lisy DUPLEX.

Z hlediska budoucího rozvoje firmy měl zásadní význam rok 1965. V tomto roce bylo rozhodnuto o zahájení výroby deskových radiátorů. Tento výrobek nebyl v tehdejším Československu znám a jeho výroba a uvedení na trh znamenalo velké riziko. Po nezbytných stavebních úpravách a typových a technologických zkouškách byla v roce1967 zahájena výroba prvních typů otopných deskových těles D. Výroba s velkým podílem ruční práce probíhala na jednoúčelových strojích tuzemské výroby doplněných o stroje vlastní konstrukce a výroby. Výroba se naplno rozběhla v roce 1968 a postupně se začala vyrovnávat, především v osmdesátých létech, se stávající výrobou vzduchotechnického zařízení, jak objemem výroby, tak počtem zaměstnanců. Od druhé poloviny osmdesátých let již byla dominantní výrobou podniku Koventa.

Prvním sériově vyráběným a prodávaným typem otopných deskových těles byla tělesa typu D vyráběná v letech 1968 –1975. Je zajímavé, že některá z prvních těles dodnes slouží svému účelu k plné spokojenosti svých uživatelů a jsou tak nejlepší odpovědí na pochybnosti o životnosti ocelových otopných těles. Ukazuje se, že při správném používání ocelových otopných těles (správná volba provozních podmínek, vhodné složení vody, její dokonalé odvzdušnění...) může být jejich životnost i více než 30 let a vyrovná se tak svojí životností ostatním prvkům otopné soustavy. Přitom tehdejší povrchová úprava těles byla nesrovnatelná s povrchovou úpravou dnešních těles RADIK a spočívala pouze v ručním nástřiku základní barvou, přičemž konečnou vzhledovou povrchovou úpravu si zajišťoval zákazník sám. 

V roce 1974 byl na výstavě Pragotherm 74 udělen tělesům D diplom „Výrobek vynikající technické úrovně“ . Koventa tak navázala na ocenění získaná na předcházejících výstavách (např. na udělení diplomů a medailí za nejlepší výrobek na výstavách Brno 1969, 1970 a 1973 a medaile za nejlepší expozici na výstavě Brno 1970). Na tuto tradici ostatně podnik navazoval i v dalších létech a i po vzniku firmy KORADO bylo takřka pravidlem, že její nové výrobky pravidelně přivážely ocenění z nejprestižnější tuzemské výstavy v oboru větrání a vytápění Pragotherm, později Aquatherm, a to i v podmínkách plného otevření českého trhu renomovaným konkurenčním výrobcům z celé Evropy.

Z hlediska rozvoje výroby otopných těles a především z hlediska jejich kvality byl důležitý rok 1988. V tomto roce byla dáno do provozu lakovna od dánské firmy Ideal Line. Jednalo se o zcela automatickou lakovnu na povrchovou úpravu otopných těles. Povrchová úprava prováděla v několika krocích. Byla to předúprava povrchu těles odmaštěním a fosfátováním, nanesení základního vodou ředitelného laku máčením, jeho vypálení a nanesení vrchní pohledové vrstvy práškové barvy s následným vypálením. Lakovna byla zajímavá svou patrovou konstrukcí, kterou si vyžádal malý půdorysný prostor budovy lakovny. Uvedení lakovny do provozu znamenalo, že poprvé od začátku výroby v šedesátých létech, odcházela z České Třebové otopná tělesa opatřená konečným nátěrem a to na svou dobu ve špičkové kvalitě.

Vlastní historie firmy KORADO, s. r. o., jako výrobce otopných těles, začíná dne 7. července 1991, kdy společnost odkoupila ve veřejné aukci v rámci malé privatizace českotřebovský závod bývalého podniku místního hospodářství Koventa Česká Třebová a tím navázala na tradici výroby otopných ocelových deskových těles.

Rok 1993 přinesl také přípravu výroby zcela nového provedení otopných deskových těles, do této doby v České republice nevyráběných. Jednalo se o tělesa v provedení VENTIL KOMPAKT (VK). Toto označení patřilo a stále patří otopným deskovým tělesům se zabudovanou tzv. ventilgarniturou a vloženým ventilem nebo ventilovou vložkou. Rok 1994 byl opět jedním z přelomových v historii firmy KORADO. V tomto roce totiž vedení firmy rozhodlo o výstavbě nového závodu. Důvodem pro takové rozhodnutí bylo to, že ani přes téměř stoprocentní využití výrobní kapacity stávajícího závodu v třísměnném provozu, investice do modernizace a rozšíření výrobních technologií a přes zvýšení výroby otopných deskových těles až na cca 50 000 ks měsíčně nabyla firma schopná pokrýt poptávku po svých výrobcích!

V prosinci roku 1994 byla vyrobena první série otopných deskových těles v provedení ventil kompakt RADIK D95 VK. Jedním z nejvýznamnějších dnů roku 1996 pro firmu KORADO, s. r. o., byl i 26. duben, kdy byla zahájena vlastní výstavba Nového závodu KORADO, a 30. září, kdy došlo k transformaci firmy na akciovou společnost. Zkušební výroba v novém závodě byla zahájena 1. října 1997 a firma KORADO, a. s., se tím zařadila mezi sedm největších výrobců radiátorů v Evropě. Nový závod KORADO byl 23. září následujícího roku oceněn titulem STAVBA ROKU. Toto ocenění převzali zástupci firmy KORADO, a. s., během výstavy FOR ARCH 98.

Rok 1998 přinesl akvizici 98% podílu ve výrobním závodě v Bulharsku a založení dceřiné výrobní společnosti KORADO Bulgaria. O 9 let později byla zahájena druhá největší investice v historii firmy (cca. 700 mil. CZK) do 4. svařovací linky. Také byly zaznamenány nejvyšší tržby v historii, a to ve výši 2,725 mld. CZK. V roce 2010 proběhla instalace nové technologie kapilárního pájení pro výrobu trubkových otopných těles KORALUX a v roce 2013 rozšíření portfolia o konvektory díky začlenění spol. LICON HEAT s. r. o. do skupiny KORADO.

Závod KORADO v roce 1995

Dne 7. 11. 2017 uplynulo přesně 20 let od slavnostního otevření nové výrobní haly společnosti KORADO, a. s. v České Třebové. Během těchto 20 let se zde vyrobilo více než 27 milionů deskových radiátorů a 2 miliony trubkových otopných těles, které zahřály své majitele téměř po celém světě. Zahraniční trhy, kam KORADO své výrobky vyváží, zahrnují i země jako je Austrálie, JAR, Island, Faerské ostrovy, státy Jižní Ameriky a samozřejmě státy Evropy a Asie.

Koncem roku 2020 oslavilo KORADO a.s. 30 let od svého vzniku a zároveň 55 let od bývalého podniku  Koventa. Nezbývá než popřát ještě mnoho let bezproblémového chodu výroby, miliony vyrobených radiátorů a spokojených zákazníků po celém světě!

KORADO Design – hlavní produktové řady radiátorů

KORADO, a.s.

logo
Bří Hubálků 869
560 02 Česká Třebová

telefon: 465 506 111
zelená linka: 800 111 506
e-mail: info@korado.cz

web: www.korado.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: Ing. Zdeněk Žabička

Jak odvést dešťovou vodu ze střechy: Gravitační odvodnění

Vnitřní kanalizace se navrhuje tak, aby byl zajištěn odtok odpadní vody, pokud možno, bez nároku na doplňkovou energii. Veškeré odpadní vody ze střech a podobných ploch a ze zařizovacích předmětů, které jsou umístěny v podlažích nad úrovní terénu, se mají odvádět gravitačně.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Studie: Výměna zastaralého osvětlení může Česku ročně ušetřit 1,9 miliardy Kč

Úplný přechod na LED osvětlení v oblastech souvisejících s veřejnými rozpočty, tj. u silničního a pouličního osvětlení, ve zdravotnictví a vzdělávání by Česku pomohl dosáhnout ročních úspor na spotřebě elektřiny za 1,9 miliardy korun. Vyplývá to ze studie společnosti Signify, lídra světového trhu osvětlení, která…

Zdroj: AdobeStock - Photographee.eu

Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

V kamnářské praxi se denně setkávám s dotazy zákazníků, stavebních firem nebo projektantů, jak správně přivést externí vzduch ke spotřebiči – kamnům, krbům, krbovým vložkám a zdali je to vůbec potřeba. Podíváme se podrobněji na to, proč a jak vzduch přivádět, když to v minulosti nebylo potřeba.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Liberecký kraj zastavil příjem žádostí o dotace na kotle

Liberecký kraj zastavil na konci května příjem žádostí o dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Ve třetím kole výzvy bylo k dispozici téměř 210 milionů korun, zájem byl ale ještě vyšší. Žádostí bylo podáno 2680, peníze stačily na 1818 projektů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA