REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Počet povolených bytů v Praze je proti prodaným zhruba poloviční

V Praze od roku 2015 developeři prodali 33.500 bytů v bytových domech. Úřady jich za stejnou dobu povolily 19.057, tedy 57 procent z prodaných. Je to hlavní příčinou výrazného cenového růstu novostaveb. Od poloviny roku 2015 v hlavním městě zdražily v průměru o 98 procent na 110.117 korun za metr čtvereční.
Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

"Obrovský nepoměr nabídky a poptávky na trhu vede k velkému nárůstu cen. Podle našich aktuálních dat se v minulém roce v Praze připravovalo necelých 109 tisíc nových bytů a letos je to už přes 120 tisíc. To je nárůst o deset procent během jediného roku. Takže nové byty by k dispozici byly, jen se je bohužel nedaří povolit pro výstavbu," řekl Dušan Kunovský ze společnosti Central Group.

Nízkou nabídku označují jako jednu z hlavních příčin vysokých cen také analytici. Jako další důvody zdražování zmiňují rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů, vysoké daňové zatížení nebo zbytečně přísné technické předpisy.

Ze 120.649 bytů, které developeři připravují, jich 38 procent vstoupilo do schvalovacího procesu. Zhruba 11.500 bytů má územní rozhodnutí a 5500 i stavební povolení. "U těchto bytů je tedy předpoklad, že by se mohly v následujících letech dostat na trh. Část těchto projektů nicméně stále řeší zdlouhavá odvolání nebo složité soudní přezkumy," doplnil Kunovský.

Více než polovina připravovaných bytů připadá na městské části Praha 5, Praha 9 a Praha 4. Nejvíce jich je v Praze 9, téměř čtvrtina. Podle Kunovského je důvodem to, že se zde nachází velké množství průmyslových areálů a rozvojových ploch, které čekají na svou přeměnu v nové čtvrti.

"Dvě třetiny ze všech připravovaných bytů připadají na projekty plánované na brownfieldech. Podpora výstavby na těchto plochách by tedy měla být jednou z priorit vedení města. To by mohlo významně přispět k řešení současné bytové krize. Navíc se tyto plochy většinou nachází v místech, kde je již hotová infrastruktura, což je výhodnější i pro město, které se tak nemusí rozrůstat do okolí," uvedl dále Kunovský.

Počet zahájených staveb bytů v bytových domech v Praze loni meziročně vzrostl o 102 procent na 5429. To bylo nejvíce od roku 2008. Analytici však upozorňovali, že je to stále málo a spíše než trend to může být přechodný výkyv. Letošní vývoj jim dává za pravdu. Do konce září počet meziročně klesl téměř o třetinu na 2798.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Adobestock – Fotomek

Změny DPH ve stavebnictví

Co se mění? Např. jsou změny v osvobození od DPH v případě prodeje nemovité věci, bude rozšířena možnost aplikovat sníženou sazbu daně u výstavby bytových domů aj.

Zdroj: Fotolia

Vize chytrých regionů v představení Česka na EXPO 2025 v Ósace

V rámci svého byznysového programu v Českém národním pavilonu ve dnech 8.–10. července 2025 uvede Týden autonomních technologií. Návštěvníkům nabídne špičkové inovace v oblasti chytré mobility, bezpečnostních systémů a digitalizace infrastruktury.

Ilustrační obrázek, zdroj fotolia, Gina Sanders

Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 mld. korun

Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027.…

Rodný dům E. W. Korngolda v Brně. Zdroj: Brode Capital

V centru Brna vzniká Rezidence Korngold

Citlivě pojatá rekonstrukce historické budovy z přelomu 19. a 20. století nabídne moderní bytové jednotky i obchodní prostor. Název projektu odkazuje na slavného brněnského rodáka, hudebního skladatele Ericha Wolfganga Korngolda, který se v tomto domě narodil.

Zdroj: Fotolia

Senát schválil urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie

Senát schválil zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Tento krok není jen zásadní pro modernizaci české energetiky, ale zároveň představuje klíčový milník potřebný pro rozhodnutí Evropské komise o výplatě další platby z Národního plánu obnovy (NPO). Zákon nyní míří…

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Ilustrační obrázek, Adobestock, roman

Chaty a chalupy v pololetí zdražily meziročně o 8,8 % na 3,2 mil. Kč

České chaty a chalupy v letošním prvním pololetí zdražily v průměru o 8,8 procenta na 3,2 milionu korun. Nejnovější rekreační nemovitosti v nejlepších lokalitách se ale mohou prodávat i za 6,4 milionu korun, tedy o 12,3 procenta více než ve stejném období minulého roku. Zatímco loni před letní sezonou měl průměrný…

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…