REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Eliminujte stres a dopřejte si klid ve svém domě

Náš dům je nám domovem, útočištěm před rychlým životem tam venku, před stresem. Řekneme vám, jak žít ve svém domově uvolněnějším a klidnějším způsobem.
Eliminujte stres a dopřejte si klid ve svém domě

Stalo se vám někdy, že jste šli do restaurace a vyšli s „tupou“ hlavou? Trápí vás úroveň hluku ve vaší práci až do té míry, že to poškozuje vaši produktivitu?

Věděli jste, že naše uši jsou navrženy tak, aby byly neustále ve střehu? Nemůžeme je zavřít jako oči. Ideálním akustickým komfortem je otevřený prostor, ve kterém nejsou žádné odrazy, žádný dozvuk nebo umělé zvuky.

Akustická pohoda je spojena s komfortem těch částí těla, které mohou být ovlivněny hlukem, jako je sluch, nervový systém nebo klouby zatěžované drobnými ale neustálými vibracemi.

Pocit akustického nepohodlí je něco subjektivního, a proto proměnlivého, v závislosti na lidech a činnosti, kterou vykonávají. Existují lidé, kteří jsou citlivější na zvuky. Je však možné vymezit určité rozsahy nebo vzorce hladiny zvuku, které jsou obecně přijímány jako přípustné hodnoty pro různé lidské činnosti. Některé činnosti vyžadují skuteně nízkou úroveň hluku, aby je šlo vykonávat efektivně.

Základní nástroje pro dosažení ticha

  • Akustické závěsy
  • Akustické panely
  • Rohože pohlcující zvuk nebo difuzory

Z tohoto důvodu je akustický komfort spojen s tichým prostředím nebo s velmi nízkou úrovní hluku, kde můžeme komunikovat, soustředit se nebo odpočívat.
Společnost Perfect-Acoustic navrhuje některé další změny, abychom se doma cítili pohodlně.

Přirozené světlo: Přirozené světlo zlepšuje náš krevní tlak, náladu, srdeční frekvenci, náš metabolismus a snižuje stres.Na okna doporučujeme záclony, které nejsou zatemněné, aby jimi prošlo více světla. Můžeme také analyzovat, zda něco mimo naše okna nebrání vstupu přirozeného světla. Prořezáváním stromů můžeme značně navýšit množství slunečních paprsků, které vstupují do domu. Pokud máme možnost, navrhujeme čiré skleněné dveře, aby světlo mohlo prostupovat do hloubky dispozic, široká okna, skleněné cihly a instalaci světlíku nebo odpoledne a večer doporučujeme kombinaci s umělým osvětlením podlahy či tmavých koutů, večer pak příjemnou atmosféru vykouzlí oheň, pokud nemáte krb, využijte svíčky.

Barevná paleta: Pro nalezení klidu ve všech prostředích je výběr barev velmi důležitý. Intenzivní barvy vzrušují nervový systém, upozorňují nás a zvyšují úroveň stresu a úzkosti; proto se jim doporučujeme vyhnout.

Neutrální nebo jemné barvy: podporují klid, klid a odpočinek. Navrhujeme následující: Světle modrá (zpomaluje srdeční frekvenci a krevní tlak), šedá (uvolňuje a uklidňuje) temná modrá (uvolňuje, připomíná nám pocit pohledu na oblohu nebo moře), světle zelená / pastelově zelená (připomíná nám přírodu), světle růžová (ideální ke kombinaci se šedou v detailech dekorace), šeříkově fialová (poskytuje harmonii), béžová (lze kombinovat se šedou a jinými béžovými odstíny, podporuje odpočinek).

Můžeme začít s malými detaily v místnostech: prostěradla, polstrování, závěsy by měly být ideálně neutrální a hladké a minimálně vzorované.

Živá příroda v interiéru: Mít květiny v prostorách, kde trávíme čas, má mnoho výhod: snižují hladinu stresu, podporují kreativitu a harmonii, čistí vzduch, dodávají vlhkost prostředí (čímž snižují množství prachu), snižují úzkost a úrovně deprese, dávají nám pocit uspokojení.

Zakřivené prvky: Rozsáhlá studie ukazuje, že zakřivený nábytek a vlnité tvary vyvolávají příjemné emoce: pocit uvolnění, klidu.

Pořádek: Nedostatek organizace může způsobit pocity bezmocnosti, beznaděje a vysoké úrovně stresu. Plné skříně, neuspořádané zásuvky a přeplněné stoly vytvářejí úzkost i nepohodlí a vizuální kontaminaci. Chaotické prostředí nás vede do stavů úzkosti, mění náš nervový systém a vytváří špatnou náladu. V důsledku toho nedodržujeme dohodnuté termíny, zapomínáme na závazky a zanedbáváme své vazby.

Jak začít?

  • Zbavte se všeho, co nepotřebujete a dlouho jste nepoužívali. Můžete věci darovat, recyklovat nebo rozdat.
  • Zásuvky, koše, krabice nebo skříně pomohou uspořádat prostor. Odstraňte předměty z dohledu, pomáhá to uvolnit mysl.
  • Označte si úložné prostory, snadno najdete to, co hledáte.
  • Udržujte každodenní řád a čistotu, začnete třeba stlaním postele či srovnáním bot.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zdroj: Adobe Stock -  christianschwier

Jak rozdělit pozemek na více částí. Kdy je nutný souhlas stavebního úřadu

Jste vlastníkem pozemku? Můžete s ním volně nakládat, nicméně pouze v mezích zákona. Pokud například hodláte pozemek rozdělit na více pozemků, můžete tak učinit, ale musíte dodržet pravidla pro rozdělení pozemku, která jsou dána právním řádem. Jak vlastníci pozemku mohou dělit své pozemky? Jaký je správný postup? Jak…

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

REKLAMA