REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Městský developer Prahy připravuje první projekty

Pražská developerská společnost (PDS), kterou založil pražský magistrát, začala pracovat na přípravě prvních projektů na městských pozemcích. Největší z nich jsou na Palmovce a na Nových Dvorech. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Město podle něj také finišuje metodiku, podle které by měly městské části jednat s developery o jejich příspěvcích do veřejných rozpočtů.
Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

PDS vznikla k 1. červnu a má na starosti přípravu městských pozemků pro výstavbu s důrazem na bydlení, včetně koordinace se soukromými investory a městskými částmi. Hlaváček řekl, že nyní má organizace osm zaměstnanců a příští rok se počítá s nárůstem na 20.

Nyní firma ve spolupráci s městským Institutem plánování a rozvoje finalizuje vytipování vhodných pozemků a zahajuje jednání o projektech. "Naší vizí je, že by v Praze mělo v budoucnu vznikat zhruba 10.000 bytů ročně. S tím, že městská výstavba by měla být zhruba kolem 2000," řekl náměstek.

Náměstek jako největší z vytipovaných projektů zmínil pozemky u metra Palmovka, které vlastní magistrát, městská část a dopravní podnik. V budoucnu by tam podle něj měla vzniknout menší čtvrť s parkem. Další velké parcely jsou v oblasti, kde je plánována nová stanice linky metra D Nové Dvory. U ní by podle náměstka měla vzniknout lokální centrum s bydlením, obchody a kulturního domu. "Jde o typické dva příklady, které jsou dlouhodobě neřešeny," řekl náměstek.

Dodal, že v obou případech se již připravují změny územního plánu a do konce volebního období v roce 2022 by měly vzniknout konkrétní investiční záměry, shrnující co, za kolik a kdy se na parcelách postaví. Kromě toho se bude PDS věnovat i dalším městským pozemkům, jejichž seznam město zveřejní v blízké době, doplnil Hlaváček.

Město při vyjednávání s developery podle náměstka také začalo využívat nově vytvořenou metodiku stanovující výpočet příspěvku, který by měly firmy přispívat na vybudování veřejné infrastruktury a vybavenosti. Městské části již často s firmami o podobných příspěvcích dohody uzavírají, ale metodika, která by se měla schvalovat začátkem příštího roku, by jim měla dát jednotný rámec. Dohody nyní nemají přesné právní zakotvení, které by měl přinést připravovaný nový stavební zákon v podobě tzv. plánovacích smluv. Náměstek řekl, že řešení města je s připravovanou legislativou v souladu.

Metropole se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Role PDS má být v tom, že připraví koncept veřejně prospěšných projektů na městských pozemcích a bude jej mít na starosti po celou dobu schvalovacích procesů až k územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. Samotná realizační fáze se uskuteční ve spolupráci se soukromým sektorem, nebo ve spolupráci s družstvy či stavebními společenstvími. Cílem je zvýšit bytovou výstavbu v metropoli a urychlit přípravu projektů, která nyní trvá často i více než deset let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA