REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Správy bytových domů řeší teď hlavně hygienu a připojení k internetu

Na začátku měsíce listopadu se konala konference pro zástupce bytových družstev FÓRUM BD 2020. Tak, jako ostatní tradiční akce, si letos odbyla svoji premiéru v internetové podobě. Jaká byla?
Správy bytových domů řeší teď hlavně hygienu a připojení k internetu

„Covid úplně paralizoval správy bytových domů – řeší teď hlavně hygienu a dostatečné připojení k internetu,“ podotýká na úvod Martin Kroh, předseda České společnosti pro bydlení a sděluje, že ohlasy na online konferenci byly veskrze pozitivní. „Trefili jsme většinově téma a dali možnost nahlédnout pod pokličku uvažování vybraných odborníků, zejména pak právníků. Řekl bych, že nová směrnice energetické efektivnosti (EED) a transpozice povinností do českého právního řádu, dále pak novela OZ (bytové spoluvlastnictví) a družstevní bytová výstavba, ať již s podporou obce či bez ní, byly takovými hlavními šlágry naší konference,“ dodává jakožto zástupce organizátora.

O čem se právě hovoří

Z ohlasů i výběru témat je patrné, že pandemie onemocnění Covid-19 se dotýká společného bydlení v družstevních i soukromých domech v mnoha oblastech. Družstva pokrývají třetinu bytového fondu České republiky a vlastní nebo spravují zhruba milion bytů u nás. Dopady pandemie na bydlení a správu domů jsou nedozírné. Lidé volají po opatřeních, které je ochrání ve společných prostorách, potřebují poradit s bezpečnostními opatřeními i zcela novými fenomény, které je v nelehké situaci obklopují.    

„Lze projít domem s rukama v kapsách a ničeho se nedotknout? To je otázka, kterou teď slyšíme nejčastěji. Jsme schopní si s tím poradit, ale je potřeba zajistit potřebné technologie tak, aby obyvatel domu od vstupu, přes ovládání výtahu nebo vjezdu do garáže nemusel na nic sáhnout. Antivirově se dá na delší dobu ošetřit zábradlí, vstupní dveře, poštovní schránky, interiéry schodišť i různá madla. V domech bude také potřeba řešit přístupové systémy do domu například kvůli donášce jídla, nebo řešení havárie v bytě u pozitivně testovaného člověka,“ konstatuje v přednášce Martin Kroh.

Fenomén homeoffice pro každého

Vrásky na čele přidělává správcům bytů také zvýšený počet lidí pracujících z domova. Pod tíhou různých konferencí, výuk, seminářů a přednášek původní připojení internetu v domě často nestíhá. Jak navýšit kapacitu, aby všichni obyvatelé domů byli spokojení? Řeší se prostory v bytech, kde najednou potřebují pracovat až čtyři členové domácnosti najednou. Problematika covidu tak přerůstá do developmentu. Zpět se možná vrátí potřeba společenských místností v domě, které mohou sloužit například jako sdílená kancelář s připojením na internet.

Bytové domy čeká nové měření spotřeby tepla už od ledna 2022

Další široké téma k diskusi. Evropská směrnice klade nové nároky na sledování a měření spotřeb tepla a teplé vody v bytových domech, ale také povinnost častějšího informování konečných spotřebitelů o spotřebě. Zástupci bytových domů se musí rozhodnout, jak energie měřit, jak je průběžně vyhodnocovat a jak zajistit co nejefektivněji přenos informací vlastníkovi bytové jednotky či nájemci bytu. „Když bude obyvatel bytu znát, jakou má spotřebu tepla a teplé vody, bude se podle toho chovat. Musíme ale vyřešit, jak inovovat technologie, aby vše mohlo fungovat. Je již potřeba to začít řešit. Pracujeme na systému, který to bude umět,“ uvedl Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Důležitým faktorem budou dle jeho slov termíny pro splnění nových povinností, respektive jejich promítnutí do české legislativy. Ta evropská totiž počítá s počátkem změn už od ledna 2022, a poslední technické úpravy musí proběhnout do 31. prosince 2026. A to pro technologie, které pracují v zásadě s pěti až desetiletou životností. Je třeba proto plánovat už nyní.

Možná úskalí ukázala diskuse zejména u pravidel pro rozúčtování energií. Platí nově již od 1. července letošního roku a v platbách za energie se odrazí již v roce 2021. „Pravidla jsou nově nastavená tak, že pokud jste majitelem bytu či družstevního podílu k určitému datu, zaplatíte za energie částku za celý rok i přesto, že jste byt koupili třeba v září a bydlíte v něm pouze tři měsíce. Dosavadní rozúčtovací praxe a většina smluv mezi prodávajícími a kupujícími totiž se změnou pravděpodobně nepočítala,“ upozorňuje Martin Kroh.

Příprava na elektomobilitu

Elektromobilita je celoevropským podporovaným hitem, stávající společné garáže domů, ale zatím nejsou na tento trend připraveny. „Už dnes je běžně v bytových domech čtyři až pět elektromobilů, praxe ale ukazuje, že víc jich není možné ve společných garážích dobíjet. Správce domů čekají úskalí spojená se sdílením souvisejících nákladů nejen spotřeby samotné elektrické energie, ale je třeba řešit také bezpečnost elektromobilů pro bytový dům,“ upřesňuje Martin Kroh. Společenství, družstva i jejich správci tedy čelí dle jeho slov nejenom úskalím spojeným se sdílením souvisejících nákladů spotřeby samotné elektrické energie, ale také s eliminací bezpečnostních rizik parkování elektromobilů v bytovém domě z pohledu hasičů.

O nutnosti spolupráce

Odborníci se shodli na tom, že cesta k levnějšímu bydlení je reálná ve spolupráci s obcemi. Příklady úspěšných družstevních projektů z Dobrušky, Pelhřimova nebo připravovaného Valašského Meziříčí ukazují, že to jde. „Zájem Jeseníka a dalších obcí naznačuje růst zájmu o segment družstevní bytové výstavby. A váhání Prahy? Pro laika nepochopitelné! Naše vize je správná – s trochou dobré vůle dokážeme pro Pražany stavět stovky bytů ročně za 60 až 65 tisíc korun za metr čtvereční. K bytům by se tak mohli dostat i mladé rodiny, senioři nebo lidé, kteří nedosáhnou na hypotéky,“ podotýká Martin Kroh a dodává: „Další váhání je pro současnou reprezentaci neomluvitelným hazardem s důvěrou Pražanů, rozpačitě se rozhlížejících po dostupném bydlení. Všichni koaliční partneři totiž podporu družstevního bydlení před volbami slibovali! A zdá se, že skutek utekl…?“

Stále je co řešit

Celkově hodnotí organizátor i diskutující letošní konferenci eFórumBD 2020 jako informačně hodnotnou, přestože měla pro tento rok virtuální podobu. „Lidé informace potřebují, potřebují také vědět, jak reagovat na současná hygienická opatření. Proto chceme i v této nelehké době v osvětě pokračovat. Na úrovni České společnosti pro rozvoj bydlení (ČSRB) chystáme další díly Akademie pro bytové domy, na úrovni Družstevního marketingového sdružení (DMS ČR) webináře z oblasti práva bydlení a na úrovni Stavebního bytového družstva Praha webinář Inspirace 2020 k některým aktuálním tématům správy a provozu bytových domů (Covid opatření, BOZP pro bytové domy, elektromobilita, Inteligentní správa bytových domů). Chceme také dále otevřít otázku podpory družstevního bydlení ve spolupráci s obcemi. To je dle mého soudu jediná možná varianta, jak se mohou dostat méně příjmové skupiny a mladé rodiny k bydlení,“ uzavírá Martin Kroh.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

Řeka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Orlice se u Týniště po 30 letech vrátila do původního koryta

Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého…

Letiště Saudská Arábie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v…

REKLAMA