REKLAMA
Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Lokální či centrální větrání s rekuperací?

Rekuperace se stává díky vzduchotěsnosti moderních staveb nezbytnou součástí našich domů i bytů. Před přípravou projektu je tedy nezbytné zvolit tu variantu větrání se zpětným ziskem tepla, která svým majitelům vyhoví po stránce bezproblémového tichého chodu i snadné a nenáročné hygienické údržby.

Většina laické i odborné veřejnosti do nedávné doby ani nevěděla, že lokální rekuperace existuje. Důvod je jednoduchý. V České republice nenajdete výrobce tohoto typu rekuperace a dlouholetá „masáž“ výrobců centrálního systému zaslepila oči klientům i projektantům.

Centrální systém větrání

Zpravidla je větší rekuperační jednotka umístěná v technické místnosti, propojená složitým potrubním systémem do všech pokojů v domě. Vzduch se odvádí z kuchyně, koupeleny, WC nebo chodby a je přiváděn do obytných místností jako ložnice, dětské pokoje a obývací pokoj.

 • Výhody – jedno zařízení na údržbu, kterým můžete v případě pasivního domu i vytápět.
 • Nevýhody – v podstatě bez možné regulace kvality vzduchu v jednotlivých místnostech a drahá, mnohdy nemožná hygienická údržba složitých potrubních rozvodů.

Lokální systém

Jedná se o malé rekuperační jednotky umístěné v jednotlivých místnostech, které chcete větrat. Větrání je důležité hlavně v místnostech, které jsou vysoce znečištěné, tedy ložnice a obývací pokoj s kuchyní.

 • Výhody – jednotky si nastavíte na potřeby místností. U kvalitnějších jednotek lze nastavit automatický provoz. Tato funkce na základě čidel vlhkosti nebo CO2 reaguje na aktuální situaci v dané místnosti. Snadná hygienická údržba, kterou si dokážete zajistit sami.

Svojí roli při rozhodování bude hrát samozřejmě i cena. Ta se ale bude lišit podle kvality daného zařízení. Špičkový systém centrální rekuperace se nebude cenově od špičkového sytému decentrální rekuperace příliš lišit. V případě většího domu, může být cena lokálního systému dokonce vyšší s ohledem na počet jednotek.

Nyní je samozřejmě na řadě vyhodnocení výhod a nevýhod obou systémů. Každý z nás má jiné zkušenosti a priority s ohledem na zdraví, životní styl či komfort. Je na každém z nás, jaké technologie si do svého domu či bytu zvolí.

Společnost MELTEM Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG  nabízí kompromis mezi oběma variantami. Vyvíjí a vyrábí lokální jednotky s možností napojení více místností. Lze tak odvětrat jednotlivé místnosti samostatně nebo pomocí krátkého vzduchovodu propojit více místností. Jedná se o špičkové produkty se čtyřicetiletou tradicí ověřenou spokojenými zákazníky po celém světě. Nekompromisní filtrace, nízká hlučnost a minimální prostup hluku z venkovního prostředí jsou hlavní přednosti jednotek M-WRG-S i M-WRG-II proti konkurenci v daném oboru.

Na začátku vývoje byla lokální jednotka s rekuperací, která se jednoduše připevnila na vnitřní stranu obvodové stěny, tzv. varianta na omítku. Tato jednotka „vyčnívala“ do místnosti a tak s ohledem na vzhled brzy přibyla varianta pod omítku. Stala se nejprodávanější variantou jednotky M-WRG.

Příklad třípokojového bytu do 100 m2

Jednotky mají vysoký výkon a zabezpečí výměnu vzduchu od 10 do 100 m3/hod. Jejich kapacita tedy zajistí výměnu vzduchu v prostoru s půdorysem do 50 m2 podlahové plochy, při standardní výšce 2,55 m. Tyto prostory odpovídají objemu většiny apartmánů, sociálních bytů nebo hotelových pokojů a tak vznikla myšlenka napojení koupelny s WC na jednotku. Variantu pod omítku s napojením na další místnost si zákazníci i projektanti velice brzy oblíbili a stala se druhou nejprodávanější.

Jen nepatrnou úpravou vznikla malá centrální jednotka, tzv. U2, kterou lze odvětrat i více obytných místností o celkovém prostoru na půdorysu do 50 m2 podlahové plochy, při standardní výšce 2,55 m. V případě většího bytu nebo rodinného domu se navrhuje větší počet jednotek a kombinují se všechny varianty osazení.

MELTEM klade velký důraz na dokonalou filtraci přiváděného vzduchu a proto jsou jednotky M-WRG-II standardně vybaveny pylovým filtrem F7. Aby výměník zůstal stále čistý a jeho účinnost nebyla snížena, je filtrován i odváděný vzduch prachovým filtrem G4. Volitelně nabízíme na přívod i filtr s aktivním uhlím.

Nerezový kryt pro M-WRG-II

Problematika venkovních krytů si zaslouží  velkou pozornost. Důležitý je detail proudění vzduchu s ohledem na tvorbu řas. Dalším důležitým prvkem je „okapnička“, zabraňujíci stékání kondenzátu po fasádě. Oba tyto detaily má MELTEM, díky dlouholetým zkušenostem dokonale vyřešené. Venkovní kryty jsou vyrobeny z nerezové oceli, v nabídce jsou ale i levnější plastové.

Ovládání jednotek MELTEM je velice snadné a intuitivní. Standardně jsou vybaveny tlačítkovým ovladačem přímo na přístroji. V nabídce jsou též ovladače bezdrátové i propojené kabelem. NOVINKOU pro rok 2020 je mobilní aplikace, díky které lze vzdáleně ovládat a programovat až 20 rekuperačních jednotek M-WRG.
Jednotky lze volitelně vybavit senzory vlhkosti i CO2, které automaticky zvyšují a snižují výkon dle aktuálních hodnot obou veličin.

Lokální rekuperační jednotky společnosti MELTEM jsou lídrem na německém trhu a postupně si budují dobré jméno po celé Evropě. Objevte jejich bezchybnou funkčnost, unikátní provedení i dokonalé vlastnosti.

Tímto shrnutí jejich předností

 • velmi tichý chod jednotkek
 • stabilita výkonu při nárazovém větru
 • nízké provozní náklady (4,2 W v základním režimu)
 • vysoká zvuková izolace 70 dB(a) u varianty U2
 • unikátní řešení dvou místností – odvětrání koupelen a toalet bez oken
 • ovladač bez možnosti vypnutí chodu – nájemní byty (nutno objednat)
 • filtrace přívodního i odtahového vzduchu, prachové, pylové a uhlíkové filtry
 • jednoduchá výměna filtrů, automatické hlášení výměny filtrů
 • ochrana proti zamrznutí
 • malé venkovní kryty / kryty ve špaletě okna (bez narušení pohledu fasády)
 • automaticky uzavíratelné klapky při vypnutí jednotky
 • zpětný zisk tepla až 94 %
 • zpětný zisk vlhkosti až 45 % u entalpického výměníku
 • možná regulace pomocí senzorů vlhkosti a CO2

a základních znaků.

OCHRANA PROTI VLHKOSTI – OCHRANA PROTI HLUKU

 • ochrana před škodami z vlhkosti
 • větrání bez venkovního hluku
 • zabránění tvorby plísní
 • vysoký akustický izolační účinek
 • ochrana stavební substance
 • téměř nehlučný provoz (tedy ideální pro místnosti na spaní)

ZDRAVÉ BYDLENÍ – ÚSPORA ENERGIE

 • pohoda díky čistému a předehřátému vzduchu
 • úspora nákladů na topení a snížení emisí CO2
 • příznivé pro alergiky díky výkonnému filtru vzduchu
 • extrémně nízká spotřeba energie
 • možnost realizace nízkoenergetického domu
 • bez průvanu

Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG

logo
Am Hartholz 4
D-82239 Alling b. München

telefon: +420 606 603 073
e-mail: d.hanzik@meltem.com

web: www.meltem.com/cs/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kritéria při výběru lokální neboli decentrální rekuperace

Kritéria při výběru lokální neboli decentrální rekuperace

Jednoduchá instalace bez potrubních rozvodů a snadná následná hygienická údržba lokálních / decentrálních větracích jednotek se zpětným ziskem tepla, to jsou pádné argumenty při volbě způsobu větrání domů, bytů i kanceláří. Tak jako i u jiných technologií je nutné zvolit tu správnou variantu a výrobce, který Vás…

REKLAMA