REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Lokální či centrální větrání s rekuperací?

Rekuperace se stává díky vzduchotěsnosti moderních staveb nezbytnou součástí našich domů i bytů. Před přípravou projektu je tedy nezbytné zvolit tu variantu větrání se zpětným ziskem tepla, která svým majitelům vyhoví po stránce bezproblémového tichého chodu i snadné a nenáročné hygienické údržby.

Většina laické i odborné veřejnosti do nedávné doby ani nevěděla, že lokální rekuperace existuje. Důvod je jednoduchý. V České republice nenajdete výrobce tohoto typu rekuperace a dlouholetá „masáž“ výrobců centrálního systému zaslepila oči klientům i projektantům.

Centrální systém větrání

Zpravidla je větší rekuperační jednotka umístěná v technické místnosti, propojená složitým potrubním systémem do všech pokojů v domě. Vzduch se odvádí z kuchyně, koupeleny, WC nebo chodby a je přiváděn do obytných místností jako ložnice, dětské pokoje a obývací pokoj.

 • Výhody – jedno zařízení na údržbu, kterým můžete v případě pasivního domu i vytápět.
 • Nevýhody – v podstatě bez možné regulace kvality vzduchu v jednotlivých místnostech a drahá, mnohdy nemožná hygienická údržba složitých potrubních rozvodů.

Lokální systém

Jedná se o malé rekuperační jednotky umístěné v jednotlivých místnostech, které chcete větrat. Větrání je důležité hlavně v místnostech, které jsou vysoce znečištěné, tedy ložnice a obývací pokoj s kuchyní.

 • Výhody – jednotky si nastavíte na potřeby místností. U kvalitnějších jednotek lze nastavit automatický provoz. Tato funkce na základě čidel vlhkosti nebo CO2 reaguje na aktuální situaci v dané místnosti. Snadná hygienická údržba, kterou si dokážete zajistit sami.

Svojí roli při rozhodování bude hrát samozřejmě i cena. Ta se ale bude lišit podle kvality daného zařízení. Špičkový systém centrální rekuperace se nebude cenově od špičkového sytému decentrální rekuperace příliš lišit. V případě většího domu, může být cena lokálního systému dokonce vyšší s ohledem na počet jednotek.

Nyní je samozřejmě na řadě vyhodnocení výhod a nevýhod obou systémů. Každý z nás má jiné zkušenosti a priority s ohledem na zdraví, životní styl či komfort. Je na každém z nás, jaké technologie si do svého domu či bytu zvolí.

Společnost MELTEM Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG  nabízí kompromis mezi oběma variantami. Vyvíjí a vyrábí lokální jednotky s možností napojení více místností. Lze tak odvětrat jednotlivé místnosti samostatně nebo pomocí krátkého vzduchovodu propojit více místností. Jedná se o špičkové produkty se čtyřicetiletou tradicí ověřenou spokojenými zákazníky po celém světě. Nekompromisní filtrace, nízká hlučnost a minimální prostup hluku z venkovního prostředí jsou hlavní přednosti jednotek M-WRG-S i M-WRG-II proti konkurenci v daném oboru.

Na začátku vývoje byla lokální jednotka s rekuperací, která se jednoduše připevnila na vnitřní stranu obvodové stěny, tzv. varianta na omítku. Tato jednotka „vyčnívala“ do místnosti a tak s ohledem na vzhled brzy přibyla varianta pod omítku. Stala se nejprodávanější variantou jednotky M-WRG.

Příklad třípokojového bytu do 100 m2

Jednotky mají vysoký výkon a zabezpečí výměnu vzduchu od 10 do 100 m3/hod. Jejich kapacita tedy zajistí výměnu vzduchu v prostoru s půdorysem do 50 m2 podlahové plochy, při standardní výšce 2,55 m. Tyto prostory odpovídají objemu většiny apartmánů, sociálních bytů nebo hotelových pokojů a tak vznikla myšlenka napojení koupelny s WC na jednotku. Variantu pod omítku s napojením na další místnost si zákazníci i projektanti velice brzy oblíbili a stala se druhou nejprodávanější.

Jen nepatrnou úpravou vznikla malá centrální jednotka, tzv. U2, kterou lze odvětrat i více obytných místností o celkovém prostoru na půdorysu do 50 m2 podlahové plochy, při standardní výšce 2,55 m. V případě většího bytu nebo rodinného domu se navrhuje větší počet jednotek a kombinují se všechny varianty osazení.

MELTEM klade velký důraz na dokonalou filtraci přiváděného vzduchu a proto jsou jednotky M-WRG-II standardně vybaveny pylovým filtrem F7. Aby výměník zůstal stále čistý a jeho účinnost nebyla snížena, je filtrován i odváděný vzduch prachovým filtrem G4. Volitelně nabízíme na přívod i filtr s aktivním uhlím.

Nerezový kryt pro M-WRG-II

Problematika venkovních krytů si zaslouží  velkou pozornost. Důležitý je detail proudění vzduchu s ohledem na tvorbu řas. Dalším důležitým prvkem je „okapnička“, zabraňujíci stékání kondenzátu po fasádě. Oba tyto detaily má MELTEM, díky dlouholetým zkušenostem dokonale vyřešené. Venkovní kryty jsou vyrobeny z nerezové oceli, v nabídce jsou ale i levnější plastové.

Ovládání jednotek MELTEM je velice snadné a intuitivní. Standardně jsou vybaveny tlačítkovým ovladačem přímo na přístroji. V nabídce jsou též ovladače bezdrátové i propojené kabelem. NOVINKOU pro rok 2020 je mobilní aplikace, díky které lze vzdáleně ovládat a programovat až 20 rekuperačních jednotek M-WRG.
Jednotky lze volitelně vybavit senzory vlhkosti i CO2, které automaticky zvyšují a snižují výkon dle aktuálních hodnot obou veličin.

Lokální rekuperační jednotky společnosti MELTEM jsou lídrem na německém trhu a postupně si budují dobré jméno po celé Evropě. Objevte jejich bezchybnou funkčnost, unikátní provedení i dokonalé vlastnosti.

Tímto shrnutí jejich předností

 • velmi tichý chod jednotkek
 • stabilita výkonu při nárazovém větru
 • nízké provozní náklady (4,2 W v základním režimu)
 • vysoká zvuková izolace 70 dB(a) u varianty U2
 • unikátní řešení dvou místností – odvětrání koupelen a toalet bez oken
 • ovladač bez možnosti vypnutí chodu – nájemní byty (nutno objednat)
 • filtrace přívodního i odtahového vzduchu, prachové, pylové a uhlíkové filtry
 • jednoduchá výměna filtrů, automatické hlášení výměny filtrů
 • ochrana proti zamrznutí
 • malé venkovní kryty / kryty ve špaletě okna (bez narušení pohledu fasády)
 • automaticky uzavíratelné klapky při vypnutí jednotky
 • zpětný zisk tepla až 94 %
 • zpětný zisk vlhkosti až 45 % u entalpického výměníku
 • možná regulace pomocí senzorů vlhkosti a CO2

a základních znaků.

OCHRANA PROTI VLHKOSTI – OCHRANA PROTI HLUKU

 • ochrana před škodami z vlhkosti
 • větrání bez venkovního hluku
 • zabránění tvorby plísní
 • vysoký akustický izolační účinek
 • ochrana stavební substance
 • téměř nehlučný provoz (tedy ideální pro místnosti na spaní)

ZDRAVÉ BYDLENÍ – ÚSPORA ENERGIE

 • pohoda díky čistému a předehřátému vzduchu
 • úspora nákladů na topení a snížení emisí CO2
 • příznivé pro alergiky díky výkonnému filtru vzduchu
 • extrémně nízká spotřeba energie
 • možnost realizace nízkoenergetického domu
 • bez průvanu

Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG

logo
Am Hartholz 4
D-82239 Alling b. München

telefon: +420 606 603 073
e-mail: d.hanzik@meltem.com

web: www.meltem.com/cs/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kritéria při výběru lokální neboli decentrální rekuperace

Kritéria při výběru lokální neboli decentrální rekuperace

Jednoduchá instalace bez potrubních rozvodů a snadná následná hygienická údržba lokálních / decentrálních větracích jednotek se zpětným ziskem tepla, to jsou pádné argumenty při volbě způsobu větrání domů, bytů i kanceláří. Tak jako i u jiných technologií je nutné zvolit tu správnou variantu a výrobce, který Vás…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA