REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Poutní areál v Horní Polici: Po dvou letech končí oprava

Po dvou letech se k závěru blíží rozsáhlá rekonstrukce poutního areálu v Horní Polici na Českolipsku, stála zhruba 114 milionů korun. Vypadá to, že hotovo bude do konce dubna, řekl to administrátor farnosti Stanislav Přibyl. Slavnostní otevření areálu, který je národní kulturní památkou, se plánuje na 27. června.
Michielverbeek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Michielverbeek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Poutní areál vznikl na místě gotického kostela vypáleného husity. Podle legendy byla v roce 1523 na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie, zbožné ruce ji vytáhly z vody a darovaly zdejšímu kostelíku. Areál byl v havarijním stavu, na obnovu se podařilo církvi získat evropskou dotaci. Zásadní opravu potřeboval zejména trojlodní kostel. Pracovalo se i na zvonici, na ambity se vrátily věžičky a úprav dozná i nádvoří. "Naposledy taková rozsáhlejší oprava byla v roce 1861," uvedl Přibyl. Za nejdůležitější považuje práce na konstrukci kostela. "Protože krovy byly v takovém stavu, že nám říkali tesaři, tak jedna zima a střecha by se zřítila," uvedl Přibyl.

Kostel bude mít i novou fasádu, okna či dveře. Stále se ještě pracuje i uvnitř. "Finišují restaurátoři, oltář, dva boční oltáře a kazatelna jsou zrestaurované," uvedl Přibyl. Podle něj se jim také podařilo odhalit původní barevnost některých vnitřních částí. "Zvlášť pozoruhodný je hlavní oltář, kde se našla kombinace stříbra a zlata. Dřív to bylo dohněda, sami jsme byli překvapeni. To je něco, co bude vypadat nádherně," uvedl administrátor farnosti. Restaurovaly se také nástěnné a stropní malby i kamenické či truhlářské prvky. V kostele jsou už také po opravě varhany. Jde o nástroj z roku 1712 rozšířený v polovině 19. století. Zvukově se vrátil do období baroka, ladění nástroje bude v takzvaném galském tónu, což je asi o půl tónu níže, než je dnes obvyklé.

Při opravách se nedostalo v kostele na deset bočních oltářů či staré lavice. "Na kompletní obnovu bychom potřebovali o 30 milionů více," uvedl Přibyl. Podle něj jde ale o části, které mohou ještě několik let dobře sloužit. Naopak obnovu prodělaly všechny věže v areálu a vrátily se i ty, které chyběly na ambitu. "Tři z nich tam už nebyly, stavěly se znovu. A dvě byly v takovém stavu, že se v podstatě udělala výměna za nové," řekl Přibyl.

U konce jsou takřka práce i na zvonici. Uvnitř jsou už repliky tří zvonů vyrobené v Nizozemsku, které váží 260, 520 a 950 kilogramů. "Bude možné zvonit na provaz ručně i na dálku, na elektrický pohon," uvedl Přibyl. Zvony ve čtvrtek zavěšoval do zvonové stolice zvonař Petr Rudolf Manoušek s jedním pomocníkem za pomocí ručního kladkostroje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA