Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

KOMENTÁŘ: Nový zákon bude regulovat realitní makléře. Pro poctivé se nic nemění

Na jednoho makléře v ČR připadá asi 720 obyvatel, což je nejméně v Evropě. Důvodem může být i to, že není tato profese v současnosti nijak regulována. To se odráží na kvalitě služeb. Nový zákon to má změnit. Co se změní? Co k němu říkají redakcí oslovení odborníci?
Zdroj: AdobeStock-izkes

Zákon na makléře

Požadavky na realitní makléře a podmínky jejich činnosti se zpřísní. Makléři budou muset být bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění. Klientům budou muset sdělovat výši své provize za zprostředkování prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Zákon má více chránit klienty realitních kanceláří a zlepšit fungování realitního trhu.

Norma má zamezit mimo jiné tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího. Předloha upravuje i náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být výhradně písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou muset podle předlohy sdělit zájemci závady nemovitosti.

Makléři: Vzdělání a praxe

Makléři budou muset mít podle novely buď odborné vysokoškolské vzdělání, nebo alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Zákon počítá s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu nejméně na 1,75 milionu korun. Makléřům působících na základě smlouvy pod obchodní značkou realitní společnosti by stačilo poloviční pojištění. Pokud by se makléř nepojistil, riskoval by až milionovou pokutu. Upraví se i nabízení úschovy peněz.

Komentář realitní makléřky Lucie Tůmové:

"Dlouho očekávaný Zákon o realitním zprostředkování nastavuje základní pravidla, která budou muset realitní makléři dodržovat. Kromě toho mění realitní činnost z živnosti volné na živnost vázanou. Tedy makléřem nebude moci být každý, jak tomu bylo doposud.

Pro kvalitní makléře se novým zákonem v podstatě nic nemění. Ti se neustále vzdělávají, takže mají potřebné odborné znalosti i praxi a nastavená pravidla jsou pro ně naprostou samozřejmostí již dnes. No pro mnohé budou zákonem dané podmínky nepřekonatelnou překážkou a s realitní činností skončí.

Očekává se tedy snížení počtu makléřů, vymýcení alespoň některých nekalých praktik, zkvalitnění služeb a zvýšení důvěryhodnosti a váženosti této profese. Zda tomu bude skutečně tak, ukáže jen čas."

Komentář advokáta Radka Motzkeho:

"Jako advokát vítám přijetí zákona o realitním zprostředkování. Kultivuje prostředí realitního byznysu, který se sám dostatečně nezkultivoval. Zejména vítám nově zaváděnou povinnost realitního makléře informovat o závadách a omezeních, která váznou na nemovitosti. Podle mého názoru nepůjde jen o právní omezení typu zástavního práva nebo věcného břemena, ale také o technická omezení jako například zjevně nefunkční sítě nebo očividně vlhké zdi. V průběhu let se na mne obrátily desítky poškozených klientů, které makléři na tyto problémy údajně neupozornili nebo je banalizovali.

Věřím, že soudy najdou rozumné hranice této informační povinnosti tak, aby nebyla bezzubá, ale ani bezbřehá a pro makléře příliš zatěžující. Díky novému zákonu totiž kupující bude moci uplatňovat některé skryté vady nemovitosti nejen vůči prodávajícímu, ale při neplnění informační povinnosti také vůči makléři. Ti by se měli předem poradit se svými advokáty, jak budou tuto povinnost plnit, aby se vyhnuli milionovým nárokům na náhradu škody. V zájmu prevence škod a budování své dobré pověsti by měli informovat raději více než méně. V dlouhodobém horizontu se jim to vyplatí."

 

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, manažerka a spoluzakladatelka realitní kanceláře FINDEO reality. Na trhu nemovitostí se pohybuje od začátku roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, je spoluzakladatelkou platformy bezinzerce.cz a podílí se na vzniku dalších realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Radek Motzke

Advokát specializovaný na architekturu, stavebnictví a ochranu životního prostředí. Své rady zveřejňuje i na www.radekmotzke.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Prodejce reality, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Realitní makléři, kterým zanikla živnost, ji budou moci obnovit

Realitní makléři, kterým zanikla živnost pro nesplnění nových zákonných požadavků, ji budou moci obnovit. Na dodatečné doložení splnění podmínek pro tuto práci budou mít čas do konce letošního roku. Předpokládá to poslanecká novela o realitním zprostředkování, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu…

Nový byt, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Zákon o realitním zprostředkování bude účinný od 3. března

Zákon o realitním zprostředkování bude účinný od úterý 3. března. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které normu připravovalo. Největší změnou je to, že se dosavadní volná živnost změní na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Příprava zákona, jehož hlavním cílem je zlepšení fungování…

Zdroj: AdobeStock-AntonioDiaz

Zákon na realitní makléře: Co se změní na trhu s nemovitostmi?

Dlouho očekávaný Zákon o realitním zprostředkování (dále jen „ZRZ“) byl konečně schválen a 8. ledna ho podepsal i pan prezident. Podle informací z Ministerstva pro místní rozvoj by měl být zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů v průběhu února. Účinný bude 15 dní od zveřejnění. Přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího,…

REKLAMA