REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Jak postupovat při povolení neobvyklého domu

Záměry drobného stavebníka postavit si rodinný dům i touhy developerů o stavbě celého bloku bytových domů mohou narazit na nečekané komplikace. Zvláště pak v případě, že se jedná o projekt netradičního vzhledu domu, jeho rozměrů či materiálů. Mohou se ozvat sousedé, kteří se stavbou nebudou souhlasit a budou se jí snažit ze všech sil zabránit. Jak takovou situaci zvládnout?
Zdroj: AdobeStock-Kalim

Důležitá je příprava, ideálně ještě před zakoupením pozemku. I drobným stavebníkům lze doporučit spolupráci s architekty a právními specialisty zvláště při posouzení záměru výstavby na daném pozemku. Než vleklé soudní spory a řešení „na sílu“ doporučuje Radek Motzke obyčejnou lidskou domluvu. Čas na takové "doprovodné akce" se jistě vyplatí.

„V případě stavebníka rodinného domu se bude nejspíše jednat o grilování či soudek piva se sousedy. Tady s nimi záměr lépe proberete. V případě developera je ideální formou uspořádat veřejná setkání,“ doporučuje Radek Motzke. V rozhovoru ve studiu ESTAV.cz uvádí i další "běžné" rady v souvislosti s prosazením stavby neobvyklého domu.

V případě, že všechna jednání zkrachují, lze se samozřejmě odvolávat na soudy. Pokud však v jednání dojdete až tak daleko, počítejte s průtahy i na deset let. Potom je ke zvážení i varianta prodeje pozemku a hledání nového. Přípravu se tedy nevyplatí podcenit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Povolování staveb

Pravidla stavebních zásahů do památek: Vsaďte na dobré architekty, jednejte s NPÚ

Pravidla stavebních zásahů do památek: Vsaďte na dobré architekty, jednejte s NPÚ

Řešili jsme již, jak postupovat v případě, že vlastníme stavbu v památkově chráněném území nebo kulturní památku a chceme na ni provést nějaké úpravy. Prvním krokem by měla být vždy konzultace s příslušným památkářem. Čím se však řídí památková péče v případě posuzování záměrů vlastníků? Existují nějaké obecné…

Zdroj: fotolia.com - andrei

Jak izolovat rodinný dům proti radonu? Jaký typ izolace zvolit? Nebo raději odvětrat?

Radon je půdní plyn. Jeho výskyt v přírodě je zcela běžný, proč se o něm tedy tolik mluví v souvislosti se stavbami? Jde o to, že pokud radon proniká do uzavřeného prostoru stavby, zvyšuje tam svoje koncentrace a pro obyvatele může být nebezpečný, totiž karcinogenní. Jak dělat opatření proti radonu na rodinném domku?…

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Lidé podali přes 5000 připomínek k brněnskému územnímu plánu

Lidé v Brně podali během tří měsíců přes 5000 připomínek k návrhu nového územního plánu města. Shromažďoval je Odbor územního plánování a rozvoje magistrátu. Připomínkovací proces skončil v poslední červnový den, uvedli dnes radní na setkání s novináři.

Zdroj: Fotolia.com

Bojíte se poškození svého domu od stavby souseda? Co dělat v krizové situaci

Na sousední parcelu najede rypadlo a začne kopat základovou jámu. Zdi vašeho domu se třesou, objevují se praskliny. Noční můra každého vlastníka rodinného domu. Máte nějakou možnost se bránit? Jak zakročit při poškozování svého domu sousední stavbou? A co dělat, aby k tomu vůbec nedošlo?

Na co má nárok majitel památkově chráněného domu? Proč chránit památky?

Na co má nárok majitel památkově chráněného domu? Proč chránit památky?

Vlastnit nemovitost památkově chráněnou nebo ležící v památkově chráněné zóně či území nebo ochranném pásmu památky může být starost i radost zároveň. Starosti vyplývají ze samotné podstaty památkové ochrany, a tedy jistých omezení a souvisejících investic. Má vlastník památky nárok na nějaké kompenzace a dotace od…

REKLAMA