REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak postupovat při povolení neobvyklého domu

Záměry drobného stavebníka postavit si rodinný dům i touhy developerů o stavbě celého bloku bytových domů mohou narazit na nečekané komplikace. Zvláště pak v případě, že se jedná o projekt netradičního vzhledu domu, jeho rozměrů či materiálů. Mohou se ozvat sousedé, kteří se stavbou nebudou souhlasit a budou se jí snažit ze všech sil zabránit. Jak takovou situaci zvládnout?
Zdroj: AdobeStock-Kalim

Důležitá je příprava, ideálně ještě před zakoupením pozemku. I drobným stavebníkům lze doporučit spolupráci s architekty a právními specialisty zvláště při posouzení záměru výstavby na daném pozemku. Než vleklé soudní spory a řešení „na sílu“ doporučuje Radek Motzke obyčejnou lidskou domluvu. Čas na takové "doprovodné akce" se jistě vyplatí.

„V případě stavebníka rodinného domu se bude nejspíše jednat o grilování či soudek piva se sousedy. Tady s nimi záměr lépe proberete. V případě developera je ideální formou uspořádat veřejná setkání,“ doporučuje Radek Motzke. V rozhovoru ve studiu ESTAV.cz uvádí i další "běžné" rady v souvislosti s prosazením stavby neobvyklého domu.

V případě, že všechna jednání zkrachují, lze se samozřejmě odvolávat na soudy. Pokud však v jednání dojdete až tak daleko, počítejte s průtahy i na deset let. Potom je ke zvážení i varianta prodeje pozemku a hledání nového. Přípravu se tedy nevyplatí podcenit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock-maryrose5

Města si mají stanovit zásady pro výstavbu. Dohoda s developerem je jednodušší

Na příchod developera do území a výstavbu nových projektů je často nahlíženo dvěma úhly pohledu. Na jedné straně investor přináší ekonomické výhody, jako jsou pracovní místa, obchodní plochy či bytové jednotky a s nimi spojený příchod nových obyvatel. Ruku v ruce s těmito benefity však často přichází také nová zátěž…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA