REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

ROZHOVOR: Dostupnost a podmínky hypotečních úvěrů

Objem hypotečních úvěrů v roce 2018 byl přibližně 220 mld. korun. V tomto roce se očekává asi 20% propad z důvodu růstu cen nemovitostí a z důvodu zpřísnění podmínek úvěrů Českou národní bankou v říjnu 2018. Na dostupnost a podmínky hypotečních úvěrů jsme se v září 2019 na veletrhu For Arch ptali poradce finančního plánování Nikity Rybakova.

Zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů bylo způsobeno zpřísněním podmínek přidělování úvěrů Českou národní bankou. Dle ČNB by poměr splátek všech úvěrů včetně leasingů, kontokorentů atd. ku čistému příjmu neměl přesáhnout 45 % měsíčně a celková zadluženost by neměla přesáhnout 9 čistých ročních platů.

„Žadatel s příjmem 25 tisíc korun čistého bez žádných dalších dluhů dosáhne maximálně na 2,8 mil. korun hypotéky, což může být v hlavním městě problém,“ říká Nikita Rybakov. Doporučuje mít vlastní zdroje pro nákup nemovitosti minimálně 10 %, ideálně 20 % z ceny nemovitosti. „Na nákup nemovitosti je proto třeba se připravovat 5 až 10 let dopředu,“ dodává Nikita Rybakov. Před žádostí o úvěr je dobré zbavit se všech drahých úvěrů včetně spotřebitelských a také kontokorentu a kreditních karet.

Před podpisem rezervační smlouvy na nemovitost a zaplacením rezervačního poplatku na její nákup je třeba mít jistotu, že nemovitost bude kupující umět zafinancovat a že na nemovitosti neváznou žádná jiná práva, která by znemožňovala její nákup nebo zastavitelnost.

Při podepsání hypotečního úvěru doporučuje sjednání rizikového pojištění. „Základem je mít pojištěné úmrtí a invaliditu druhého a třetího stupně na výši úvěru a také mít pojištěnu neschopnost splácet v případě nemoci, kdy pojišťovna při pracovní neschopnosti např. dva nebo tři měsíce splácí úvěr za dlužníka,“ vyjmenovává Nikita Rybakov.

V současné době má asi čtvrtina Čechů hypoteční úvěr. V lednu roku 2019 byla průměrná sazba asi 3 %, od té doby sazby postupně klesají. V srpnu 2019 byla průměrná sazba asi 2,6 %. V blízké době se očekává stagnace nebo mírný pokles.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Plzeň, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Plzeň začala stavět městské byty, celkem jich bude 183

Plzeň začala po 15 letech znovu stavět městské byty. Na Zátiší při výjezdu na Domažlice a dálnici D5 vybuduje do září 2022 celkem 18 domů se 183 byty o ploše 32 metrů čtverečních a 46 metrů čtverečních. Budou pro lidi, kteří na komerčním trhu obtížně získávají nájemní nebo vlastní bydlení. Na 2,5 roku je vyčleněno 405 ...

Peníze, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Změna pravidel pro hypotéky: Zákon pro ČNB podporu nezískal

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést zákonnou pravomoc určovat parametry hypoték. Zatím není jasné, kdy se k ní vrátí, mohlo by to být v pátek. Řada opozičních poslanců vyjadřovala obavy, že návrh zhorší dostupnost hypoték a bydlení. ...

Zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

H-System: Byty se začnou prodávat na přelomu jara a léta

První byty, které spadají do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System a které si lidé sami dostavěli, se začnou prodávat na přelomu letošního jara a léta. Jejich cena bude známa v dubnu, určí ji znalecký posudek, který zároveň vyčíslí hodnotu dostavby, kterou provedli současní uživatelé bytů, řekl šéf věřitelského ...

Zdroj: AdobeStock-Kalim

Jak postupovat při povolení neobvyklého domu

Záměry drobného stavebníka postavit si rodinný dům i touhy developerů o stavbě celého bloku bytových domů mohou narazit na nečekané komplikace. Zvláště pak v případě, že se jedná o projekt netradičního vzhledu domu, jeho rozměrů či materiálů. Mohou se ozvat sousedé, kteří se stavbou nebudou souhlasit a budou se jí ...